suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Komentarze do Obchody urodzin Andrzeja Wajdy

wajda - 2018-03-12 15:00:47
Czy Wajda ma coś wspólnego z Suwałkami oprócz tego, że tu się urodził i przeżył kilka pierwszych lat swojego życia?
zgłoś do usunięcia | autor: ~darek

Andrzej Wajda a niedopieszczeni Suwalczanie - 2018-03-12 15:14:45
Nawet, gdyby Andrzej Wajda nie urodził się w Suwałkach, a tylko na kwadrans przysiadł w Suwałkach na ławeczce, Suwałki powinny się tym szczycić. Ile jest miejsc, gdzie ponoć zatrzymywał się Napoleon? Gdyby Andrzej Wajda dopieszczał Suwalczan, nie byłoby genialnych filmów (Ziemia Obiecana wciąż w czołówce!), Oscara za całokształt twórczości, kręcenia Pana Tadeusza na Suwalszczyźnie, nie zapominając, że walczył o suwalskie sprawy jako senator. Wciąż trzeba ten lud suwalski dopieszczać!
zgłoś do usunięcia | autor: ~Zorro

Och, jak walczył! - 2018-03-12 15:45:38
A konkretnie?
zgłoś do usunięcia | autor: ~Platon, a może Pluton

Senator Andrzej Wajda - 2018-03-12 15:57:09
Za Archiwum Państwowym w Suwałkach: W wyborach 4 czerwca 1989 r. Andrzej Wajda wystartował w wyborach parlamentarnych do Senatu z okręgu wyborczego obejmującego województwo suwalskie, reprezentując Komitet Obywatelski Solidarność. W głosowaniu otrzymał największą liczbę głosów w tym okręgu (105 407), uzyskując tym samym jeden z dwóch mandatów senatorskich przypadających na to województwo. Po zwycięstwie w wyborach wszedł w skład Senatu I kadencji, należał do Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Został członkiem Komisji Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej oraz Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. Z Suwałkami i Suwalszczyzną związany także jako uczestnik spotkań plenerowych Kultura i Środowisko.
zgłoś do usunięcia | autor: ~Zorro

No dobra. - 2018-03-12 16:06:32
Żadne to odkrycie. Ale jak walczył? I co wywalczył?
zgłoś do usunięcia | autor: ~Platon, a może Pluton

Pan Tadeusz reklama Suwalszczyzny - 2018-03-12 16:11:31
Pan Tadeusz w reżyserii Andrzeja Wajdy: okres zdjęciowy od 3 lipca do 25 września 1998. Zdjęcia realizowano w gminach niedaleko Warszawy (Modlinie), w Piotrkowie Trybunalskim oraz w Smolnikach (na Suwalszczyźnie). Ponad 6 milionów widzów (taką reklamę miała Suwalszczyzna), drugi pod względem oglądalności film polski po roku 1989.
zgłoś do usunięcia | autor: ~Zorro

Walczył o to, żebyś mógł zadawać pytania - 2018-03-12 16:19:57
O co walczył? Żeby o szóstej rano mógł do ciebie zapukać mleczarz (chyba dzisiaj to zawód wymarły) a nie esbecy. Także o to, żebyś mógł zadawać takie pytania.
zgłoś do usunięcia | autor: ~Zorro

Spokojnie. - 2018-03-12 16:42:12
To był wybitny reżyser, owszem, nie ma dyskusji. Zrobił kilka rewelacyjnych, znakomitych filmów, kilka... nieznakomitych, i pozostałe. Promocja Suwalszczyzny w "Panu Tadeuszu"? Owszem. Urodził się w Suwałkach, mieszkał tu jako dziecko, owszem. Należy się tym chwalić, owszem. I tyle. Przez jedną kadencję był senatorem i parę osób z Suwałk co nieco mu zawdzięcza z tego okresu. Co zawdzięczają mu z tego okresu Suwałki? Nie wiem, dlatego pytałem. Nie ma co jednak robić z niego świątka, a już na pewno szczególnie zasłużonego w walce z komuną, bo to śmieszne. Całe życie był koniunkturalistą (inaczej nie mógłby robić w PRL filmów), raczej hołubionym przez władzę, niż szykanowanym. A bojownikiem to był hm... średnim raczej. I już.
zgłoś do usunięcia | autor: ~Platon, a może Pluton

Oczywiście... - 2018-03-12 17:12:27
Oczywiście, każdy mógł sobie pozwolić na wyreżyserowanie w PRL-u Człowieka z marmuru i Człowieka z żelaza (Nagroda Solidarności, Złota Palma, nominacja do Oscara). A we Francji Dantona (wbrew pozorom to także film o solidarnościowej rewolucji, o każdej rewolucji). Co zawdzięczają mu Suwałki? To, że Andrzej Wajda urodzony w Suwałkach został Andrzejem Wajdą, reżyserem rozpoznawalnym pod każdą szerokością geograficzną. Nawet Roger Waters, ex Pink Floyd, powołuje się na Kanał Andrzeja Wajdy... To tylko przykład. Andrzej Wajda wsparł swoim autorytetem solidarnościową rewolucję. I dzisiaj Suwałki, są rozpoznawalne na świecie dzięki Andrzejowi Wajdzie. Reżyserowi.
zgłoś do usunięcia | autor: ~Zorro

Ale rozumiem... - 2018-03-12 17:24:34
Ale rozumiem Platon, a może Pluton, że wasze (pozwolę na liczbę mnogą) zasługi w walce z komunizmem przewyższają zasługi Andrzeja Wajdy, wasza artystyczna sława Wajdzie dorównuje i robicie świetną reklamę Suwałkom (tu co drugi to Wajda czyli urodzony w Suwałkach, ale w podziemiu ukryty i oczekuje na swój wielki czas). Zgłoście się do Renkiewicza Czesława (naszego, wspólnego, ulubieńca), może ma jakąś wolną ulicę. Bez imienia i bez nazwiska. Zrobi ją na Platona, a może Plutona. Będzie ciekawie.
zgłoś do usunięcia | autor: ~Zorro

pojedynek - 2018-03-12 17:39:34
BRAWO Zorro!
zgłoś do usunięcia | autor: ~yes

hłe hłe - 2018-03-12 19:18:47
i jeszcze by można dodać ,że tak wspaniale się rozwijają dzięki temu że są (Suwałki) znane mnóstwo inwestorów i lada dzień obwodnica ,ale z drugiej strony wolę nasze za..pie niż śmierdzące aglomeracje
zgłoś do usunięcia | autor: ~Anty

Aha. - 2018-03-12 20:06:27
Czyli o postaci historycznej (a taką Andrzej Wajda jest) mogą mówić czy pisać nie na klęczkach tylko ludzie, którzy mają większe niż ona zasługi? To ci dopiero Z Suwałkami był też związany Marszałek Józef Piłsudski (nie tylko tu "przysiadł na ławeczce", ale miał też pochodzącą stąd żonę) i co? Czyli - doprowadzając rzecz do absurdu - nie mogę rozważać sobie np. czy to, co zrobił w maju 1926 było słuszne czy nie? Bo nie jestem równie wielki jak on? Pewnie, że nie jestem, ale co z tego? O II wojnie światowej mogą pisać tylko jej uczestnicy, w takim razie, prawda? I o wszystkich innych. Owszem, nie każdy mógł pozwolić sobie w PRL na reżyserowanie takich filmów, jakie wspomniałeś, ale właśnie taki koniunkturalista, jak nasz bohater. Pan Andrzej Wajda był niezwykle uzdolnionym oportunistą, który doskonale umiał łapać wiejące akurat wiatry w żagle. Roger Waters obejrzał "Kanał"? O mój Boże... To rzeczywiście, hi, hi. Ciekawe, czy obejrzał równie wybitną i zgodną z prawdą historyczną "Lotną" czy "Piątkę z ulicy Barskiej". A "Popiół i diament" - genialnie zrobiony ohydny film o AKowcach, których miejsce jest na śmietniku historii? Itp., itd. "Walkę z komuną" Andrzeja Wajdy trafnie opisał w 1982 r. w dedykowanej mu piosence "Artyści" Jacek Kaczmarski. M.in. tak to szło: "Oni nam bili brawo żywymi rękoma, chociaż cień im osiadał na głowach. Ale ręce umarły na łańcuchach i łomach, więc my tu, teraz, o nich ni słowa". Nota bene: dlaczego Robert Gliński nie nakręcił na początku lat 2000 filmu o Katyniu, choć już miały ruszyć zdjęcia? A ciekawskim polecam książkę Piotra Włodarskiego "Pan Andrzej", choć niełatwo ją zdobyć.
zgłoś do usunięcia | autor: ~Platon, a może Pluton

Jeszcze raz Andrzej Wajda - 2018-03-12 21:15:05
Zacznę może z zupełnie innej strony, dwóch malarzy trafiło w Polsce pod strzechy: Matejko i Picasso. I tym, kim Jan Matejko był dla polskiego malarstwa (zawładnął polską świadomością na lata), tym Andrzej Wajda był dla filmu polskiego. Wartością graniczną. Tak jak polskie malarstwo musiało być inne po Matejce, tak film polski zmienił się za sprawą Wajdy. Cieszę się, że Katynia nie kręcił Gliński, choćby dla jednej sceny (w nich wielkość Wajdy), darcia polskiej flagi przez radzieckiego żołnierza: biel na onuce, czerwień wiadomo gdzie. Podobna scena czerwieni, która zalewa pokój Strzemińskiego w Powidokach... Katyń, Tatarak, Powodoki - wielkie filmy Wajdy! Nie ja muszę bronić Wajdy, jego twórczość wystarczy!
zgłoś do usunięcia | autor: ~Zorro

Osssochodzi? - 2018-03-12 21:42:20
Przecież pisałem, że uważam go za wybitnego, ba - wielkiego, reżysera. Tu pełna zgoda. I że Suwałki powinny szczycić się tym, że stąd pochodził. Natomiast nie podoba mi się hm... koloryzowanie jego życiorysu. Życie Andrzeja Strumiłły - przy zachowaniu proporcji - można "odkolorowywać", a Wajdy to już nie, hę? I nie cieszę się, że Robert Gliński nie nakręcił filmu o Katyniu. Może byłby gorszy, a może lepszy? Pewnie się nie dowiemy. Ja bym chciał móc oba obejrzeć.
zgłoś do usunięcia | autor: ~Platon, a może Pluton

Suwalczanie - 2018-03-12 22:37:03
Miłosz na kacu w czasie wojny wracal z Wilna do WarszWy i wpadl do Suwalskiej apteki po aspiryne - jest nawet tablica upamiętniająca to wydarzenie
zgłoś do usunięcia | autor: ~Wojtek546

Mała zmiana tematu w temacie - 2018-03-12 23:42:28
Do Platon, a może Pluton, taka dygresja: Aleksandra Piłudska... Suwałki mogły mieć jedyny w kraju pomnik Marszałka z Żoną, ale jak zwykle zabrakło wyobraźni (była ona kiedyś w ratuszu Renkiewicza Czesława?). I choć Aleksandra Piłsudska pochodziła z Suwałk, rodzinne miasto jej nie uczciło. Ten ratusz stawia na krasnoludki i świątki, zamiast uczcić osoby związane z historią miasta. Ale to tylko odprysk, ważny, przy rozmowie o Andrzeju Wajdzie.
zgłoś do usunięcia | autor: ~Zorro

Czesław Miłosz - 2018-03-12 23:45:29
Jeżeli chodzi o Czesława Miłosza, to nie tylko po aspirynę zaglądał do Suwałk. Mieszkali tu jego rodzice. Jest tablica. Zajrzał też do Suwałk jako noblista, to też jest dobrze zdokumentowane.
zgłoś do usunięcia | autor: ~Zorro

~Zorro - 2018-03-13 06:02:13
Suwałki znane są w Polsce z mapy pogody, a nie z faktu, że urodził się tu Wajda. ,,Pan Tadeusz" ma taką oglądalność, bo ciągle zganiane są na niego szkoły - wszystko w temacie.
zgłoś do usunięcia | autor: ~jura

mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm - 2018-03-13 09:03:34
Znowu kruszymy kopię i nie wiadomo o co.Wajda to Wajda i trza go uszanować. Zorro, słusznie zwróciłeś uwagę na Panią Aleksandrę .Brak jej przy naszym Marszałku.Może jeszcze taki pomnik wykonać i tu niech nad tym pochylą głowę nasi radni i władze miasta.Myślę że wielkim człowiekiem i artystą jest Andrzej Strumiłło i jemu też w naszym mieście należy się nazwa jednej ulicy.
zgłoś do usunięcia | autor: ~klipspodaj: imię / nick *
e-mail
temat *
treść *
Wpisz kod z obrazka *:
Pola oznaczone * są wymagane, aby dodać komentarz na portalu suwalki.info!
 


REKLAMA
SUWALKI.INFO
Reklama na rok 50% taniej!

Reklama

REKLAMA
Czy Twoim zdaniem w Suwałkach jest potrzebne nowe centrum handlowe?
Tak
Nie

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: