suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Leśnik z klawiaturą

Rozmowa z Wojciechem Rodakiem, zastępcą nadleśniczego Nadleśnictwa Suwałki.

– Kiedyś leśniczy kojarzył się z człowiekiem, który z przerzuconą przez plecy flintą, po prostu spaceruje po lesie...

– Ten mit, który jeszcze niekiedy da się słyszeć, bardzo spłyca odpowiedzialną pracę leśnika. W tym zawodzie też zachodzą zmiany i niestety często musimy zamieniać bezpośredni kontakt z przyrodą na... klawiaturę komputerową. Nasz normalny dzień pracy składa się z rozwiązywania szeregu problemów przyrodniczych i ekonomicznych. Kłopotów przysparzają nam takie zjawiska przyrodnicze, które wywołują szkody w żywym organizmie lasu, jak na przykład nadmierny wzrost liczebności jakiegoś gatunku szkodnika czy silne wiatry, albo opady mokrego śniegu. Oby było ich jak najmniej.

– Czy często zdarzają się kradzieże drewna w lesie?

– Kradzieże drewna w lesie były zawsze. W ubiegłym roku zdarzyło się 14 takich przypadków, w tym roku – osiem. Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Suwałki jest rozległy i kradzieże mają miejsce przede wszystkim tam, gdzie są większe skupiska ludzi, a lasów jest stosunkowo niewiele. Choć są to często sprawy trudne, wykrywalność tego typu przestępstw stale wzrasta dzięki dużemu zaangażowaniu służby leśnej.

– A czy częste są przypadki wywożenia śmieci do lasu?

– Przypadki porzucenia samochodów i śmieci wielkogabarytowych w lasach są bardzo rzadkie, co wynika z tego, że my po prostu fizycznie w tym lesie jesteśmy. Zostawić coś takiego w lesie to duże ryzyko, że zostanie się przyłapanym na gorącym uczynku. To, że takie przypadki zdarzają się coraz rzadziej, może też świadczyć o większej dojrzałości społeczeństwa. Pospolite śmiecenie nadal jednak jest nagminne i co roku przeznaczamy spore kwoty na sprzątanie terenów leśnych, szczególnie szlaków komunikacyjnych w kierunku granicy, które są bardzo zaśmiecane. Najczęściej śmiecą przygodni przejezdni, bo ci, którzy w lesie spędzają więcej czasu, zabierają śmieci ze sobą i wyrzucają je do śmietnika.

– Czy w tym roku będziecie jakoś zabezpieczali choinki przed kradzieżą?

– Las to magazyn otwarty, trudno go w pełni zabezpieczyć. Po prostu będziemy go dokładnie pilnować. Natomiast odstępujemy od spryskiwania drzewek cuchnącą cieczą, bo to nie chroni przed powstaniem szkody. Jeżeli ktoś nie wie o tej metodzie, to wycina choinkę. I co z tego, że mu potem drzewko śmierdzi w domu i szybko je wyrzuci, skoro zostało już wycięte. Szkody nie da się już naprawić. Będziemy na pewno stosować wzmożone kontrole lasu. Innym sposobem jest także przycięcie gałązek drzewka z jednej strony podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Nie zaburza to jego rozwoju, ale na bożonarodzeniową choinkę na pewno już taki iglak się nie nadaje.

– Czy będziecie prowadzili sprzedaż choinek w nadleśnictwie?

– Tak. Co roku przygotowujemy do sprzedaży pewną ilość drzewek świerkowych ze specjalnie prowadzonych plantacji. Zainteresowanie nimi jednak maleje. Wielu mieszkańców kupuje choinki sztuczne. W handlu pojawiają się też choinki z prywatnych plantacji, na przykład jodłowe, które są często trwalsze od naszych świerków, ale też i odpowiednio droższe. W tym roku choinki będzie można nabyć w naszej siedzibie na tydzień przed świętami. Najmniejsza, o wysokości do 1,5 metra, będzie kosztowała 16 zł, a taka najczęściej ustawiana w mieszkaniach, o wysokości od 1,60 do 2,5 m, będzie do nabycia w cenie 21 zł. Będą to głównie drzewka świerkowe, ale zainteresowaniem cieszą się również choinki sosnowe i takie również przygotujemy.

– Czy sposobem na zarabianie pieniędzy jest też organizowanie wypoczynku w leśniczówkach?

– Tak. Promujemy wypoczynek w leśniczówkach. Lasy Państwowe wydały nawet specjalny przewodnik po leśnych ośrodkach wypoczynkowych, kwaterach i polach namiotowych. Infrastruktura turystyczna jest w polskich lasach państwowych dość bogata. Ta oferta cieszy się sporym zainteresowaniem, gdyż wielu ludzi prowadzi bardzo intensywny tryb życia, a do odpoczynku potrzeba takich miejsc, gdzie można się wyciszyć i nabrać sił do pracy. Ponadto gospodarze obiektów leśnych są często gawędziarzami i ich opowieści o lesie, o tym, co na co dzień obserwują, mogą stanowić dodatkową atrakcję takiego pobytu.

– Co mówi las, jaka w tym roku będzie zima?

– Teorie są zawsze dwie: jedna mówi, że zima będzie ostra, druga – że zimy nie będzie. A prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku. Leśnicy raczej nie prognozują pogody. Mogą komentować zjawiska przyrodnicze odbiegające od normy, bo obserwują je w codziennej pracy, ale przepowiadanie pogody pozostawiają góralom.

– Dziękuję za rozmowę.

Agnieszka Szyszko - Tygodnik Suwalski

Nadleśnictwo Suwałki składa się z dwóch tzw. obrębów leśnych: obręb Suwałki (leśnictwa: Szkółka, Papiernia, Płociczno, Pijawne, Walne, Bryzgiel, Białorogi) i obręb Puńsk (leśnictwa Bondziszki, Rutka, Szypliszki, Zaboryszki, Hańcza, Szurpiły, Krasnopol).

W suwalskich lasach dominuje sosna, która zajmuje 59 proc. powierzchni. Rosną tu również: świerk (23 proc.), dąb (7 proc.), brzoza (6 proc.), olcha (4 proc). Pozostałe gatunki (modrzew, jesion, lipa i grab) stanowią niewielką domieszkę drzewostanu.

Duży udział sosny w lasach wynika głównie z panujących tu warunków glebowych, ale wzrastająca żyzność siedlisk leśnych powoduje, że coraz więcej sadzi się gatunków liściastych, np. dębu. Średni wiek suwalskich lasów to 65 lat, ale i tak większości daleko do wyrębu. Może on nastąpić dopiero w wieku: 160 lat – dąb, jesion; 140 – sosna, modrzew; 100 – świerk; 80 – brzoza, olcha, grab, lipa.


Dodano: 2005-12-14 20:22:10

Zakład Szklarski "Kamena"
Terraria

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 28-01-20

1 USD: 3,88441 EUR: 4,2794
1 CHF: 4,00941 GBP: 5,0614
1 RUB: 0,0617 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: