suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiosenne kwiaty cebulowe

Rośliny cebulowe możemy zaliczyć do jednych z najpiękniej kwitnących. Aby cieszyć się ich kwiatami, musimy je jednak wysadzić do gruntu w odpowiednim czasie. Możemy je podzielić na dwie grupy: te kwitnące wiosną, które umieszczamy w gruncie jesienią poprzedniego roku oraz te, które rozwijają kwiaty dopiero latem i jesienią, sadzone do ziemi wiosną. Jakich zasad ich uprawy należy przestrzegać, aby zdrowo rosły i obficie kwitły?

Wybór odpowiedniego stanowiska i przygotowanie podłoża
Kwiaty cebulowe, które sadzimy wiosną, lubią stanowiska ciepłe i wilgotne. Najlepiej wybrać zatem miejsca dobrze nasłonecznione. Ważne jest także zapewnienie im odpowiedniego podłoża, czyli żyznej i dobrze spulchnionej ziemi. Podłoże powinno być wilgotne, ale woda nie może w nim zalegać, ponieważ może to spowodować rozwój chorób grzybowych i gnicie cebulek. Przed posadzeniem cebul ziemie należy także dokładnie odchwaścić i użyźnić kompostem. Kwiaty cebulowe najlepiej wysadzać co roku na innym stanowisku. Unikniemy w ten sposób ataku szkodników, które przezimowały w gruncie oraz zarażenia chorobami grzybowymi.

Jak i kiedy sadzić cebulki wiosną?
Dokładny termin wiosennego sadzenia cebulek zależy od gatunku, najczęściej robimy to w kwietniu lub maju. Powodzenie uprawy w dużej mierze zależy od jakości cebulek, które umieścimy w gruncie. Należy wybrać takie, które nie są przesuszone i nie mają plam, które mogą świadczyć o początku chorób grzybowych. Głębokość, na jakiej sadzimy cebule, zależy od ich wielkości, powinna być bowiem równa ich średnicy. Cebulki warto umieścić w specjalnych osłonkach, które ochronią je przed atakiem gryzoni, oraz ułatwią nam później ich wykopanie.

Jakie kwiaty cebulowe możemy zasadzić wiosną?
Wielu z nas niestety dopiero wiosną przypomina sobie o tulipanach, narcyzach i krokusach. Na ich posadzenie jest już wówczas za późno, ponieważ, aby zakwitły wczesną wiosną należy umieścić je w gruncie jesienią wcześniejszego roku. Wiosną możemy jednak zasadzić wiele innych roślin cebulowych, które przyozdobią nasz ogród pięknymi kwiatami latem. Sklepy internetowe oferują wiele ciekawych
odmian i kolorów kwiatów cebulowych
. Należą do nich m.in.:

Lilie, które są jednymi z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych. Zachwycają bogactwem barw i kształtów kwiatów. Jest wiele odmian lilii, które możemy sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną. Niektóre z nich są jednak wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury, dlatego powinniśmy ich cebule umieszczać w gruncie dopiero wiosną, około połowy marca.

Mieczyki, zwane także gladiolami, wysadzamy w okresie między połową kwietnia a połową maja. Wymagają ciepłego i słonecznego stanowiska, które jest osłonięte od wiatru. Ich wysokie kłosy są bowiem mało odporne na silne podmuchy.

Frezje, uprawiane często na kwiat cięty, mają dzwonkowate, pięknie pachnące kwiaty połączone po kilka sztuk w kłosy. Są zupełnie nieodporne na mróz, dlatego sadzimy je wiosną, w okresie od połowy kwietnia do maja.

Pacioreczniki zwane także kannami różnią się miedzy sobą kolorem liści i kwiatów. W zależności od gatunku osiągają wysokość pomiędzy 5 a 150 cm, mają lancetowate liście i kwitną najczęściej na czerwono. Nie są odporne na mróz, dlatego sadzimy je do gruntu dopiero wiosną. Ze względu jednak na ich długi okres wegetacji, aby uzyskać kwiaty latem, należy ich kłącza wysadzić do doniczek już w marcu. Do gruntu przesadzamy je dopiero około połowy maja. W ten sposób przygotowane kanny zakwitną jeszcze w lipcu.

Krokosmia to bardzo wdzięczna w uprawie roślina. Osiąga dosyć dużą wysokość i wytwarza czerwone, pomarańczowe lub brązowe kwiaty. Jej cebule wysadzamy do gruntu w okresie od kwietnia do maja. Kwitnie przez całe lato, aż do nastania pierwszych przymrozków.

Wiosenne rośliny cebulowe nie zimują w gruncie, dlatego po przekwitnięciu i odczekaniu odpowiedniego czasu, który pozwoli im wzmocnić cebule macierzyste i wytworzyć nowe, należy je wykopać z gruntu i przygotować do przechowywania na zimę.


Dodano: 2019-03-14 09:07:41

KANCELARIA
HORYZONT CONSULTING
DORADZTWO UPADŁOŚCIOWE
I RESTRUKTURYZACYJNE

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 22-11-19

1 USD: 3,88531 EUR: 4,2975
1 CHF: 3,91021 GBP: 5,0017
1 RUB: 0,0610 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: