reklama w suwalki.info
dodaj do ulubionych ustaw jako stronę startową
Login:
Hasło:
Zaloguj
suwalki.info imprezy
więcej imprez w regionie | drukuj imprezę
TeatrNocka: spektakl „Okruchy dnia”
22 kwietnia 2018 (Niedziela)
Suwałki - Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jan Pawła II 5, godz. 18:00
Kameralna opowieść o świecie, którego już nie ma. O żyjących kiedyś w Suwałkach Żydach, zwłaszcza żydowskich kobietach, ich sytuacji społecznej, ekonomicznej i towarzyskiej. Spektakl inspirowany autentycznymi postaciami i zdarzeniami z historii miasta, w którym przed wojną jedną czwartą mieszkańców stanowili Żydzi, łączy w sobie fakty historyczne i domniemania autorów.
Spektakl zrealizowany przez Stowarzyszenie Twórczych Seniorów ROZŁOGI przy współpracy Suwalskiego Ośrodka Kultury

Do września 1939 roku społeczność żydowska była ważną częścią Suwałk, miasta, w którym przenikały się różne narodowości i religie. Społeczność żydowska, polska, niemiecka, litewska i ruska tworzyły światy żyjące obok siebie, czasem – na targu, w sklepach, zakładach usługowych – te światy spotykały się.

Akcja sztuki rozgrywa się w drugiej połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku w jednym z suwalskich zakładów fotograficznych. Niedługo świat polskich Żydów zniknie. Bohaterowie sztuki przeczuwają, że polityka wielkiego świata zmieni ich małe światy. Delikatna budowla powiązań między świata żydowskiego z innymi światami zaczyna coraz wyraźniej się kruszyć. Bohaterką spektaklu jest autentyczna postać żyjąca przed II wojną światową w Suwałkach, Chana Piwowarska, która prowadziła zakład fotograficzny na dzisiejszej ul. Kościuszki. Właśnie w jej zakładzie spotykają się mieszkańcy miasta i okolic, przynosząc ze sobą własne radości i troski. Wydarzyły się również zamieszki, wywołane przez kibiców wojskowego klubu piłkarskiego po przegranej z reprezentacją klubu żydowskiego Makkabi (budynek z czerwonej cegły na rogu ulic Noniewicza i Wigierskiej).
Pomysł na spektakl wyszedł od Macieja Ambrosiewicza, autora książki „Sztetl z długą ulicą”. W rozmowach z reżyserką spektaklu, Joanną Łupinowicz, odkrywał niezamieszczone w książce historie, które stały się kanwą scenariusza „Okruchów dnia”. W spektaklu wykorzystano autentyczne nagrania filmowe z tamtego okresu, w tym zdjęcia, jakie w 1937 r. zrobił odwiedzający Suwałki Żyd, późniejszy emigrant do Ameryki.
reżyseria: Joanna Łupinowicz
scenariusz: Joanna Łupinowicz, Maciej Ambrosiewicz
obsada: Mirosława Krymska (Chana Piwowarska), Zenobia Wiszniewska (Miriam Lipkin), Agnieszka Winnik-Pomichter (Ryfka), Dorota Skłodowska (Fajge), Anna Szafranowska (Paulina Rozenthal), Bogdan Byczkowski (Kupiec z Królewca), Jakub Rusanowski (Szlomo), Katarzyna Dębowska (Lea Piwowarska), Małgorzata Makowska (Chaja), Konrad Bydelski (Abramek), Wojciech Fałtynowicz (Adaśko Mużyło)
Fot. Andrzej Sidor

bilety: 10 zł w kasie SOK


KOMENTARZE
Tytuł komentarza:
Treść:
Autor:
Wpisz kod z obrazka:Copyright © 2004. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected]
projekt i wykonanie: