suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Kochani nauczyciele w dniu Waszego święta...

Uczyć każdy może…niestety

Dzień Edukacji Narodowej za nami. Po nazwie można by wnioskować, iż to ‘święto’ wszystkich osób związanych z edukacja, w tym uczniów. Jednak nie od dziś wiadomo, kto jest rzeczywistym solenizantem 14 października. Oczywiście chodzi o jakże zacną profesję- nauczyciela. Póki nie zwiędły ‘kwiaty wdzięczności (no, chyba, że trafiły do kosza), w głowie pobrzmiewają fragmenty wystąpienia ministra Giertycha, a chodnik przed MEN pokrywają ulotki z hasłem „Edukacja, nie indoktrynacja”, póty tematyka polskiej oświaty jest jak najbardziej na miejscu. Pozwolę więc sobie pochylić się nad osobą Szanownego Goga.

Nauczyciel, zawód z powołania

Możliwe, że od systemu nauczania wymagam zbyt wiele, ale w moim przekonaniu nauczycielem powinna zostać osoba, która nie tylko posiada odpowiednią wiedzę w danym zakresie, ale przede wszystkim- chce i potrafi ją przekazywać innym. Nawet, gdy ‘inni’ sprawiają przy tym sporo problemów i często nie wykazują zbytniego zainteresowania. Jak to powiedział kiedyś jeden z moich byłych profesorów „Nauczyciel jest po to, by zachęcić do pogłębiania swej wiedzy”. Nawet najlepiej przygotowani, pełni entuzjazmu i pasji pedagodzy, łopatą wiedze nie nałożą. Są jednak w stanie uczynić coś o wiele korzystniejszego- wykreować żądzę poszerzania swoich horyzontów, poszukiwania, stawiania pytań. Niestety, z moich doświadczeń wynika, iż tylko nieliczna część podejmuje się tego wyzwania. Nie wiem, czym to jest powodowane. Inną wizją nauczania, specyficzną mentalnością, czy swoistym rodzajem megalomanii… To bez znaczenia. Ważne jest, by miejsce przy tablicy zajmowały odpowiednie persony. Nie przypadkowi karierowicze, którzy swój zawód traktują jak etap przejściowy, czy nawet ‘zło konieczne’. Oczywiście dobrze byłoby, aby za tym szły odpowiednie gaże i większy szacunek… ale to już kwestia decyzji resortu edukacji. Póki co- wybaczcie szczerość- nauczyciel to nie jest zawód moich marzeń.

Zróżnicowanie rodzajowe

Lata spędzone za szkolną ławą pozwoliły mi zaobserwować przynajmniej trzy główne typy nauczycieli. Rzecz jasna istnieje ich wiele więcej, ale to już temat na całkiem grubą książkę, nie krótki felieton. Pierwszym, ubóstwianym przeze mnie gatunkiem jest ‘maniak-humanista’. To człowiek, który swój zawód pojmuje idealistycznie, aczkolwiek wykonuje go ze sporym dystansem. Ma świetny kontakt z młodzieżą, potrafi rozluźnić atmosferę ciekawą dygresją, czy anegdotą. Jednocześnie trzyma wysoki poziom, a także angażuje się w projekty dotyczące życia społeczności szkolnej. Najczęściej uczy j. polskiego, historii, ale zdarzają się wyjątki wśród matematyków, czy innych umysłów ścisłych. Drugim typem Goga jest ‘rzemieślnik- naukowiec’. Osobnik taki żyje we własnym świecie liczb, twierdzeń i innych reguł. Za swoje zadanie uważa podzielenie się swoją wiedzą, a następnie wyegzekwowanie tego, co wymaga program. Zero spoufalania się- atmosfera pracy i brak sentymentów. Z formalności tylko wspomnę, że owy jegomość uczy zazwyczaj przedmiotów, w których występuje dużo liczb i symboli tj. fizyka, chemia, matematyka.
Ostatnim gatunkiem jest ‘frustrat-nierób’. Nie żebym był złośliwy, ale Drogi Panie Profesorze, podyktować notatkę z książki to potrafi każdy głupi. Może jakaś interpretacja, nawiązanie…? Ale po co się wysilać skoro pensja pewna, a i młodzież zadowolona, prawda? Z takim myśleniem to my daleko nie pociągniemy.

By symbioza była możliwa

Zostawmy rozważania, kto dla kogo istnieje- czy nauczyciel dla ucznia, czy odwrotnie. Pohamujmy się (choć trochę) w ciągłym krytykowaniu młodzieży. Coraz mniej w niej ‘normalności’, ale czy przypadkiem jest, że ta sama klasa potrafi chłonąć wiedzę na polskim, by na angielskim demolować salę i ubliżać starszym? Może nie wszystko, ale bardzo wiele zależy od nauczycieli. Nie chcę używać frazesów, ale czyż nie chodzi o to, by uczyć wychowując, a nie uczyć wychowania? Taka mała różnica, a oznacza zupełnie coś innego.autor: Sairam


Dodano: 2006-10-17 14:49:51

KWATERY PRACOWNICZE
NIERUCHOMOSCI
SUWALKI.INFO
Kwatery pracownicze

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 11-10-19

1 USD: 3,91451 EUR: 4,3097
1 CHF: 3,91921 GBP: 4,8929
1 RUB: 0,0610 


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: