suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Co może być znakiem towarowym? Wszystko, co musisz wiedzieć o ochronie marki

Rejestracja znaku towarowego się po prostu opłaca – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Tylko rejestrując swoją markę w Urzędzie Patentowym, staniesz się jej realnym właścicielem i uzyskasz monopol na jej używanie. Repertuar znaków towarowych, które możesz zastrzec dla swojej firmy, jest ogromny. Dowiedz się, co może być znakiem towarowym, jak przebiega procedura rejestracyjna i dlaczego warto skorzystać z pomocy rzecznika patentowego.

Czym jest znak towarowy?


Zgodnie z ustawą Prawo własności przemysłowej, znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które jest komercyjnie używane na rynku dla oznaczania towarów i usług. Musi przy tym dać się wystarczająco jasno i precyzyjnie przedstawić w rejestrze.


Najczęściej rejestrowanymi znakami towarowymi są znaki słowne (nazwa) i słowno-graficzne (logo). Jak jednak za chwilę przeczytać w tej formie można chronić praktycznie wszystko. Wśród znaków niekonwencjonalnych można wymienić kolory, znaki pozycyjne, ruchome, multimedialne, dotykowe, a nawet zapachowe i smakowe.


Zobacz również:

Zmiana nazwy firmy. Jak to się robi I na co należy uważać?Rodzaje znaków towarowych konwencjonalnych.


1. Wyraz lub wyrażenie.

Można je podzielić na znaki:
 • słowne – czyli nazwa firmy czy marki, np. „Biedronka”;
 • słowno-graficzne, czyli logo – w tym wypadku chroniona jest przede wszystkim warstwa graficzna, ale również, w pewnym zakresie, słowna. Jako przykład można podać logo firmy „Orlen”;
 • domeny internetowe mogą być zgłaszane zarówno w wersji słownej, jak i słowno-graficznej. Na ochronę domeny w formie graficznej decydują się zwykle te firmy, których domeny mają charakter znaków opisowych.

  2.Rysunki.

  W grę wchodzą wszelkie grafiki, motywy czy ornamenty, które nie zawierają w sobie żadnego wyrazu – ta cecha odróżnia je od logo. Jako przykłady można wskazać ludzika Michelin, charakterystyczną sylwetkę pumy czy krokodyla Lacoste.

  3. Formy przestrzenne.

  W tej formie można chroni niepowtarzalny, charakterystyczny wygląd i kształt. Jako przykład można wskazać klasyczną, szklaną butelkę Coca-Coli bądź znane wszystkim biało-granatowe opakowanie kremu Nivea. Znaki przestrzenne wzbudzają kontrowersje, bo przedsiębiorcy starają się zastrzegać najbardziej typowy wygląd produktów. Tak się stało, chociażby z kostką Rubika.

  4. Etykiety produktów.

  Takie znaki stanowią kompozycję określonej kolorystyki, grafiki i słów. Etykiety należą do znaków towarowych dość często zgłaszanych w Polsce. Co ciekawe można je chronić również w formie wzorów przemysłowych. Jeżeli chcesz się czegoś więcej na ten temat dowiedzieć, to obejrzyj poniższe nagranie.  Rodzaje znaków towarowych niekonwencjonalnych.


  Wyróżnić można też znaki towarowe nietypowe. W praktyce są rejestrowane znacznie rzadziej niż powyższe, jednak nie można o nich nie wspomnieć. Są to:

  1. Kolory lub kompozycje kolorystyczne.

  Któż nie kojarzy charakterystycznej kratki wyróżniającej towary firmy Burberry, koloru pomarańczowego firmy Orange albo czerwonej podeszwy butów marki Louboutin?

  2. Prezentacje multimedialne.

  W tej formie chroniony jest charakterystyczny gest chwytających się dłoni firmy NOKIA oraz intro, które pojawia się przed serialami HBO.

  3. Sygnały dźwiękowe lub melodie.

  Znaki dźwiękowe są od dawna rejestrowane, ponieważ da się je przedstawić w sposób graficzny – w postaci nut. Takim znakiem towarowym jest, chociażby charakterystyczny dźwięk włączającego się systemu Windows, ryk lwa czy nawoływanie Tarzana.

  4. Zapach.

  Rejestracja tego znaku jest raczej teoretyczna. Dotychczas w UE udało się zarejestrować tylko jeden taki znak (zapach świeżo ściętej trawy do oznaczania piłek tenisowych). Kilka takich znaków zarejestrowanych jest w Wielkiej Brytanii i całkiem sporo w Stanach Zjednoczonych. Problemy z rejestracją zapachu przejawiają się w tym, że nie sposób ich jak na razie przedstawić w sposób jasny i zrozumiały w rejestrze. Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że nie da się tego osiągnąć zapisem chemicznym ani opisem słownym znaku. Dopóki więc technologia na to nie pozwoli, znaków zapachowych nie da się zastrzec. Jak jednak pokazuje praktyka, są kraje, które inaczej to interpretują.  Jakich znaków nie da się zarejestrować?


  Choć nie udało się dotychczas zarejestrować żadnego znaku smakowego, to nie można powiedzieć, że ich rejestracja nie jest możliwa. Nie da się natomiast zarejestrować znaków objętych jedną z bezwzględnych przeszkód rejestracji.

  Opisowy charakter oznaczenia.

  Pierwszą z nich i najważniejszą, bo najczęściej występującą w praktyce, jest opisowy lub ogólnoinformacyjny charakter. Nie da się zastrzec słowa „bułka” na określenie pieczywa, „tanie garnki” dla sklepu ze sprzętem kuchennym czy domeny „rowery.pl”. Chodzi o nazwy, które w sposób bezpośredni wskazują na oferowane towary lub usługi, dlatego nie nadają się do ich komercyjnego odróżniania.


  Znak towarowy nie może też wskazywać na cechy oznaczanych nim towarów lub usług (np. „95” dla paliwa). Nie może stanowić nazwy rodzajowej bądź wyrazu, który wszedł do mowy potocznej.
  Oznaczenia sprzeczne z dobrymi obyczajami.

  Niepowodzeniem skończy się próba rejestracji znaku zawierającego oznaczenia sprzeczne z dobrymi obyczajami i porządkiem publicznym i oznaczenia wulgarne. Nie można też zarejestrować znaku zawierającego symbole RP lub organizacji międzynarodowych oraz symbole o charakterze patriotycznym, kulturowym czy religijnym.

  Jak zarejestrować znak towarowy?


  Jeśli chcesz zarejestrować znak towarowy na terytorium Polski, musisz zgłosić się do Urzędu Patentowego RP. Obecnie procedura rejestracyjna trwa około 6 miesięcy. Po przyjęciu zgłoszenia ekspert urzędu dokona badania znaku, jest ono jednak ograniczone jedynie do sprawdzenia, czy nie występuje jedna z bezwzględnych przeszkód rejestracji.


  Od 2016 roku w Polsce obowiązuje uproszczona, sprzeciwowa procedura rejestracji znaku towarowego. Jeśli więc ekspert urzędu nie dostrzeże żadnej bezwzględnej przeszkody rejestracyjnej, a właściciele identycznych bądź podobnych znaków nie złożą sprzeciwu (mają na to 3 miesiące, to znak zostanie zarejestrowany. Ochrona przysługuje przez okres 10 lat, po czym można ją przedłużyć – oczywiście za dodatkową opłatą.  Unieważnienie znaku towarowego.


  Ci przedsiębiorcy, którzy przeoczą 3-miesięczny termin, mają jeszcze 5 lat na wniesienie wniosku o unieważnienie znaku. W tym okresie nie możesz więc mieć stuprocentowej pewności, że korzystanie z zarejestrowanego znaku towarowego nie zostanie zakłócone.  Pomoc rzecznika patentowego przy rejestracji.


  Może się wydawać, że zgłoszenie znaku towarowego nie jest niczym trudnym, a opłacenie usług rzecznika patentowego to niepotrzebny wydatek. Nic bardziej mylnego – w wielu przypadkach okaże się, że zgłoszenie się do rzecznika pozwoli Ci oszczędzić sporo pieniędzy, które wydałbyś na zgłoszenia niemające szans na rejestrację.


  Chodzi o to, że takie zgłoszenie powinno być poprzedzone dokładnym badaniem zdolności rejestrowej znaku. Problemem jest to, że kolizją może być nie tylko znaki identyczne, ale i podobne. Rzecznik patentowy posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie do takiej analizy. Jest więc w stanie stwierdzić, czy Twoja nazwa lub logo rzeczywiście nie są kolizyjnie podobne do tych wcześniej zarejestrowanych.


  Reguły kolizyjności są sformułowane w licznych orzeczeniach sądów, wydawanych na przestrzeni wielu lat. W wypadku, gdy taka kolizja wystąpi, będziesz o tym wiedział jeszcze przed złożeniem wniosku. A to pozwoli Ci na dokonanie zmian w samym znaku. Zgłaszając znak w ciemno, narażasz się na stratę pieniędzy, ale i czasu – a przecież ten jest szczególnie cenny. • Dodano: 2019-08-20 15:30:38

  ATRAKCYJNE DOMY
  RYŻÓWKA - DOM Z DOSTĘPEM DO JEZIORA

  Cinema Lumiere


  Reklama

  Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
  zbyt niskie wynagrodzenie
  zbyt wygórowane oczekiwania
  brak umowy o pracę
  brak szkoleń
  brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
  brak świadczeń dodatkowych
  inne

  Kursy walut

  Dane NBP
  (kurs średni)
  z dnia: 13-11-19

  1 USD: 3,89021 EUR: 4,2850
  1 CHF: 3,92991 GBP: 4,9991
  1 RUB: 0,0604 

  Start


  Aktualności


  Informacje


  Biznes


  Rozrywka


  Turystyka  Ogłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

  Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
  Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
  Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
  tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
  Projekt i wykonanie: