suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
To będzie sprawdzian

 

To będzie sprawdzian

Rozmowa z Ewą Fimowicz, dyrektorem III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach.

– Jakie niepokoje organizacyjne wzbudza nowa matura?

– Nowy egzamin maturalny to duże przedsięwzięcie logistyczne. Zmieniły się formy egzaminu i jego przeprowadzenie wymaga stworzenia specjalnych warunków. Matura wymaga też zaangażowania wszystkich nauczycieli. Ci, którzy nie są członkami naszych komisji przedmiotowych i nadzorujących, będą pracowali na zewnątrz w komisjach w innych szkołach, gdyż każda komisja musi mieć w składzie także nauczycieli z zewnątrz. Suwalskie licea podjęły współpracę w tym zakresie: m.in. I LO z II LO, a my z IV LO i Zespołem Szkół w Dowspudzie. Do egzaminu w naszej szkole przystąpi 176 uczniów. Każdy z nich, zgodnie z wymogami nowej matury, przygotował prezentację na część wewnętrzną egzaminu z języka polskiego, do przeprowadzenia której może być potrzebny sprzęt multimedialny. Posiadamy jeden dobrej klasy projektor, ale ponieważ dwie komisje będą pracowały równolegle, więc musimy postarać się o drugi. Ministerstwo nie zapewniło żadnych środków na ten cel. Do tego zresztą zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Korzystamy więc z życzliwości osób i instytucji, z którymi współpracujemy.

Do projekcji multimedialnej potrzebne są także specjalne warunki. Aby sprostać tym wymaganiom, wyremontowaliśmy jedno pomieszczenie.

Trudny technicznie do przeprowadzenia jest egzamin pisemny z języka obcego. Na płycie CD nagrany jest głos lektora czytającego polecenia. Aby był dobrze słyszalny w każdym miejscu sali, niezbędne jest spełnienie pewnych standardów akustycznych. I nie ma mowy o zatrzymaniu odtwarzania na przykład na prośbę uczniów czy dla wytłumaczenia poleceń. A co zrobić, gdy zdających jest dużo, a sala wielka? Pojawiły się już profesjonalne firmy, które oferują swoje usługi w tym zakresie – oczywiście za duże pieniądze. Specyficzne wymogi stawia egzamin z informatyki, który uczniowie będą zdawali przy samodzielnych stanowiskach komputerowych. A poza tym zdajemy sobie sprawę, że na jednorazowym zakupie sprzętu się nie skończy, bo trzeba go będzie wymieniać na nowy. Wydatków jest dużo. Nawet na papier kserograficzny i tonery do kserokopiarki, na które teraz, w związku z nowymi wymogami dokumentacji, wydajemy o wiele więcej.

– Czy zajęcia w szkole będą odbywały się normalnym trybem?

– W czasie egzaminów pisemnych z języka polskiego i z języka obcego, które potrwają dwa dni, uczniowie młodszych klas będą mieli wolne. Podczas pozostałych egzaminów lekcje będą się odbywały. Zastanawiamy się jeszcze, jak je zorganizować. Na pewno z funkcjonowania szkoły na czas egzaminów wyłączone zostanie IV piętro, wyizolowane zgodnie z wymogami nowej matury. Egzaminy będą trwały od 18 kwietnia do końca maja. Świadectwo maturalne uczniowie muszą otrzymać do końca czerwca.

– Czy próbna matura podpowiedziała Wam jakieś rozwiązania organizacyjne?

– Tak, na przykład to, że uczniowie nie będą losowali miejsc, ale zajmą je w porządku alfabetycznym. Na miejscach będą czekały na nich kartki z numerami PESEL, który wpisuje się do arkusza egzaminacyjnego. Na maturze próbnej wielu uczniów o tym zapomniało.

– Co z uczniami, którzy nie zdadzą, albo z jakichś względów nie będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego w wyznaczonym terminie?

– Egzamin może być powtórzony za pół roku.

– Czy nauczyciele dostaną dodatkowe wynagrodzenie za pracę w komisjach egzaminacyjnych?

– Nie, bo takie jest stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.

– W suwalskich szkołach organizowano dodatkowe zajęcia przygotowujące do matury. Czy nauczyciele otrzymywali za nie pieniądze?

– Nauczyciele zaczęli organizować te zajęcia spontanicznie, z poczucia odpowiedzialności, ale Urząd Miejski zadeklarował, że wynagrodzi ich pracę.

– Dziękuję za rozmowę i trzymamy kciuki za maturzystów.

  Agnieszka Szyszko - Tygodnik SuwalskiDodano: 2005-04-16 09:44:38

ATRAKCYJNE DZIAŁKI
DZIAŁKA USŁUGOWA W SUWAŁKACH UL. PRZYTOROWA

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 17-10-19

1 USD: 3,86381 EUR: 4,2849
1 CHF: 3,89021 GBP: 4,9456
1 RUB: 0,0604 


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: