suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Opinie o pracodawcach - jak sprawdzić, czy firma jest godna zaufania?

Zarówno młode osoby szukające pracy po raz pierwszy, jak i starzy wyjadacze, mogą spotkać się z nieuczciwością pracodawców. Wspomniana praktyka może objawiać się na wiele sposobów i niestety niejednokrotnie jest niezwykle trudna do spostrzeżenia przez niedoświadczonego pracownika. Próby odwlekania momentu wypłacenia należnej pensji, czy wręcz całkowita odmowa wypłaty są tylko jednym z przykładów, niestety zbyt często mających miejsce na rynku pracy. Innymi budzącymi zgorszenie postawami prezentowanymi przez pracodawców są próby minimalizowania kosztów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. "Sprytni" przedsiębiorcy usiłują zmniejszyć wydatki na niezbędny sprzęt ochronny, czy konieczne zabezpieczenia. W tym wypadku jest to nie tylko nieuczciwość, ale również intencjonalne narażanie innych osób na utratę zdrowia lub życia. Czy stojąc przed takim ryzykiem jesteśmy w stanie w jakikolwiek skuteczny sposób sprawdzić, czy firma, w której potencjalnie mamy zarobkować, jest godna zaufania?

Opinie byłych pracowników

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów na poznanie charakterystyki naszego przyszłego pracodawcy jest wysłuchanie opinii jego obecnych lub byłych pracowników. W dobie internetu, uzyskanie tego typu informacji nie jest szczególnie trudne. Wystarczy skorzystać z jednego z licznych lokalnych forów internetowych. Innym, dużo bardziej godnym zaufania, sposobem jest poproszenie o opinie o pracodawcy osoby znajome. Bardzo często zdarza się, że w naszym kręgu towarzyskim znajdują się ludzie, którzy mogą posłużyć cennymi informacjami. Jednakże zbierając wywiad środowiskowy musimy być bardzo wyczuleni na pewien subiektywizm naszych opiniodawców. Osoba, która została zwolniona, szczególnie w nieprzyjemnej atmosferze, raczej nie będzie miło wspominała przedsiębiorstwa, z którym miała do czynienia, nawet jeśli było ono wyjątkowo rzetelne i godne zaufania. Kolejną sytuacją, w której powinniśmy mieć się na baczności, jest kontakt z aktualnym pracownikiem danej firmy, który może być nadmiernie lojalny w stosunku do swojego pracodawcy i wystawiać mu tylko niecałkowicie zgodne z prawdą „laurki”. 

Doniesienia medialne

W obecnych czasach warto pozostawać w nieustannym kontakcie z najnowszymi doniesieniami medialnymi. Zaskakująco szybko demaskowane i upubliczniane afery i przestępstwa pozwalają nam na uniknięcie podpisania umowy z człowiekiem zamieszanym w szemrane interesy. Szczególnie istotne jest intensywne śledzenie lokalnej prasy, która często dostarcza całkiem interesujących nowinek i ostrzeżeń dotyczących dużych oraz niewielkich firm. W tym przypadku również musimy nieprzerwanie pamiętać o zachowaniu pewnej dozy nieufności. Nie zawsze osoba będąca w kręgu zainteresowania mediów jest rzeczywiście winna przypisywanym jej zarzutom i oskarżeniom.

Pierwsze wrażenie

Niektórzy szczęściarze mogą pochwalić się posiadaniem nadzwyczaj rozwiniętej i nieomylnej intuicji. Jeśli należymy do tej grupy, a osoba przeprowadzająca z nami rozmowę rekrutacyjną wzbudza nasze obawy, czasami warto zaufać instynktom i nie podejmować ryzyka.

Dobre przygotowanie

Jeśli chcielibyśmy podjąć pracę zarobkową musimy koniecznie doskonale przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Oprócz podsumowania informacji dotyczących kwestii, o które możemy być szczegółowo pytani, warto poczytać o specyficznych środkach ochronnych, charakteryzujących nasze wymarzone stanowisko pracy. Następnie należy zapytać o nie rekrutera. Jest to niezmiernie ważny moment, ponieważ jakiekolwiek wahanie i niechęć do kontynuowania tego tematu powinny natychmiast wzbudzić naszą nieufność. Jeśli jednak trafiliśmy do profesjonalnej firmy, to z pewnością wszystkie szczegóły dotyczące naszego bezpieczeństwa osobistego zostaną nam od razu wyjaśnione. Pamiętaj, że zapoznanie pracownika z przepisami obowiązującymi w danym zakładzie pracy dotyczącymi BHP jest obowiązkiem pracodawcy.

Umowa

Obecnie duża rzesza pracodawców usiłuje zatrudniać pracowników bez podpisywania umów regulujących stosunek pracy. Jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna i karygodna. Jeśli na którymkolwiek z etapów rekrutacji zostanie nam przedstawiona tego typu oferta, powinniśmy niezwłocznie zrezygnować z dalszej współpracy, ponieważ świadczy to o wątpliwej moralności naszego przyszłego szefa.

Początki

Już przeszedłeś rekrutację, trwa twój pierwszy dzień w pracy, a nadal nie jesteś przekonany, czy trafiłeś na wiarygodną i rzetelną firmę? Przede wszystkim pamiętaj, że zawsze możesz się wycofać. Twoje bezpieczeństwo i komfort są najważniejsze. Pierwsze chwile w nowym środowisku bywają stresujące, co może utrudniać poszerzanie swojej wiedzy na temat pracodawcy. Istnieją sposoby, które pomogą ci przetrwać początki w nowym miejscu pracy. Postaraj się pokonać stres i cały czas trzymaj oczy i uszy szeroko otwarte! Polecamy poświęcenie pierwszego dnia na zawarcie jak największej liczby nowych znajomości, aby zorientować się jak firma wygląda od wewnątrz. Nic tak nie rozwiązuje języka jak popijanie pysznej kawy w pokoju socjalnym.

Kto pyta, nie błądzi

Wspomniana zasada jest zdecydowanie jedną z najważniejszych w każdym aspekcie życia. Staraj się na bieżąco rozwiewać wszystkie swoje wątpliwości, nie bój się kompromitacji w oczach nowych kolegów. Jeśli nie jesteś pewien poprawności jakichkolwiek zapisów figurujących w umowie, najlepiej przed jej podpisaniem, skonsultuj się z ekspertem. Pamiętaj, by zawsze dokładnie zapoznawać się z podpisywanymi dokumentami, a jeśli widzisz cokolwiek wzbudzającego podejrzliwość, poproś o opinię prawnika.

Pomagaj innym

Jeśli kiedykolwiek byłeś ofiarą nieuczciwości ze strony pracodawcy, pomóż innym uniknąć takiego losu i koniecznie upublicznij swoją historię.Dodano: 2018-09-20 12:14:16

Eko Opał Prudziszki
Opał wysokiej jakości

Cinema Lumiere

Dzisiaj: (22.09.2016)

Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 20-09-19

1 USD: 3,93191 EUR: 4,3438
1 CHF: 3,96681 GBP: 4,9277
1 RUB: 0,0616 


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: