suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Problem Budziska
Problem BudziskaTrasa Via Baltica ma przebiegać z Budziska m.in. przez Suwałki. Jednak w planach nie został w żaden sposób uwzględniony kompleks budynków po byłym przejściu granicznym. Starostwo, które jest zarządcą obiektu, ma z nieruchomością szereg kłopotów.

Jednym z problemów jest dostęp do obiektu. Powiat występował w tej sprawie do GDDKiA. Wniosek dotyczył zmiany decyzji, która ogranicza dostęp do budynków położonych w Budzisku i reorganizacji ruchu na byłym przejściu granicznym. Powiat złożył także protest do Wojewody Podlaskiego na wydane pozwolenie na budowę w zakresie przebudowy drogi ekspresowej S8 na obszarze byłego przejścia granicznego. Dziś Naczelnik Geodezji Ryszard Kalinowski poinformował, że swobodny, bezkolizyjny wjazd zostanie zapewniony.

To nie koniec problemów. Starosta Szczepan Ołdakowski, podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, poruszył również temat nowego problemu finansowego samorządu, który pojawił się wraz z przejęciem (od 16 maja br.) majątku po byłym przejściu granicznym w Budzisku. Powiat na utrzymanie obiektów w Budzisku ubiegał się o dotację z budżetu państwa. Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami miał otrzymać niezwłocznie środki finansowe z rezerwy budżetowej. Decyzja o przyznaniu dotacji dotarła po trzech miesiącach od daty przejęcia majątku.

Obecnie trwają wyjaśnienia dotyczące możliwości wydatkowania tej dotacji. Pojawiły się bowiem interpretacje uniemożliwiające finansowania z tej dotacji zatrudnienia pracowników, którzy obsługują teren w Budzisku. Zatem celowość wsparcia, staje pod dużym znakiem zapytania. Natomiast Powiat stale ponosi koszty.

Kompleks w przyszłości miałby służyć podróżnym. Jednak tylko w niewielu przypadkach w Europie byłe przejścia udało się mądrze zagospodarować. Dla podróżnych nie są to miejsca, gdzie chcieliby się zatrzymać i odpocząć. Każdy chce jak najszybciej przekroczyć granicę.

Cena utrzymania budynków na przejściu w Budzisku to 80 tys. zł miesięcznie. Dodatkowo, problem stanowi fakt, że jest to mienie Skarbu Państwa. Każda dzierżawa czy zbycie musi uzyskać zgodę wojewody, a to zabiera czas i pieniądze.


Dodaj komentarz »

Dowiedz się więcej
Pomysłu na byłe przejście graniczne wciąż brak (2011-03-26)dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


azet | 05.09.2011Wywiady

Zakład Szklarski "Kamena"
Terraria

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: