reklama w suwalki.info
dodaj do ulubionych ustaw jako stronę startową
Login:
Hasło:
Zaloguj
suwalki.info imprezy
więcej imprez w regionie | drukuj imprezę
Benefis Andrzeja Strumiłły
21 października 2017 (Sobota)
Suwałki - Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jan Pawła II 5, godz. 18:00
Uroczysty wieczór zakończy obchody 90-lecia urodzin artysty wyjątkowego dla budowania tożsamości i kultury województwa podlaskiego, a mieszkającego i tworzącego na Suwalszczyźnie. Muzycznymi gośćmi koncertu będą Voytek Proniewiecz & Duo Roszkowski oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Wieczór poprowadzi Małgorzata Sporek-Czyżewska.
Andrzej Strumiłło urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie. Studiował i wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był też profesorem kontraktowym w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie pracował w Graphic Presentation Unit w sekretariacie ONZ w Nowym Jorku. Na początku lat 80-tych ubiegłego wieku osiedlił się na Suwalszczyźnie, we wsi Maćkowa Ruda.

Od ponad 50 lat pozostaje aktywnym twórcą, uprawiając wiele dyscyplin sztuki: malarstwo, rzeźbę, rysunek, fotografię, poezję, scenografię, ilustracje książkowe, projektowanie wydawnictw i wiele innych. Ma w dorobku ponad 120 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz 250 wydawnictw. Jest uczestnikiem działań na rzecz Suwałk i regionu, w tym przedsięwzięć dotyczących rewitalizacji miasta, członkiem kapituły nagrody „Włócznia Jaćwingów”. Laureat licznych odznaczeń, nagród i wyróżnień, m.in.: Orderu Odrodzenia Polski (2000), nagrody marszałka województwa podlaskiego i pre­zydenta Suwałk oraz złotego medalu „Gloria Artis” (2005). W uznaniu zasług został uhonorowany tytułami „Zasłużony dla Miasta Suwałk” (2001) i „Honorowy Obywatel Miasta Suwałk” (2002).

Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek (wkrótce dostępne w kasie SOK); liczba ograniczona.


KOMENTARZE
Tytuł komentarza:
Treść:
Autor:
Wpisz kod z obrazka:Copyright © 2004. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected]
projekt i wykonanie: