suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Suwałki nieprzyjazne biznesowi?
Suwałki nieprzyjazne biznesowi?W naszym mieście prowadzonych jest szereg akcji mających być zachętą do otworzenia własnej firmy. Pomoc specjalistów, pożyczki z funduszy. Tymczasem z rankingu „Newsweeka” miast przyjaznych biznesowi wynika, że Suwałki nie sprzyjają przedsiębiorcom. Zajęły w nim 8. pozycję od końca.

W rankingu wzięły udział 74 miasta. Oceniano je pod względem finansów, aktywności biznesowej, cen i infrastruktury. Pod uwagę wzięto aż 28 kryteriów. Za te o największym znaczeniu dla rozwoju przedsiębiorczości, takie jak ceny gruntów czy stawki podatków, przyznawano najwięcej punktów.

Przy cenach najmu powierzchni biurowej lub cen gruntu największą liczbę punktów otrzymywało miasto oferujące najniższą stawkę. Zaś w przypadku wydatków budżetowych w przeliczeniu na mieszkańca, najwięcej punktów dostawało miasto mające najwyższe wydatki. Wzięto też pod uwagę m.in. liczbę działających kancelarii notarialnych, firm księgowych czy szkół językowych. Pojawiły się także pytania o stopę bezrobocia oraz płace, ale również o czas oczekiwania na rozprawę sądową. Miasta dostawały też dodatkowe punkty za położenie w obszarze specjalnej strefy ekonomicznej, nie pomogło to jednak Suwałkom uzyskać wyższej pozycji w rankingu.

- Ranking pokazuje prawdziwe bolączki naszego miasta. Pomimo tego, że władze miasta chwalą się publicznie rankingiem dotyczącym wielkości inwestycji, w którym Suwałki zajmują miejsce w pierwszej dziesiątce, nie przekłada się to na rozwój ekonomiczny naszego miasta – twierdzi jeden z suwalskich przedsiębiorców. Biznesmen z Suwałk zauważa, że ostatnie duże inwestycje miasta nie tworzą warunków do rozwoju przedsiębiorczości, a jedynie podwyższają koszty utrzymania samego miasta.

- Mam nieodparte wrażenie, ze włodarze naszego miasta wolą błyszczeć w świetle jupiterów, przecinać wstęgi, otwierać uroczystości, zamiast zająć się ciężką pracą na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w naszym mieście, a co za tym idzie wzrostem wpływów do budżetu miasta z tytułu podatków od prowadzonej działalności czy zmniejszeniem bezrobocia – mówi inny suwalski przedsiębiorca.

- Prezydent Renkiewicz, jak jego poprzednik, rządzi miastem z pięknych gabinetów ratusza, a nie spotyka się z przedsiębiorcami, by usłyszeć o ich problemach. Przykładem są wydarzenia w Targowiskach Miejskich. Prezydent nie interesował się sytuacją w spółce, pomimo tego, że bezpośrednio mu podlegała, konsekwencją tego była patologiczna sytuacja na suwalskich bazarach. Takie przykłady można mnożyć – dodaje kolejny przedstawiciel lokalnego biznesu.

Inna opinia płynie z samego ratusza. Rzecznik Jarosław Filipowicz podkreśla, że pytania w kwestionariuszu, na podstawie którego sporządzono ranking, nijak się miały do tego rodzaju porównań. Były nieprecyzyjne i nieadekwatne. - Jesteśmy zniesmaczeni doborem pytań w rankingu – zaznacza rzecznik. Wiele miast nie wzięło w ogóle w nim udziału, np. Białystok, Gdańsk czy Warszawa. - Największym kuriozum było punktowanie za odległość do Niemiec i Czech. Dlaczego nie do Litwy, Rosji czy Białorusi? – mówi Jarosław Filipowicz.

Zdaniem rzecznika suwalskiego ratusza, nasze miasto posiada dobre warunki do prowadzenia działalności. Nie mamy wysokich podatków od nieruchomości, posiadamy strefę ekonomiczną i pomoc de minimis. Ponadto mniej się płaci pracownikom, ważna też jest bliskość granic. - Wiele przemawia za naszym miastem – podsumowuje Jarosław Filipowicz.

Fot. Hubert Stojanowski


Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


azet | 27.05.2011
ATRAKCYJNE DZIAŁKI
DZIAŁKA USŁUGOWA W SUWAŁKACH UL. PRZYTOROWA

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: