reklama w suwalki.info
dodaj do ulubionych ustaw jako stronę startową
suwalki.info imprezy
więcej imprez w regionie | drukuj imprezę
Teatr Polska: Album Karla Höckera
21 października 2018 (Niedziela)
Suwałki - Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jan Pawła II 5, godz. 18:00
Głośna sztuka oparta na autentycznych zdjęciach oficera SS Karla Höckera, adiutanta Richarda Baera, jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Widzowie, będąc świadkami „ożywiania” fotografii dokumentujących życie codzienne pracowników obozu zagłady, przyjrzą się zaskakująco ludzkim zachowaniom katów Holocaustu.
Próba zrozumienia historycznej tragedii Auschwitz z niezbadanej dotąd perspektywy sprawców. Wykorzystując techniki teatru dokumentalnego, improwizację i badania, spektakl przedstawia człowieka aż nazbyt ludzkiego, który dokonuje aktu ostatecznego. Poprzez wskrzeszanie zdjęć, widzowie stają się świadkami zwykłego życia pracowników i ich zwierzchników, którzy prowadzili obóz zagłady w Auschwitz, „Album” rzuca wyzwanie tradycyjnym narracjom i założeniom na temat katów Holocaustu ukazując zwykłą i rodzinną twarz ludzkiej tragedii.

W czasie spektaklu wszyscy uczestnicy – aktorzy i reżyser – obecni są na scenie również jako prywatne osoby. Na oczach widzów wcielają się w role, czyli postaci historyczne wyświetlane na fotografiach, by po chwili znów jako prywatni ludzie komentować ich działania i wybory z pozycji researcherów czy nawet detektywów- amatorów. Zabieg ten tworzy wielopłaszczyznową rzeczywistość rozpiętą pomiędzy faktem historycznym a wyobrażeniem, czy próbą jego wizualizacji. W zderzeniu z taką rzeczywistością widz zostaje postawiony przed koniecznością krytycznego myślenia i samodzielnej odpowiedzi na pytania: kim są ci ludzie, co robią, o czym świadczą ich działania? Widza skłania się również do zastanowienia nad jego własnymi przekonaniami dotyczącymi Holocaustu i jego sprawców.

To spektakl hybryda zbudowany wokół pokazu slajdów pochodzących z oryginalnego albumu fotograficznego dokumentującego życie oprawców w Auschwitz. Na jego strukturę składają się różne formy, w tym performatywnego wykładu, dokumentalnego dochodzenia i teatru. Jednak o jego wyjątkowości świadczą przede wszystkim intuicje i instynkty a także umiejętności improwizatorskie aktorów, dzięki którym dokonaliśmy naszej własnej analizy i rekonstrukcji historycznych zdjęć pochodzących z obozu.

Album Karla Höckera, Teatr Transatlantyk
reżyseria: Paul Bargetto
obsada: Paul Bargetto (reżyser/moderator spektaklu), Marta Król- Gajko (aktorka/SS Helferin/Dr. Wirtz/Richard Baer), Helena Chorzelska (aktorka/SS Helferin/Dr. Hans Delmotte/Joseph Kramer), Krzysztof Polkowski (aktor/Karl Hocker), Grzegorz Sierzputowski (aktor/Rudolf Hoss/Dr. Karl Clauberg), Tomasz Sobczak (aktor/Joseph Mengele/Richard Baer)
czas trwania spektaklu: 90 minut (bez przerwy)
czas trwania warsztatu: 120 minut
spektakl dla widzów od 14 lat

Spektaklowi towarzyszy warsztat dotyczący performatywnej rekonstrukcji zdjęć historycznych. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy do 12.10: e-mail [email protected], tel. 87 563 85 06/08KOMENTARZE
Tytuł komentarza:
Treść:
Autor:
Wpisz kod z obrazka:


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaCopyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected]
projekt i wykonanie: