suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Bezrobocie na życzenie


Rozmowa z Teresą Dzienuć, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Suwałkach

- Fala ludzi odpłynęła za chlebem za granicę. Pracodawcy skarżą się na brak rąk do pracy. Obudziliśmy się z ręką w nocniku?

- Nie tylko my. To problem całego kraju. I niestety wciąż rośnie, bo nie szuka się sposobu na jego zatrzymanie.

- A można go zatrzymać, skoro polski magister liczy i woli pracować w Anglii na zmywaku?

- Nie dziwię się, że polski magister kieruje się rachunkiem ekonomicznym, wybiera między: 5 złotych a pięć funtów, nie liczy wysokich kosztów rozłąki z rodziną. I niestety płaca za granicą zawsze będzie atrakcyjniejsza niż w kraju. Więc borykać się z tym będziemy w nieskończoność.

- Chyba, że?

- Uatrakcyjnimy pracę w kraju. Na pewno jednym z elementów byłoby podwyższenie najniższej płacy. Za 600 złotych utrzymać rodzinę jest niełatwo. Trudno więc się dziwić, że człowiek, który ma zawód i nawet podstawowe umiejętności w komunikowaniu się w języku obcym, to długo się nie zastanawia.

- Szczególnie absolwent nieobciążony rodziną?

- To przykre, że właśnie ci młodzi nie znajdują szansy dla siebie w kraju.

- A pomaga się im w tych poszukiwaniach?

- Wsparciem i szansą dla ludzi młodych są staże zawodowe (pozwalają na zdobycie umiejętności praktycznych), dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz obniżenie stawki ZUS już na starcie.

- Jak oszacować falę wyjeżdżających?

- Na to niestety także nie ma sposobu. Nikt nie prowadzi statystyk ani monitoringu, a szkoda bo jest ważny. Bałabym się rzucać liczbami, bo nie odzwierciedliłyby rozmiaru tego zjawiska, a tylko zafałszowałyby obraz. Urzędy pracy i owszem dysponują ofertami pracy za granicą, osoby nimi zainteresowane odbierają je od nas, ale nikt się już nam nie chwali, że z nich skorzystał, wyjechał i na jak długo. Niektórzy bezrobotni rezygnują z pośrednictwa pracy, wtedy możemy się jedynie domyślać, że przyczyną jest wyjazd za granicę. Mnóstwo ludzi korzysta z pomocy agencji pośrednictwa oraz internetu. Nikt tego jednak nie pilotuje, nie kontroluje i nie liczy. Szacunki, na jakie tu i ówdzie można się natknąć, nie odpowiadają w moim przekonaniu prawdzie. Czasem odnoszę wrażenie, że są prowadzone na podstawie ruchu komunikacyjnego i informacji od przewoźników.

- Pracodawcy podnieśli rwetes, że brakuje im rąk do pracy. Ale i oni przecież nie są bez winy. Bo główną przyczyną, jaką podają osoby rezygnujące z pracy jest niskie wynagrodzenie, a olbrzymie wymagania?

- Podobne komentarze słyszymy nie od dziś. I nie są one pozbawione racji. Przedsiębiorcy jednak zwracają uwagę na wysokie koszty pracy, wielu nie może sobie pozwolić na wyższe płace, bo to groziłoby upadłością.

- Co więc zrobić, by pracodawca mógł więcej płacić bez szkody dla bytu firmy ?

- Potrzebna jest pomoc państwa, bo to jego polityka wpływa na koszty pracy, obciążenia podatkowe itp. Pracodawcy, oszczędności z tytułu zmniejszenia kosztów pozapłacowych, mogliby lokować w pracowników.

- Jak się mają wymagania pracodawców wobec kandydatów, do obecnej sytuacji na rynku?

- Również się zmieniają. Nie są zbyt wygórowane. Wykształcenie zawodowe i doświadczenie w pracy są najczęściej pojawiającym się kryterium. Ale obok kwalifikacji i stosownego przygotowania do wykonywania zawodu są - chęci do pracy. Często na pierwszym miejscu. To też o czymś świadczy. Od 2002 roku zwiększa się liczba ofert pracy. A w ciągu ostatnich czterech lat bezrobocie w Suwałkach spadło z 10 do 6 tysięcy. Część na pewno znalazła pracę w Suwałkach, inni wyjechali poza miasto, a część za granicę.

- Nie da się nie zauważyć sytuacji paradoksalnej. Bo oto z jednej strony brakuje rąk do pracy, z drugiej sześciotysięczna rzesza bezrobotnych?

- Niestety tylko niewielka grupa jest zainteresowana podjęciem pracy. Części chodzi wyłącznie o ubezpieczenie zdrowotne, innym o status osoby bezrobotnej i stosowne zaświadczenie do otrzymania osłony socjalnej. Na 6 tys. zarejestrowanych osób bezrobotnych 60 proc. to osoby długotrwale bezrobotne ze zdezaktualizowanymi kwalifikacjami, kolejne 30 procent nie posiada żadnych kwalifikacji.

- Mówi się też o dziedziczeniu bezrobocia.

- Jeśli młody człowiek wyrasta w takiej a nie innej atmosferze i środowisku, nie odczuwa potrzeby aktywności, więc powiela wzór. Tu ogromną rolę odgrywa szkoła. Obok dostosowania kształcenia do rynku pracy, podnoszenia jakości kształcenia, powinna przygotowywać młodzież do poruszania się na rynku pracy. Wpajać potrzebę doskonalenia się, dokształcania i zachęcać do aktywności.

- Dziękuję za rozmowę.

Dorota Skłodowska - Tygodnik Suwalski

Bezrobocie w liczbach:
6182 osoby bezrobotne były zarejestrowane 23 sierpnia w PUP
4422 osoby w mieście
58 proc. bezrobotnych to kobiety
10 proc. (ponad 600 osób) pobiera zasiłek
25-34 lata - w tym wieku jest najwięcej bezrobotnych (25 proc. wszystkich)
31,7 proc. bezrobotnych legitymuje się wykształceniem gimnazjalnym i niższym
25,1 proc. bezrobotnych ma wykształcenie zasadnicze zawodowe
6 proc. bezrobotnych ma tytuł licencjacki lub magisterski
4.800 tys. zł. w tym roku wydano na staże, szkolenia, dotacje, przygotowanie zawodowe, prace interwencyjne i roboty publiczne, środki pochodziły z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego
1243 osoby - skorzystały z nich
800 młodych osób rocznie korzysta ze stażuDodano: 2006-10-13 14:49:57

REKLAMA
SUWALKI.INFO
Reklama na rok 50% taniej!

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 06-12-19

1 USD: 3,85001 EUR: 4,2721
1 CHF: 3,89631 GBP: 5,0527
1 RUB: 0,0604 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: