suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Lokalny limeryk z Miłoszem w tle
Lokalny limeryk z Miłoszem w tleRusza piąta edycja konkursu „Suwalskie limeryki latem”. Wyzwanie, jakim jest ta humorystyczna forma poetycka, podejmuje z roku na rok coraz więcej twórców. Okazuje się, że nasz region stanowi doskonały temat do żartów. Tym razem przed pisarzami stoi podwójnie trudne zdanie.

W utworach zgłaszanych na konkurs, organizowany przez Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, powinno się znaleźć odniesienie nie tylko do Suwałk czy Suwalszczyzny, ale też do Czesława Miłosza, do jego związków z naszym regionem.

Przypomnijmy, że limeryk jest utworem o charakterze humorystycznym, igraszką słowną, to krótka nonsensowna, często nieprzyzwoita, opowieść i zabawa w najdziwniejsze rymowanie. Limeryki składają się z pięciu wersów o ściśle przestrzeganym układzie rymów aabba. Pierwszy wers przedstawia głównego bohatera i miejsce akcji i najczęściej kończy się nazwą miejscowości, tak jak np. w zwycięskim utworze z poprzedniej edycji „Suwalskich limeryków”:

Filip z Konopi w mieście Suwałki
spytał dziewczynkę czy ma zapałki
- „Dziewczynki z zapałkami,
Szukaj między bajkami…
- skręty z konopi mam oraz działki”.


Dalsza część limeryku napisanego przez Grzegorza Lewkowicza z Gdyni nawiązuje do twórczości Marii Konopnickiej, takie bowiem było zeszłoroczne zadanie. Drugą nagrodę w ubiegłorocznej edycji zajął Wojciech Pająk z Suwałk, trzecie miejsce przypadło Ewie Olejnik z Budy Ruskiej.

Konkurs „Suwalskie Limeryki Latem” ma charakter otwarty. Może do niego przystąpić każdy - bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy przynależność do związków twórczych. Warunkiem jest zaprezentowanie od 1 do 5 utworów - tekstów humorystycznych, satyrycznych w formie limeryku.

Prace konkursowe należy dostarczyć do 31 lipca 2010r. na adres: Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej, ul. Emilii Plater 33A, 16-400 Suwałki, z dopiskiem na kopercie: Konkurs „Suwalskie limeryki latem. V Edycja”. Nadesłane wiersze nie mogą być wcześniej publikowane i nagradzane w konkursach literackich, powinny też być opatrzone hasłem (pseudonimem literackim).

Główną Nagrodą Konkursu będzie przyznanie najlepszemu twórcy Pióra Prezydenta Suwałk. Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się podczas Dni Suwałk - 13 sierpnia 2011 r. Wytypowane przez Jury wiersze będą publikowane w wydawnictwach, mediach, stronach internetowych w celu promocji uzdolnionych twórców oraz regionu. Więcej informacji (i regulamin konkursu) na stronie: www.bpsuwalki.prv.pl


Dodaj komentarz »

Dowiedz się więcej
O Marysi, konopiach i krasnalach – limerykowy konkurs za nami (2010-08-13)
Po Suwałkach - kurde balans! – chodzą łysi... (2009-08-25)

Ostatnio dodane komentarze

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


azet | 04.06.2011
INDECO - Szafy z Drzwiami Suwanymi, Zabudowy Wnęk
Grafika na szkle

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: