suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Dorośli chcą się uczyć


Rozmowa z Elżbietą Baranowską, dyrektorem Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Ustawicznego w Suwałkach.

– Uruchomienie Ośrodka Animacji Dorosłych okazało się strzałem w dziesiątkę...

– Takie opinie docierają do nas od uczestników kursów organizowanych w ramach Ośrodka.

– Jakie to kursy i ile osób z nich skorzystało?

– Językowe i informatyczne. Dotychczas uczestniczyło w nich ponad dwieście osób (sześćdziesiąt w 96-godzinnych kursach językowych w trzech grupach języka angielskiego dla początkujących i jednej języka rosyjskiego dla zaawansowanych oraz ponad 150 w 40-godzinnych kursach informatycznych dla początkujących i zaawansowanych). Jest ogromne zainteresowanie tą formą kształcenia. Już mamy pełny komplet na cztery kolejne kursy: trzy języka angielskiego (w tym jedna dla średniozaawansowanych) oraz do grupy języka niemieckiego dla początkujących. Przygotowujemy też projekt na kontynuację nauki dla osób, które ukończyły kursy podstawowe. Współpracujemy z warszawską firmą nadającą certyfikaty dla kursantów, którzy pozytywnie zdadzą egzamin. Wkrótce też w ośrodku będziemy mieli profesjonalną pracownię językową, która ułatwi naukę języków obcych. Koszt to 28 tys. zł, ale część środków na jej wyposażenie udało się nam pozyskać z Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Skąd pomysł zorganizowania Ośrodka Animacji Dorosłych?

– Jednym z powodów jego powołania była zmiana podejścia do kształcenia ustawicznego. Jeszcze do niedawna było ono postrzegane jako forma nauki dla osób, które z różnych przyczyn przerwały edukację. Dziś nie ma już takich profesji, w których ludzie nie dokształcają się. Rynek pracy i sytuacja gospodarcza wymagają od nas stałego podnoszenia kwalifikacji, doskonalenia się. Pracodawcy również stawiają na jakość. Ponadto poprzez doradcę zawodowego współpracujemy z Powiatowym Urzędem Pracy, analizujemy rynek pracy i diagnozujemy potrzeby. Jest wiele instytucji, które zajmują się pomocą i wsparciem osób bezrobotnych, niewiele natomiast dociera do osób pracujących. Stąd pomysł na Ośrodek Animacji Dorosłych. Zależało też nam na tym, aby zajęcia były nieodpłatne. Na suwalskim rynku od wielu lat działają placówki zajmujące się organizacją płatnych kursów dla dorosłych, więc trudno byłoby z nimi konkurować. Inny powód to niewysokie zarobki suwalczan. Wielu, nawet pracujących, nie stać na prywatne lekcje językowe.

– A plany?

– To oczywiście rozwój Centrum i wzbogacenie oferty dla pracujących. Nasz ośrodek jako jeden z szesnastu w Polsce otrzymał profesjonalną pracownię komputerową. W oparciu o nią zamierzamy wprowadzić szkolenia z nowoczesnych technik informatycznych dających europejskie certyfikaty umiejętności komputerowych (nowoczesna obsługa sekretariatu z językiem niemieckim i rosyjskim; grafika komputerowa i tworzenie stron WWW czy kurs dla administratorów sieci).

– Jak dziś, po prawie dwóch latach od połączenia Suwalskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Centrum Kształcenia Ustawicznego, ocenia Pani tę fuzję?

– Na pewno była ona korzystna. Dzięki temu połączeniu mogliśmy wzbogacić i znacznie rozszerzyć naszą ofertę. Obok szkoleń i kursów dla nauczycieli prowadzimy szkoły dla dorosłych różnego typu, np. uzupełniające liceum ogólnokształcące kończące się maturą. W obecnej chwili prowadzimy naukę w 21 oddziałach. Zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy kształcimy w nowych kierunkach: technik BHP, technik reklamy, technik informatyk. Pracujemy nad uruchomieniem nowych kierunków kształcenia. Od pięciu lat realizujemy targi edukacyjne (w tym roku odbędą się w dniach 3-5 marca). Prezentowane są na nich nowe podręczniki, programy szkolne, ale też dajemy możliwość szkołom ponadgimnazjalnym (zarówno niepublicznym, jak i publicznym) zaprezentowania swojej oferty kształcenia absolwentom gimnazjów. W tym roku po raz pierwszy w targach będzie uczestniczyła dwudziestoosobowa grupa Polaków mieszkających na Białorusi zrzeszonych w Stowarzyszeniu Macierz Polska. W CDNiKU działa Suwalski Ośrodek Wszechstronnej Aktywności prowadzony przez młodzież i dla młodzieży. Przymierzamy się też do zrealizowania wspólnie z suwalskimi nauczycielami dwóch projektów o ludziach urodzonych nad Czarną Hańczą.

– Życzymy powodzenia w realizacji planów. Dziękuję za rozmowę.

Dorota Skłodowska - Tygodnik Suwalski
 


Dodano: 2006-02-03 22:38:26

PPUH LUDWIK
Nowoczesne meble skórzane

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 28-01-20

1 USD: 3,88441 EUR: 4,2794
1 CHF: 4,00941 GBP: 5,0614
1 RUB: 0,0617 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: