suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Polsko-litewski projekt muzeów
Polsko-litewski projekt muzeówMuzeum Okręgowe w Suwałkach oraz Muzeum Etnograficzne w litewskiej Olicie przygotują wspólnie nowoczesne wystawy archeologiczne. Placówki otrzymały na to dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa.

Muzea otrzymają fundusze w ramach programu „Poznanie obyczajów starożytnych Jaćwingów, poprzez zrozumienie pozostałości ich kultury i prezentację wystaw archeologicznych”. Do wykorzystania będzie około 280 tys. euro z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa 2007-2013. Suwalska placówka otrzyma z tej puli 116 tys. euro.

Wystawa pradawnych eksponatów pochodzących z terenów Suwalszczyzny planowana jest na rok 2013. Na ekspozycję złożą się też multimedia. Jesienią ma być przeprowadzony konkurs na koncepcję aranżacyjną.

Na wystawie znajdą się też wykopaliska z okresu mezolitu, przede wszystkim przyziemie szałasu oraz narzędzia krzemienne i kościane, czy eksponaty pochodzące z okresu kultury bałtyjskiej, która trwała do XIII wieku.

To nie pierwsza kooperacja polskiego i litewskiego muzeum. Wcześniejszy projekt dotyczył stworzenia wystawy zawierającej fotografie, ryciny, mapy czy pocztówki z przełomu XIX i początku XX wieku. Eksponaty opisywały dzieje dawnej guberni suwalskiej - regionu obejmującego dzisiejszą Suwalszczyznę i Zaniemenie. Wystawa prezentowana była w Suwałkach i ośmiu muzeach na Litwie, doczekała się także wydania w formie książki.

Remont Muzeum Okręgowego w Suwałkach zakończył się w sierpniu br. Kosztował prawie 8,5 mln zł. Instytucja ma do dyspozycji 12 sal wystawowych, to powierzchnia 600 metrów kwadr. Na wystawy stałe będzie przeznaczonych ok. 400-500 metrów kwadr., pozostała część zostanie zarezerwowana na wystawy czasowe. W ramach modernizacji budynku dobudowano też specjalną windę, dzięki której obiekt stanie się w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.


Dodaj komentarz »

Dowiedz się więcej
Muzeum brakuje pieniędzy (2011-07-25)

Ostatnio dodane komentarze

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


fedi | 05.09.2011Wywiady

KWATERY PRACOWNICZE
NIERUCHOMOSCI
SUWALKI.INFO
Kwatery pracownicze

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: