suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Jestem człowiekiem nastawionym na działanie – wywiad ze Zbigniewem De-Mezerem, kandydatem do RM

Był pan radnym Rady Miejskiej w kadencji 2010 -2014 i 2014 – 2018. Zanim spytam się o plany, zamierzenia, proszę odpowiedzieć, jak Pan ocenia tegoroczną kampanię wyborczą do samorządu?

Na plus. Bardzo się cieszę, że ta kampania przebiegała spokojnie, bez dziwnych oskarżeń, akcji czy „negatywnej kampanii”. Nawet „wojna plakatowa” – z małymi wyjątkami – mieściła się w granicach kulturalnej kampanii wyborczej. Podobnie w przestrzeni publicznej (również w internecie) zauważyłem więcej szacunku – nawet dla kontrkandydatów – niż mowy nienawiści. Myślę, że to dobrze rokuje dla przyszłej Rady Miejskiej. Obrażenie kogoś podczas prowadzonej kampanii wyborczej, czy zniesławienie – bardzo często potem uniemożliwia współpracę pomiędzy tymi osobami dla dobra naszego miasta. Niesamowicie ważne jest to, że w każdej sytuacji kiedy dyskutujemy o sprawach naszego samorządu, kiedy podejmujemy strategiczne decyzje, głosujemy uchwały – jest potrzebny kompromis i umiejętność dialogu.

Jak pan oceniał ten dialog w ostatniej kadencji, radni potrafili wznieść się pod podziały polityczne?

Tak – i to mnie często zaskakiwało – jak można się pięknie różnić. Niejednokrotnie miałem możliwość publicznej polemiki z panem radnym Grzegorzem Gorlo – Przewodniczącym Klubu Radnych opozycyjnych. Do dziś obydwaj się szanujemy. Nikt nikogo nie obraził w dyskusjach, często zażartych. Ścierały się poglądy, budowały różnice – ale prawie zawsze potrafiliśmy osiągnąć kompromis. No może wtedy, kiedy były próby sterowania z zewnątrz niektórymi radnymi – było trudniej…

Jak pan widzi współpracę w przyszłej Radzie Miejskiej?

Jeśli mieszkańcy obdarzą mnie zaufaniem będę realizował dewizę naszego ugrupowania „Łączą Nas Suwałki”, a wydaje mi się, że w ciągu ostatnich lat pokazałem, że potrafię to robić. Przewodniczyłem Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej – praktycznie we wszystkich kwestiach (oprócz absolutorium i jednej skargi) tak długo pracowaliśmy, aż udawało się wypracować wspólne stanowisko i przestawić Radzie Miejskiej uzgodnione opinie. Bardzo podobnie – kierując pracami Komisji Statutowej, w której składzie byli przedstawiciele wszystkich ugrupowań reprezentowanych w Radzie – tak długo pracowaliśmy, aż projekt uchwały w sprawie Statutu Miasta Suwałk mógł być przyjęty przez Wysoką Radę – JEDNOGŁOŚNIE. Warto mówić o takich sukcesach, szczególnie teraz, kiedy dzielimy się w różnych sprawach. Warto pokazywać, że ciężka praca i zaangażowanie może łączyć.

No właśnie – ciężka praca. Portal samorządowy – największy portal w tym zakresie ogłosił, że został pan Najlepszym Samorządowcem Województwa Podlaskiego w 2017 roku. Jak to się robi?

Faktycznie – taki ranking był prowadzony. Można było głosować na „swojego” radnego. Byłem bardzo zadowolony i po prostu dumny z tylu głosów poparcia i przesympatycznych komentarzy na mój temat. Jak to się ładnie mówi – takie słowa dodają skrzydeł – i coś w tym jest. Niełatwo jest pozyskać zaufanie tylu osób, a bardzo łatwo je stracić. Kiedyś pytano mnie – kiedy zaczynam kampanię wyborczą. Odpowiedziałem zgodnie z prawdą – od pierwszego dnia po złożeniu ślubowania. Bo moim zdaniem kampania wyborcza (w tym dobrym znaczeniu) – to bycie z ludźmi, słuchanie, doradzania, próby rozwiązywania problemów. Faktycznie – nie zawsze się uda, może nie od razu – ale ważne jest, żeby przynajmniej spróbować.

Plany na przyszłą kadencję?

Oj – a ile mamy miejsca? Żeby osiągnąć sukces konieczna jest praca w grupie. Nasz Komitet Wyborczy długo pracował nad spójnym, wyrazistym i chyba w miarę pełnym programem wyborczym. Razem z naszym liderem - Czesławem Renkiewiczem zaproponowaliśmy dla naszych mieszkańców swoisty kontrakt – to, co chcemy i umiemy zrobić w najbliższych latach. Żeby taki kontrakt miał moc, to mieszkańcy muszą wiedzieć, czy jesteśmy wiarygodnym partnerem. Dlatego rozliczyliśmy się z naszych obietnic, które złożyliśmy 4 lata temu. Nawet byliśmy lekko zaskoczeni – udało nam się zrobić naprawdę mnóstwo, szacujemy, że 95% naszych obietnic i propozycji wyborczych zrealizowaliśmy. Dlatego to, co mówimy również uda nam się zrobić.

Suwałki potrzebowały olbrzymich inwestycji w infrastrukturę. Nasze miasto pięknieje. Widać to na każdym kroku. Jesteśmy po prostu dumni z tego – jak przyjeżdżają do nas znajomi, rodzina, goście – to pewnie wszyscy z radością oprowadzamy ich po Suwałkach. Cieszą te pozytywne komentarze i wręcz zachwyty. Najbliższa kadencja to dokończenie rozpoczętych inwestycji i konieczność obecnie – inwestycja w człowieka.

Czyli czego możemy się spodziewać po wyborach?

W naszym mieście już naprawdę dobrze się mieszka. Przyjeżdża do nas coraz więcej osób. Liczba nowych mieszkań oddawanych do użytku co roku jest wręcz imponująca. Dlatego główne zadanie, to poprawa układu komunikacyjnego miasta, przynajmniej zadbanie o to, żeby korki nie były tak strasznie dokuczliwe. Kolejna kwestia, to kontynuowanie budowy dróg lokalnych – ale też remonty chodników (na przykład Powstańców Wielkopolskich, Kawaleryjska) z równoczesnym wytyczaniem nowych ścieżek rowerowych.

Kolejna kwestia, to żłobki. Kiedyś brakowało miejsca w przedszkolach, od jakiegoś czasu obserwujemy nowe zjawisko – brakuje miejsc w żłobkach. Bardzo dobrze, że odzyskaliśmy piękny obiekt na Kościuszki. Mam nadzieję, że przy pomocy budżetu państwa – uda się jak najszybciej przygotować tam 150 nowych miejsc. Kolejne zadanie, to promowanie niepublicznych żłobków, jako kapitalnej alternatywy dla publicznej oferty. Przedszkola suwalskie są coraz piękniejsze – zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Rodzice są zadowoleni z pracy nauczycieli wychowania przedszkolnego – a zadanie samorządu doposażać te obiekty, przekazywać środki na najnowocześniejsze pomoce i nie wolno zapominać o kadrze… Podobnie szkoły – naprawdę po termomodernizacjach to są jakby nowe, piękniejsze obiekty. Ważne, żeby dokończyć ten proces i bardzo mocno zainwestować w kapitał ludzki, czyli w nauczycieli. Cieszy mnie osobiście przedstawiony już harmonogram rozbudowy Czwórki. Wierzę głęboko, że 1 września 2020 roku spotkamy się w pięknych, nowych, doskonale wyposażonych salach, a następnie zajmiemy się rozbudową sali gimnastycznej.

Wiele obietnic, tylko powstaje pytanie – skąd na to pieniądze?

Doskonałe pytanie. Faktycznie kampania wyborcza, to wielkie pasmo obietnic. Od kilku lat jako Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej bardzo wnikliwie analizuję i projekt budżetu, i podsumowanie budżetu. Widzę znaczącą dynamikę dochodów i jestem przekonany, że przy tak prowadzonym zarządzaniu finansami Miasta, jesteśmy w stanie realizować te zadnia, które wskazaliśmy w Programie wyborczym. Jestem pełen optymizmu – wielokrotnie to udowadnialiśmy – mamy doskonałych specjalistów od pisania wniosków i składania aplikacji o fundusze zewnętrzne. Na pewno ta tendencja zostanie utrzymana. Wpływy z podatku od osób prawnych i od osób fizycznych (także w zakresie udziału Miasta) rosną. Jest bardzo dobra koniunktura gospodarcza, więc my jako osoby reprezentujące mieszkańców nie możemy przegapić tego momentu. To jest czas naszego miasta, to jest czas inwestycji właśnie w infrastrukturę i w ludzi.

Czyli co dla ludzi…?

Każdy z nas jeśli ma mieszkanie, dobrą pracę, miejsce dla dziecka w żłobku lub przedszkolu, dobrze funkcjonującą oświatę – chciałby też mieć szansę odpocząć i spędzić wolny czas tak jak lubi. Doskonałą ofertą będzie rewitalizacja bulwarów nad Czarną Hańczą – to miejsce, gdzie właściwie każdy znajdzie coś dla siebie. Oferta kulturalna Suwalskiego Ośrodka Kultury i Muzeum Okręgowego przyciąga coraz większą widownię, a propozycje Ośrodka Sportu i Rekreacji wypełniają praktycznie każdy weekend. To naprawdę wielka praca ludzi tam zatrudnionych i wypada tylko im dziękować i prosić o podobne działania w przyszłości. Podobnie działalność klubów i stowarzyszeń sportowych, kulturalnych, edukacyjnych – na pewno dalej trzeba wspierać finansowo tak olbrzymie spektrum zadań i działań realizowanych w naszym mieście.

Zacząłem od mieszkań – także tutaj mamy bardzo dobrą ofertę w stopniu znacznie lepszym wypełniającą Program Mieszkanie Plus. Spółka ZBM TBS będzie budowała kolejne bloki dla młodych w bardzo korzystnym rozliczeniu.

Doskonała propozycja dla mieszkańców, to także Karta Suwalczanina. Wiele świetnych rozwiązań – nakierowanych na suwalczan. Widzę jednak, że każdy taki dobry program można jeszcze poprawić – będę również proponował pozytywne zmiany i to w kilku obszarach.

Wiele planów, propozycji, zamierzeń…

Tak, z natury jestem optymistą, człowiekiem nastawionym na działanie. Marzy mi się taka Rada Miejska, gdzie spory polityczne wcale nie wystąpią, a będziemy dyskutować TYLKO o potrzebach mieszkańców. Życzę koleżankom i kolegom startującym do Rady dużo empatii, wielkiej pokory wobec spraw Mieszkańców, umiejętności zawierania kompromisów i najważniejsze - żeby cały czas jako dobro najważniejsze widzieli Miasto i jego Mieszkańców.

Dziękuję za rozmowę.
Dodano: 2018-10-19 12:49:55

Zakład Szklarski "Kamena"
Terraria

Cinema Lumiere

Dzisiaj: (18.09.2016)

Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 18-09-19

1 USD: 3,93221 EUR: 4,3419
1 CHF: 3,94991 GBP: 4,8953
1 RUB: 0,0610 


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: