suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne na wakacje?

Wakacyjny wyjazd dla całej rodziny to znaczne obciążenie finansowe. Bez znaczenia jest, czy planujemy wakacje nad Bałtykiem, w górach czy za granicą – ceny plażowania w Grecji czy Włoszech są zbliżone do tych z Władysławowa czy Mielna. Dlatego wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę, aby zmienić otoczenie i mieć pewność, że pogoda nie zawiedzie.

W obliczu kosztów wakacji, dodatkowo płatne ubezpieczenie turystyczne może wydać się zbędnym wydatkiem. Jednak wiele powodów przemawia za tym, aby kupić jedną sukienkę mniej na wakacje, a poświęcając zaoszczędzone kilkadziesiąt złotych na polisę podróżną. Dlaczego warto z niej skorzystać?

Karta EKUZ nie wystarczy

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to podstawowy dokument, który powinniśmy zabrać ze sobą z Polski podczas każdego wyjazdu do krajów Unii Europejskiej lub zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA). Karta jest wydawana bezpłatnie w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. EKUZ potwierdza, że w Polsce jesteśmy objęci publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeżeli podczas wyjazdu zagranicznego zaszłaby potrzeba skorzystania z lokalnej służby zdrowia, EKUZ jest podstawą do otrzymania bezpłatnej opieki medycznej w podstawowym zakresie.

ALE UWAGA! Nawet NFZ przestrzega, że EKUZ nie jest wystarczającą ochroną za granicami Polski, gdyż zapewnia Polakom tylko podstawowe usługi. Ponadto każde państwo posiada własne regulacje odnośnie dostępności poszczególnych usług służby zdrowia. Dla przykładu w wielu krajach obowiązuje zasada współfinansowania usług medycznych, np. pacjent płaci część kwoty za pobyt w szpitalu. Zwykle jest to kilkanaście euro.W Polsce nie są pobierane opłaty za pobyt – EKUZ nie zwraca pieniędzy, jeśli zagraniczny szpital obciąży nas opłatami.

Po co mi dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?

Może się wydawać, że dodatkowa polisa podróżna to zbędny wydatek. Zwykle nic się nie dzieje podczas wyjazdu. Jednak przede wszystkim nigdy nie mamy pewności, czy to „zwykle” będzie obowiązywało podczas każdej podróży zagranicznej. Myśląc analogicznie zwykle też nie mamy wypadku samochodowego, jednak zawsze zapinamy pasy i mamy ubezpieczone auto.

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne obejmuje wiele usług medycznych i kilka dodatkowych, bardzo przydatnych, możliwości. Większość polis podróżnych, choć te najtańsze raczej nie, przewidują odszkodowanie za zgubiony bagaż oraz opóźniony lot – zarówno jeden jak i drugi przypadek jest niestety dość częstą sytuacją, co potwierdzi każdy, kto dużo lata.

Ubezpieczenie turystyczne zapewni nam także usługę ratownictwa – jeśli zaszłaby potrzeba np. sprowadzenia poszkodowanego helikopterem z gór czy przewiezienia transportem medycznym z kurortu do miasta oddalonego o kilkaset kilometrów, to ubezpieczyciel pokryje te koszty. Należy pamiętać, że mowa tu o olbrzymich kwotach, dochodzących nawet do kilkuset tysięcy złotych.

Niektóre ubezpieczenia turystyczne chronią nawet nasz dobytek zostawiony w Polsce i przewidują określoną kwotę w razie kradzieży, do której dojdzie w naszym mieszkaniu. Decydując się na zakup polisy podróżnej przez internet warto wykorzystać sprytne narzędzie, które ułatwi nam wybór. Porównywarka ubezpieczeń turystycznych (wakacyjnapolisa.pl) to narzędzie, które pozwoli nam łatwo porównać poszczególne oferty ubezpieczycieli. I co najważniejsze, polisę kupimy przez internet w kilka minut. Jak wiadomo, lista rzeczy o załatwienia przed wyjazdem nie kończy się, więc każda oszczędność czasu jest na wagę złota.

Do jakich krajów najlepiej wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?

Najkrócej pisząc: do każdego. Nie tylko amazońska dżungla, afrykańskie safari czy nurkowanie na Borneo wiążą się z ryzykiem wypadku i koniecznością interwencji lekarzy. Wypadek może zdarzyć się wszędzie, nawet jeśli podczas urlopu planujemy tylko wygrzewać się pod palmą i pić drinki. Konieczność opłat, które w naszym kraju nie obowiązują, mogą sprawić, że nawet zwykłe złamanie nogi za granicą może nas słono kosztować.

Za ubezpieczeniem w każdym kraju przemawia jeszcze jeden argument: porównanie kosztów. Zakładając, że za wczasy all inclusive w Grecji zapłacimy ok. 2000 zł za osobę, koszt ubezpieczenia turystycznego wynoszący ok. 60 zł za osobę wydaje się niewielką kwotą. Być może nic się nie stanie i nie skorzystamy z ubezpieczenia, ale może stać się coś, co spowoduje, że urlop wyniesie nas dodatkowe 10-20 tysięcy złotych. Koszt 60 zł za ubezpieczenie to niewielka kwota pozwalająca cieszyć się wyjazdem ze spokojem.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać i gdzie kupić?

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne to koszt około 5 zł dziennie za osobę. Najtańsza wersja to mniejsze kwoty zwrotu za poszczególne usługi i brak dodatkowych opcji, jak np. odszkodowanie za zgubiony bagaż czy okradzione mieszkanie. Droższe ubezpieczenia obejmują bardzo bogaty pakiet usług z dużymi kwotami za poszczególne opcje, np. 600 tysięcy złotych na ratownictwo albo nawet brak limitów finansowych. Oznacza to, że gdybyśmy złamali sobie nogę na jakimś górskim szczycie albo stracili przytomność w wyniku jakieś niewydolności, to koszt karetki, ratowników, helikoptera a nawet transportu medycznego do Polski nie wyniesie nas absolutnie nic.

Polisę podróżną można zakupić przez internet poprzez wspomnianą już przeglądarkę ubezpieczeń, która dodatkowo zestawi nam atrakcyjniejsze oferty. Ubezbieczeni można także zakupić na stronie linii lotniczych, np. ubezpieczenie podróżne Wizzair na wakacyjnapolisa.pl.

Ubezpieczenie turystyczne to niewielka inwestycja w spokojne i beztroskie wakacje. Nawet jeśli zajdzie konieczność skorzystania z odszkodowania, to do problemów zdrowotnych nie dojdzie nam kłopot finansowy, bo o wszystko zadba ubezpieczyciel.
Dodano: 2018-08-02 10:16:47

F.H.U. "HYDRAULIK"
WIERTNICA DIAMENTOWA

Cinema Lumiere

Dzisiaj: (15.07.2016)

Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 15-07-19

1 USD: 3,78561 EUR: 4,2673
1 CHF: 3,85121 GBP: 4,7515
1 RUB: 0,0603 


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: