suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Wigilia polskiej prezydencji
Wigilia polskiej prezydencjiWyjątkowy zbieg okoliczności, a także starania podejmowane przez Ośrodek „Pogranicze” oraz regionalne władze sprawiły, że to właśnie na Suwalszczyźnie odbywają się oficjalne uroczystości inaugurujące przewodnictwo Polski w Radzie UE. Bierze w nich udział Prezydent Bronisław Komorowski.

W Krasnogrudzie koło Sejn, w wyremontowanym dworze rodziny Czesława Miłosza otwarte zostało Międzynarodowe Centrum Dialogu. Oficjalnie otworzył je dziś sam Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski z małżonką Anną, w obecności m.in. polskich i litewskich ministrów oraz przedstawicieli władz regionu. Prezydent otworzył również wystawę „Szukanie ojczyzny: świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza” poświęconą poecie.

Właśnie dzisiaj, w wigilię polskiej prezydencji w UE, przypada setna rocznica urodzin Czesława Miłosza, który będzie jednym z jej patronów. Zawarta w jego twórczości wizja „rodzinnej Europy”, dialogu międzykulturowego, tradycji, tolerancji i dobrego sąsiedztwa doskonale wpisują się w ideę kulturalnego programu polskiej prezydencji. Centrum Dialogu będzie na co dzień otwarte dla zwiedzających, dla wszystkich zainteresowanych twórczością Miłosza. Działać tam będą pracownie dialogu międzykulturowego, na które przyjeżdżać mają praktycy i naukowcy z całego świata.

Jak powiedział szef Ośrodka „Pogranicze” Krzysztof Czyżewski otwierając wydarzenie pod nazwą „Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy”, w takim miejscu na pograniczu, w którym tworzymy Międzynarodowe Centrum Dialogu, kontynuujemy, odradzamy i tworzymy przyszłość.

Prezydent Polski Bronisław Komorowski podczas swego wystąpienia zauważył, że krasnogrudzkie Centrum to dobre miejsc do tego, by szukać tego, co narody łączy, a nie dzieli. Prezydent stawiał pytania, co możemy zrobić, aby coś z tradycji Polski jagiellońskiej uratować dla nas samych i przenieść do świadomości społeczeństwa europejskiego. - To miejsce zobowiązuje do dalszego wysiłku na rzecz niwelacji granic, zwłaszcza tych tkwiących w sercach i umysłach ludzi – mówił Prezydent i podkreślał, iż to od nas zależy, czy z tej tradycji spróbujemy stworzyć wzorzec dla przyszłej Europy i podtrzymać spojrzenie na świat, w którym Europa jest wspólna.

Więcej na temat samego wydarzenia, a także przyszłych działań Centrum Dialogu oraz znaczenia całego przedsięwzięcia dla naszego regionu w wywiadzie z Krzysztofem Czyżewskim - animatorem kultury, eseistą, reżyserem, tłumaczem, szefem Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” i Fundacji Pogranicze w Sejnach.

Szczegółowy program wydarzenia w serwisie Suwalszczyzna.net


Dodaj komentarz »

Dowiedz się więcej
Europejska Agora - fotorelacja (2011-06-30)
„Szukamy dla siebie szans właśnie w kreatywności, w kulturze…” – rozmowa z K. Czyżewskim (2011-06-28)
Inauguracja polskiej prezydencji u nas (2011-06-28)

Ostatnio dodane komentarze

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


azet | 30.06.2011Wywiady

PRZESTRONNE MIESZKANIA
3 POKOJOWE PRZY UL. PUTRY

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: