suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Nein, danke - fachowcy wolą Holandię
Nein, danke - fachowcy wolą HolandięMijają cztery miesiące od całkowitego otwarcia niemieckiego rynku pracy dla Polaków. Ofert jest sporo, ale suwalczanie zainteresowani są przede wszystkim pracami sezonowymi. Fachowcy nadal wolą wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii czy Holandii.

Od pierwszego maja, aby pracować za naszą zachodnią granicą, nie są potrzebne żadne dodatkowe zezwolenia. Do urzędów pracy w ramach programu EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia) trafiają kolejne oferty z Niemiec. - Od momentu otwarcia rynku mamy sporo ofert, a niemieccy pracodawcy chętnie z nami współpracują – informuje Barbara Leszczyńska z Powiatowego Urzędu Pracy w Suwałkach.

Na chętnych czekają różne oferty pracy – od dekarzy i spawaczy po kierowców i pracownika odprawy bagażowej na lotnisku w pobliżu Frankfurtu nad Menem. Pracę w Niemczech może znaleźć również osoba ze znajomością regionalnej kuchni niemieckiej oraz śródziemnomorskiego manu. Natomiast piekarzom i cukiernikom pracodawca z Bawarii oferuje prawie 8 euro za godzinę, nie wymagając przy tym doświadczenia w zawodzie, a jedynie w gastronomii.

Jednak suwalczanie korzystają najczęściej z ofert prac sezonowych w Niemczech - w branży hotelarskiej, gastronomicznej czy przy zbiorach owoców i warzyw. - Rzadziej zgłaszają się do nas fachowcy. Wykwalifikowani pracownicy wolą wyjechać do Wielkiej Brytanii czy Holandii, czyli do krajów, gdzie jest wymagany język angielski - przyznają pracownicy urzędu.

Z myślą o rynku pracy w Niemczech suwalski PUP zorganizował w maju kurs opiekunek osób starszych z językiem niemieckim. Jednak od tego momentu nie pojawiła się w urzędzie żadna oferta pracy w tym zawodzie. PUP nie ma też informacji, czy któraś z 15 uczestniczek kursu znalazła pracę na własną rękę. Pracodawcy z Niemiec szukają za to wykwalifikowanych pielęgniarek i pielęgniarzy do pracy w domach opieki dla osób starszych, z miesięcznym wynagrodzeniem wynoszącym do 2,4 tys. euro brutto.

Więcej ofert i informacji stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.


Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


prima | 06.09.2011Wywiady

INDECO - Szafy z Drzwiami Suwanymi, Zabudowy Wnęk
NAJBOGATSZE WZORNICTWO

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: