suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Rodzice muszą być konsekwentni

Rozmowa z Magdaleną Wilgą, psychologiem w Poradni Leczenia Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych w Suwałkach.

– Kiedy rodzic powinien przyjść z dzieckiem do terapeuty?

– Zalecamy rodzicom, żeby zgłaszali się wtedy, kiedy zauważą coś niepokojącego w zachowaniu czy wyglądzie dziecka, na przykład kiedy dziecko, które dawniej spędzało czas z rodzicami, nagle przestaje zwracać się do nich ze swoimi problemami. Inne sygnały to: pogarszające się oceny w szkole, wagary, drażliwość, łatwe wyprowadzanie z równowagi, agresja słowna. Uwagę powinny zwrócić również zbyt rozszerzone lub zwężone źrenice, zamglone lub przekrwione oczy. Jeżeli dziecko nie śpi, albo śpi o dziwnych porach, kiedy wcześniej o tej porze nigdy nie spało, chudnie, albo ma zwiększony apetyt, kiedy zaczyna spotykać się z kolegami, których rodzic nie zna i broni się przed zaproszeniem ich do domu, kiedy zdarzają się dziwne telefony, dzwonki domofonem – to wszystko są sygnały, których nie wolno lekceważyć. Zmiany te mogą być różne w zależności od rodzaju zażywanego narkotyku. Bywa, że rodzice składają te zachowania na karb okresu dojrzewania i trudno jest im ocenić, które są związane właśnie z tym trudnym okresem, a które z zażywaniem narkotyków. Wszystkie zmiany powinny wzbudzać zainteresowanie.

– Na ile uzasadnione są przypuszczenia, że przyczyną tych zmian mogą być narkotyki? 

– To są dopiero sygnały. Dość wyrazistym i pomocnym w rozpoznaniu problemu jest fakt, kiedy rodzice znajdują przedmioty związane z narkotykami, albo same narkotyki. To dowód na to, że dziecko ma kontakt z narkotykami: albo samo bierze, albo je rozprowadza. Uwagę każdego rodzica powinny zwrócić małe torebki foliowe ze śladami białego proszku czy suszu przypominającego na przykład majeranek, sreberka, lufki, strzykawki, a nawet długopisy bez wkładów. 

Rodzicom, którzy chcą się upewnić, że dziecko miało kontakt z narkotykami, polecamy zrobienie mu testu na obecność narkotyku w moczu. Testy można między innymi zamówić w naszej poradni; najtańsze kosztują około 3 zł. Jeżeli dziecko rozpoczyna już terapię, wtedy zalecamy rodzicom, żeby testy przeprowadzali regularnie i mieli je zawsze pod ręką, bo niektóre narkotyki utrzymują się w moczu bardzo krótko – na przykład extasy tylko kilka godzin. 

– Jak ma zachować się rodzic, który znajdzie przy dziecku narkotyki?

– Najczęściej rodzicowi samemu przed sobą trudno jest się przyznać, że jego dziecko może zażywać narkotyki. Dopóki nie ma namacalnego dowodu, to zazwyczaj odsuwa problem od siebie: „To niemożliwe, nie moje dziecko...”. Ale kiedy dziecko zatrzymuje policja, albo nauczyciele w szkole zwracają mu uwagę, wówczas rodzic często reaguje wybuchem złości. Zalecamy rodzicom, aby zastanowili się przed tą pierwszą rozmową z dzieckiem, żeby przede wszystkim myśleli o jego dobru, dali mu odczuć, że się o nie martwią. Szczere i otwarte rozmowy przynoszą dobry skutek. Często takie dziecko zgłasza się potem do poradni. 

Terapia przynosi lepsze efekty, kiedy w trakcie jej trwania rodzic również utrzymuje stały kontakt z poradnią. Dla rodziców również prowadzone są oddzielne zajęcia. 

– Terapeuci mają różne, często sprzeczne, zdania co do skuteczności poszczególnych metod zapobiegania narkomanii i leczenia uzależnionych. Jak rodzice mają się w tym zorientować?

– Nie ma jednej uniwersalnej metody; każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Rodzice muszą być przede wszystkim konsekwentni. Każdy narkotyk jest niebezpieczny, nie można więc ufać dzieciom, które mówią, że marihuana jest nieszkodliwa. Rodzice chcieliby wierzyć, że nic złego się nie dzieje, więc czasami zawierzają słowom dziecka. Nic bardziej błędnego! 

Często rodzice podejmują działania, które nie pozwalają dziecku doświadczyć cierpienia związanego z zażywaniem narkotyków, na przykład jeżeli nie chodzi ono z tego powodu do szkoły – piszą mu usprawiedliwienia. Jeżeli zdarzają się jakieś kradzieże w domu czy poza nim – nie zgłaszają tego na policję. Ukrywając ten fakt, stwarzają dziecku komfort brania. Jeżeli nie ponosi ono żadnych konsekwencji, to czemu miałoby przestać to robić? Rodzice myślą, że działają na korzyść dziecka, ale to często obraca się przeciwko nim. Powinni jasno określić, na co dają mu przyzwolenie, a jakich zachowań nie akceptują.

– Po raz pierwszy po papierosy i alkohol sięgają już uczniowie szkół podstawowych, a jak jest z narkotykami? 

– Podobnie. Wiek inicjacji znacznie się obniżył. Bywa, że już 11-, 12-latki mają kontakt z substancjami psychoaktywnymi. Najmłodsi zaczynają od rzeczy ogólnodostępnych, jak kleje, rozpuszczalniki, a także gaz do zapalniczek, który ostatnio stał się bardzo popularny, a ma zgubne skutki dla młodego organizmu. 

– Dziękuję za rozmowę.

Agnieszka Szyszko - Tygodnik Suwalski

Pomoc w problemach z narkotykami można uzyskać w Poradni Leczenia Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych przy ulicy Waryńskiego 39b, tel. 566 28 83.
Godziny pracy poradni:
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek godz. 7.30-19.30;
piątek godz. 7.30-12.00.
Wizyty indywidualne odbywają się od poniedziałku do czwartku w godzinach 7.30-15.00, w piątki w godzinach 7.30-12.00.Dodano: 2005-11-15 17:17:48

KWATERY PRACOWNICZE
NIERUCHOMOSCI
SUWALKI.INFO
Kwatery pracownicze

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 06-12-19

1 USD: 3,85001 EUR: 4,2721
1 CHF: 3,89631 GBP: 5,0527
1 RUB: 0,0604 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: