suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
"Razem w Europie"

Wywiad z p. Bożena Kamińską, prezesem suwalskiego oddziału Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Regionalnego, koordynatorem międzynarodowych warsztatów taneczno-muzycznych „RAZEM W EUROPIE”.

- Skąd pomysł zorganizowania polsko-białoruskich warsztatów muzyczno-tanecznych?

- Najprościej można powiedzieć, że z życia, z obserwacji rzeczywistości. Zauważyłam, że młodzi ludzie są mało zainteresowani kulturą niekomercyjną, a przecież tak tkwią ich korzenie. Aby zmienić ten stan, postanowiłam stworzyć warsztaty młodzieżowe celem zwiększenia zainteresowania młodych ludzi tożsamością kulturą kraju i regionu Polski i Białorusi.

- Kto był uczestnikiem warsztatów?

- Uczestnikami warsztatów była grupa 50-cioro dzieci i młodzieży od 5 do 25 lat z Białorusi i Polski, w tym zespół gości „SPADCZINA” i „VIGRYNA” z Młodzieżowego Domu Kultury w Suwałkach. Miejsce pobytu zostało wybrane nieprzypadkowo. Smolniki, to perełka Suwalszczyzny.

- Proszę przybliżyć program warsztatów.

- Program był różnorodny. Zamiast wykładów o tożsamości narodowej, polska i białoruska młodzież tańczyła i śpiewała ucząc się nie tylko kroków, ale zwyczajów, zachowań, naturalnie sprawdzając, doświadczając, czym się różnią oba narody, a w czym są podobne. Były warsztaty edukacji regionalnej, a w nich pokaz zwyczajów i obrzędów regionalnych. Kultura polska to także poezja, w której tajniki wprowadzał suwalski poeta. Jak już wspomniałam stacjonowaliśmy w pięknym miejscu Suwalszczyzny, więc żeby nie opowiadać o urokach naszego zakątka, zaprosiliśmy gości do wspólnych wędrówek pieszych, rowerowych i na dłuższe autokarowe wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Odwiedziliśmy: Wigierski Park Narodowy, Suwalski Park Krajobrazowy, Puszczę Augustowską i Puszczę Białowieską oraz klasztor na Wigrach . I przede wszystkim mnóstwo spotkań integracyjnych, a to wszystko pod czujnym okiem fachowców.

- To wspólne tańczenie, zabawy, wycieczki, ale te działania to radość dla tych kilkudziesięciu młodych ludzi…

- Skądże! Od samego początku młodzież wiedziała, że wypracowany program zaprezentuje publiczności. Plonem warsztatów było wspólne koncertowanie. Zaproszenia posypały się od razu. Na pierwszy występ w Stolnikach przybyli niemal wszyscy mieszkańcy wsi i gminy ciekawi niecodziennych zagranicznych gości. Chętnie też wystąpiła młodzież w Domu pracy Twórczej w Wigrach, gdzie w plenerze zaprezentowali długi program licznie odwiedzającym to miejsce turystom. Zwieńczeniem pobytu był występ w Hajnówce podczas pobytu w Puszczy Białowieskiej podczas Dni Hajnówki.

- Co by Pani powiedziała, doradziła innym, którzy chcieliby zorganizować jakieś międzynarodowe działania.

- O przekraczaniu granic, łamaniu barier i kruszeniu lodów między narodami można mówić z pozycji polityków. Mogą odbywać się sympozja naukowców, które wypracują strategie, programy, ale odległości między narodami można zmniejszać poprzez takie właśnie warsztaty. na zakończenie tych warsztatów w Stolnikach młodzież orzekła, że sieć internetowa jest bardzo im potrzebne
do zawierania znajomości, nawet pokonywania granic, ale nic tak nie umacnia, nie zawiązuje przyjaźni, nie uwrażliwia na drugiego człowieka, jego kulturę
i problemy, jak wspólne z nim przebywanie. I to jest chyba najlepsze podsumowanie tego programu. Uważam, że dzięki temu jesteśmy i bliżej i bardziej razem w Europie.
Dodano: 2006-08-25 09:03:33

UNIWERSUS
KURS OPERATORA ŻURAWIA SAMOCHODOWEGO HDS

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 17-10-19

1 USD: 3,86381 EUR: 4,2849
1 CHF: 3,89021 GBP: 4,9456
1 RUB: 0,0604 


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: