suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Bezpłatne porady prawne dla ofiar przestępstw
W środę, 22 lutego obchodzony będzie Dzień Ofiar Przestępstw. W ramach tygodnia porad prawnych - od 22 lutego do 1 marca - pokrzywdzeni będą mogli bezpłatnie uzyskać poradę prawną i informacje o przysługujących im prawach.

Do sądów i prokuratur mogą zgłaszać się ofiary wypadków drogowych, przemocy domowej, kradzieży, gwałtów i zastraszania. Informacji będą udzielać kuratorzy sądowi, aplikanci kuratorscy i sądowi, a w szczególnie zawiłych przypadkach również sędziowie - powiedziała Hanna Lewczuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.

W ramach akcji nie będą natomiast udzielane porady prawne dotyczące spraw toczących się w sądzie, ani też z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego czy prawa pracy - zaznaczyła Lewczuk.

W Prokuraturze Okręgowej w Suwałkach odbywać się one będą między 22 a 28 lutego, od godziny 7.30 do 15.20.

Bezpłatne porady będzie można także uzyskać w sądach. W Suwałkach sędziowie będą udzielać porad w placówce przy ul. Przytorowej 2 w dniach 22-24 lutego, między 10 a 13, oraz w placówce przy ul. Waryńskiego 45, w tych samych godzinach, między 27 lutego a 1 marca.

Najczęstsze problemy, z którymi zwracano się w ubiegłym roku to m.in. przemoc i przestępstwa w rodzinie - znęcanie się fizyczne i psychiczne oraz trudności w egzekwowaniu alimentów i odszkodowań.

Wiele osób zwracało się o wskazania adresów instytucji mogących pomóc ofiarom przestępstw np. poradni, ośrodków i stowarzyszeń. Pytania dotyczyły również kwestii uprawnień świadków przestępstwa a także sposobu zawiadamiania różnych instytucji o przestępstwie.

12 lutego 2003 r. Sejm przyjął ustawę, w której ustanowił 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Z inicjatywą ustanowienia tego dnia zwróciło się do Senatu Forum na rzecz Ofiar Przestępstw. Senat uznał ten pomysł za cenny i wniósł do Sejmu projekt odpowiedniej ustawy. Dzień ten ma służyć przypominaniu o sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- :(
Do Anarchisty:Nie bronie tych instytucji.W tym kraju wszystko jest pochrzanione i nie działa jak powinno,ale jak ktoś wychodzi z inicja...
autor:anka07
- Prawo i Sprawiedliwość
Mam pytanie - to co robiono podczas zgłaszania przestępstwa z pokrzywdzonym - w balona ? Wówczas nie poinformowano takiej persony o prz...
autor:~Złośliwy
- Re.
Coś mi przypomina ten nick! Co Ty tak bronisz tych instytucji - niech one spełniają swą rolę, do jakiej zostały ustawowo powołane ! Czy...
autor:~Anarchista

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


jacwing | 20.02.2006Wywiady

Centrum Ogrodnicze Azalia
Centrum Ogrodnicze AZALIA

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: