suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Szansa na etykę
Szansa na etykęCzy spełni się marzenie Janusza Palikota o etyce w polskich szkołach, w tym również w Suwałkach? Pomóc może nowy kierunek studiów podyplomowych proponowany przez PWSZ. Nie wiadomo jednak, czy wśród uczniów znajdą się chętni do nauki nowego przedmiotu.

- W Suwałkach w żadnej szkole nie ma lekcji etyki – potwierdza rzecznik Urzędu Miasta Jarosław Filipowicz. - Zgłaszały się do nas różne firmy organizujące szkolenia w tym zakresie, ale nie było nimi zainteresowania – dodaje. W przeciwieństwie do kursów, dużym zainteresowaniem cieszy się nowa oferta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.

Uczelnia proponuje nowy kierunek studiów podyplomowych dla nauczycieli – „Etyka w szkole”. - Jest naprawdę duże zainteresowanie tym kierunkiem. Telefon dzwoni cały czas, kilka osób złożyło już podania – mówią pracownicy PWSZ. Właśnie rozpoczyna się akcja promocyjna. Wysłano już listy do dyrektorów szkół z naszego powiatu. Teraz trwa oczekiwanie na odzew.

Studia mogą ruszyć w październiku, jeśli uzbiera się 15 chętnych osób. W czasie trzech semestrów wykładowcy z suwalskiej uczelni i Uniwersytetu w Białymstoku poprowadzą zajęcia m.in. z zakresu filozofii, bioetyki, psychologii moralności, etyki politycznej i społecznej. Studia, których przewidywalny całkowity koszt to 2,6 tys. złotych, przygotowują do nauki etyki na wszystkich etapach kształcenia.

Pytanie, czy nauczyciele przygotowani do nowego przedmiotu będą mieli dla kogo prowadzić zajęcia. Warunkiem zorganizowania przez szkołę lekcji etyki jest zebranie grupy co najmniej siedmiu chętnych, a z tym w Suwałkach jest problem. - Do tej pory nie zgłaszali się do mnie ani rodzice, ani uczniowie zainteresowani nauką etyki – mówi Andrzej Łuczaj, dyrektor Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II w Suwałkach.

Temat etyki w szkołach po raz kolejny wywołał były poseł, Janusz Palikot. 1 września zorganizował przed Szkołą Podstawową nr 7 wyborczy happening, w czasie którego protestował przeciwko religii w szkołach, a polski system oświatowy nazwał „XIX-wiecznym i anachronicznym”. - Polska szkoła nie jest anachroniczna. Metody nauczania są coraz bardziej nowoczesne, a nauka religii jest dobrowolna. To rodzice i ich dzieci decydują o nauce tego przedmiotu. W przypadku zgłoszenia potrzeby nauczania etyki, dyrektor zapewni realizację tego przedmiotu w szkole – przypomina dyrektor Andrzej Łuczaj.


Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


prima | 05.09.2011
PPUH LUDWIK
Stoły i krzesła

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: