suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
„To specyficzny, ale i niezwykle ważny rok”.

O zbliżającym się Pikniku Kawaleryjskim, Małej Akademii 300 lat Suwałk, przygotowywanej inscenizacji o niepodległości Suwalszczyzny i wielu innych wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach rozmawiamy z dyrektorem placówki, Jerzym Brzozowskim.

W najbliższy weekend 29 – 30 czerwca już po raz dziewiętnasty odbędzie się w Suwałkach Piknik Kawaleryjski. Co zobaczymy w tym roku?

Pomysł Pikniku powstał przed dziewiętnastu laty trochę przy okazji. Formułę i rodzaj tej imprezy wymyślił Krzysztof Skłodowski. Przygotowywał wtedy wystawę o Trzecim Pułku Szwoleżerów Mazowieckich na której między innymi zaprezentowane zostało po raz pierwszy w Suwałkach od września 1939 roku popiersie pułkownika Kozietulskiego. Wpadł na pomysł, aby wystawę wzbogacić o jakiś „żywy akcent” historii. Zaprosiliśmy kilka grup rekonstrukcyjnych i na placu naprzeciw dzisiejszego Aquaparku, gdzie nie było jeszcze bloków, a strzelnica wojskowa, zrobiliśmy mały, jednodniowy akcent kawaleryjski na żywo. Spotkało się to z dużą sympatią i zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy kontynuować to w kolejnych latach. Formuła pikniku jest dość sztywna, choć co roku pojawiają się jakieś nowe elementy. Pierwszego dnia odbędzie się oficjalne otwarcie nad Zalewem Arkadia, gdzie zameldują się wszystkie grupy rekonstrukcyjne. Program pikniku oparty jest na zasadach z przedwojennych zawodów kawaleryjskich, które miały sześć konkurencji, jednak ze względu na brak czasu my wybraliśmy trzy z nich: próba dzielności konia, władanie szablą i władanie lancą. Przestrzenie pomiędzy tymi konkurencjami wypełniamy dodatkowymi pokazami i prezentacjami. Zaprzyjaźniona grupa rekonstrukcyjna z Litwy pierwszego dnia zaprezentuje pokaz historyczny litewskiej piechoty operującej ciężkim karabinem maszynowym, a drugiego niemieckiej piechoty z I Wojny Światowej. Chcemy pokazać potyczkę polskiej kawalerii z niemiecką piechotą z września 1939 roku. Grupa z Zaręb Kościelnych zaprezentuje pokaz sprawności kawaleryjskiej, który zawsze wygląda widowiskowo, a jedna z podsuwalskich stajni pokaże łucznictwo konne. To, co moim zdanie na pikniku jest najbardziej malownicze to przemarsz ulicami miasta – pierwszego dnia będziemy wracali z Zalewu Arkadia, a drugiego wyjedziemy ze stadniny Artura Płońskiego i udamy się na plac przy zbiegu ulic Świerkowej i Nowomiejskiej. Warto również zaznaczyć, że po dwóch latach przerwy w pikniku weźmie udział Wojsko Polskie, a dokładnie 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana.

W przyszłym roku impreza obchodzić będzie 20-lecie. Są już pierwsze pomysły co przygotować na taki jubileusz?

Marzy mi się od wielu lat aby przyjechał do nas Szwadron Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Biorą oni udział w ważnych uroczystościach, ale musimy dużo wcześniej postarać się o ich przybycie. W przyszłym roku przypada 100-lecie powstania 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich i już wiemy, że uroczystości chcieliby połączyć z naszym Piknikiem Kawaleryjskim. Na pewno będziemy też chcieli uhonorować wszystkich, którzy nam pomagali przy wydarzeniu. Na dziesiątym pikniku przyznawaliśmy medale za zasługi dla suwalskiej kawalerii i będziemy chcieli coś takiego powtórzyć.

Piknik Kawaleryjski to nie jedyne duże wydarzenie przygotowane w tym roku. Po siedmiu latach przerwy powrócił Jaćwieski Festyn Archeologiczny.

- Nie mówiłem o pieniądzach w przypadku Pikniku Kawaleryjskiego - to duży koszt i podobnie jest z Festynem Archeologicznym. Przerwaliśmy to bo po prostu zabrakło pieniędzy. Ostatni festyn przed siedmiu laty był finansowany z funduszy Unijnych. Później pojawiła się luka, przerwaliśmy na rok, gdyż nie było nas stać i później się okazało, że ta przerwa potrwała siedem lat. Szukaliśmy środków i wspólnie z Muzeum w Alytusie na Litwie napisaliśmy duży projekt, którego jednym z elementów są pokazy historyczne na Szwajcarii. Otrzymaliśmy dofinansowanie na dwa lata, więc na przyszły rok również mamy środki na zorganizowanie festynu archeologicznego. Jeśli przez te dwa lata wydarzenie się rozwinie to potem będzie już łatwiej i znaleźć sponsorów i zorganizować się, by to wydarzenie przeprowadzić. Zainteresowanie tegoroczną imprezą przeszło nasze najśmielsze oczekiwania - odwiedziło nas ponad 2,5 tysiąca osób. I to w takim odosobnionym miejscu. Piknik odbywa się praktycznie na ulicach miasta, gdzie ludzie mogą bez problemu przyjść, a na Szwajcarię trzeba jednak dojechać.

Do tego dochodzi jeszcze wystawa "Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy".

Ta wystawa powstała dzięki projektowi sfinansowanemu z Funduszy Norweskich. Została ona przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie wysiłkiem dużego zespołu fachowców z różnych dyscyplin, głownie archeologów. Wystawa prezentuję w sposób bardzo przystępny aktualny stan wiedzy w badaniach nad wczesnośredniowieczną Jaćwieżą. A warto wiedzieć, że ostatnie lata przyniosły bardzo dużo nowych faktów i interpretacji. Dzięki pracy zespołu archeologów, przede wszystkim dr Marcina Engla i Cezarego Sobczaka, współautorów wystawy, przeprowadzono nowe badania terenowe, przeanalizowano zabytki z badań wcześniejszych, przeprowadzono analizę źródeł pisanych, głównie ruskich. Wszystko to dało całkowicie nowy, niezwykle interesujący obraz dziejów naszego regionu we wczesnym średniowieczu. I z tym wszystkim można zapoznać się na wystawie „Jaćwingowie . Zapomniani wojownicy”. Będzie ona prezentowana na salach naszego muzeum do pierwszych dni września więc czasu jest niemało.

Czym jest Mała Akademia 300 lat Suwałk?

To cykl spotkań z ludźmi, którzy opowiadają o ciekawych fragmentach z dziejów Suwałk wymyślony wspólnie z Augustowsko-Suwalskim Towarzystwem Naukowym. Chodzi w nich o poznanie 300 lat naszego miasta – od Jaćwingów po czasy współczesne. Mowa tu na przykład o tajemnicach ulicy Kościuszki, o Marii Konopnickiej i Alfredzie Wieruszu Kowalskim, o złotym wieku Suwałk, kiedy powstawały najciekawsze budowle, o patronach suwalskich ulic, stuleciu odzyskania niepodległości przez miasto, czy też o zwyczajach naszych przodków. Przygotowane tematy adresowane są głównie do najmłodszych. Odbywają się zawsze przed południem w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w muzeum Marii Konopnickiej. Warto przyjść i warto o tym posłuchać.

A drugi cykl spotkań pod nazwą „Działo się w Suwałkach”?

To z kolei spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy urodzili się w Suwałkach, mieszkają tu, tworzą i które wpisały się w dzieje naszego miasta. Odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca w muzeum Marii Konopnickiej. Pierwszym gościem była Katarzyna Droga, autorką książki o suwałczance, Aleksandrze Piłsudskiej. Drugie spotkanie było z Maciejem Ambrosiewiczem i jego potyczkami z historią naszego miasta. Było też spotkanie z Elizą Ptaszyńską, kustosz Muzeum Okręgowego i Andrzejem Matusiewiczem, autorem między innymi książki „Dwory na Suwalszczyźnie”. Najbliższe spotkanie będzie z Grzegorzem Płatonowem z znanym suwalskim kolekcjonerem, autorem książki o orderach i odznaczeniach garnizonu suwalskiego, którą nasze muzeum wydało w ubiegłym roku.

Zatrzymajmy się na chwilę właśnie przy Andrzeju Matusiewiczu, gdyż jego książka ”Dwory na Suwalszczyźnie” okazała się wielkim sukcesem.

To olbrzymi sukces, którego chyba do końca się nie spodziewaliśmy. Muzeum znalazło się w gronie tych, którzy przy tej książce pracowali praktycznie w ostatniej chwili jako współwydawca. Pierwszy nakład książki pojawił się dokładnie rok temu, a na jej promocję do muzeum przyszło około 200 osób. Było to 1000 sztuk, które sprzedało się błyskawicznie. Dzieło sponsorowały wszystkie gminy powiatu suwalskiego i obiecywaliśmy wójtom zrobienie promocji w gminach, jednak nieudało się tego zrobić, gdyż zabrakło już książek. Przed miesiącem wyszło drugie wydanie, a współwydawcą oprócz muzeum jest od początku Starostwo Powiatowe w Suwałkach i to jemu zawdzięczamy, że ta książka powstała od strony organizacyjnej i finansowej. W głównej mierze zawdzięczamy ją oczywiście Andrzejowi Matusiewiczowi, który przez lata studiował archiwa, a później, kiedy pojawiła się propozycja ze strony Starostwa na napisanie tej książki to po prostu usiadł i ją napisał. Na promocji przed rokiem obiecaliśmy zebranym, że jak już będą mieli okazję przeczytać książkę, to zrobimy jeszcze jedno spotkanie z autorem, aby można było podyskutować, o tym, co się w niej znajduje. Pomówimy o stronie organizacyjnej i o tym, co zmieniło się przez ten rok w myśleniu o dworach przez Andrzeja Matusiewicza. Miał on kontakt z setkami osób związanymi z dworami i dostawał od ludzi mnóstwo informacji. Dlatego w najbliższą środę (26.06) o godz. 18.00 w Muzeum Okręgowym w Suwałkach chcemy spotkać się, aby niejako podsumować ten rok.

Muzeum ostatnimi czasy wzbogaciło się o autoportret Ignacego Jasińskiego.

Autoportret to akurat mała rzecz, ale to nie znaczy, że jest mniej ważny niż dzieła kupowane za kilkaset tysięcy złotych. W kolekcji muzealnej wszystko jest istotne i cieszymy się nawet z drobnych rzeczy, które do nas trafiają. Budują one infrastrukturę konkretnych eksponatów i zabytków związanych z dziedzictwem kulturowym narodowym i regionalnym. Jeśli chodzi o obrazy, to przez ostatnie lata udało nam się kupić kilka obrazów Alfreda Wierusza Kowalskiego. Dzięki temu, że muzeum ma wyrobioną markę w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego to wnioski, które piszemy są akceptowane i pozyskujemy środki z ministerstwa. Dokłada się również Urząd Miejski w Suwałkach i dzięki temu pozyskujemy kolejne dzieła, a muzeum jest znane z kolekcji prac i pamiątek po Alfredzie Wieruszu Kowalskim.

Co jeszcze przygotowuje muzeum w najbliższym czasie?

Ten rok jest dość specyficzny, ale i niezwykle ważny ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Suwałki niepodległości. Poza cyklami spotkań o których już mówiłem i Piknikiem Kawaleryjskim planujemy późnym wieczorem 24. sierpnia inscenizację o niepodległości Suwalszczyzny – tą, którą prezentowaliśmy przed rokiem. Wtedy pogoda pokrzyżowała nam plany i wystraszyła widzów. I choć inscenizacja została przygotowana przed rokiem, to tak naprawdę została wypracowana pod kątem tego roku. Wydarzenia, które prezentujemy dotyczą 1919 roku i liczę, że w szerokim gronie suwalczan będziemy mogli pokazać naszą inscenizację. Muzeum zorganizuje również w dniach 14-15 września światowy zlot przedstawicieli rodu Wieruszów Kowalskich. nie mamy jeszcze wszystkich potwierdzeń, ale spodziewamy się od 30 do 50 osób z całego świata, które są potomkami Alfreda Wierusza Kowalskiego. Wszyscy wiemy przede wszystkim o trzech artystach: Alfredzie, jego synu Czesławie, który był malarzem wileńskim i wnuczce Joannie, która większość życia spędziła w Paryżu. Tworzących osób w tym rodzie było więcej, choć dużo mniej znanych. Jest też wiele publicznych osób, które wywodzą się z tej rodziny między innymi były prezydent Warszawy Marcin Święcicki. Spodziewamy się więc wielu osób, którym chcemy pokazać Suwałki, posłuchać ich wypowiedzi i wspomnień na temat rodzinnej historii. Będzie to ważny element w naszych pracach i studiach nad twórczością Alfreda Wierusza Kowalskiego i całej rodziny. Natomiast 13 września mija setna rocznica wizyty ówczesnego naczelnika państwa, Józefa Piłsudskiego w naszym mieście i w budynku Resursy Obywatelskiej. Z tej okazji na fasadzie muzeum chcemy zawiesić tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Tablica już kiedyś zawisła i była ufundowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Suwalszczyzny. Była ona ze sztucznego tworzywa, a na czas remontu muzeum została zdjęta. W zeszłym roku Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku sfinansował nową, odlaną w brązie tablicę według tego samego projektu Bogdana Chmielewskiego. A więc w setną rocznicę tego wydarzenia chcemy jeszcze raz tablicę odsłonić.

Dziękujemy za rozmowę.Dodano: 2019-06-25 09:17:21

Bajkowo
Usługi Rekreacyjne
Zimowisko w Szklarskiej Porębie

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 13-11-19

1 USD: 3,89021 EUR: 4,2850
1 CHF: 3,92991 GBP: 4,9991
1 RUB: 0,0604 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: