suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Rozmowa z Dorotą Jabłońską, dyrektor I LO w Suwałkach

Była Pani radną przez dwie kadencje, angażowała się Pani w lokalną politykę w Suwałkach. Kiedy została Pani dyrektorką liceum, trzeba było zrezygnować z mandatu. Czy to oznacza koniec z polityką?

Trudno mi powiedzieć jak to będzie. Na pewno nie mogę startować na radną Rady Miejskiej. Mogę startować na radną do sejmiku województwa, na prezydenta miasta, do sejmu, a jak moje życie się potoczy trudno powiedzieć. Teraz jestem dyrektorem pierwszego liceum im. Marii Konopnickiej i chcę być jak najlepszym dyrektorem tego liceum.

I LO w Suwałkach kojarzy się z elitą, to renoma, ale ostatnie lata raczej nie były najlepsze dla tej szkoły. Liceum nie jest w rankingach tak wysoko jak kiedyś.

Jeśli chodzi o poziom nauczania to nie sądzę, by była jakaś duża różnica. Jest ta sama kadra nauczycielska, zmienił się jedynie dyrektor. Na pewno renoma nieco ostatnio spadła, ale przyczyn jest pewnie wiele.

A może inne szkoły odskoczyły do przodu, stąd takie wrażenie, że w pierwszym ogólniaku jest słabiej niż było?

Może tak, może inne szkoły podłapały bardziej nowoczesne trendy w odpowiednim momencie, być może uatrakcyjniły ofertę, nawiązały kontakty zagraniczne, co jest dla młodzieży bardzo interesujące, a tutaj to wszystko trochę stanęło. Dlatego pomału będę starała się te wszystkie nowoczesne wzory wprowadzać, tak jak kiedyś robiłam to jako dyrektor trzeciego liceum w Suwałkach.

Co więc Pani zrobi na samym początku?

Zawsze w swojej pracy zwracam uwagę na samokształcenie i w pierwszym kroku będę zachęcała nauczycieli do tego, żeby podejmowali wyzwania w sensie edukacyjnym. Wpadłam na pomysł, aby w tej szkole wprowadzić program matury międzynarodowej (IB). Obecnie potrzeba nauki języków obcych jest nieoceniona i niezbędna. Ta matura umożliwi młodzieży z Suwałk start na zagraniczne uczelnie oraz najlepsze uczelnie w Polsce. I podniesie rangę naszemu liceum.

Co to jest ta matura międzynarodowa?

Jest to część międzynarodowego programu edukacyjnego International Baccalaureate. Jest to dwuletni program nauczania na poziomie liceum ogólnokształcącego, realizowany w całości w języku angielskim, francuskim lub hiszpańskim, zakończony egzaminem maturalnym. W programie uczestniczy 3104 szkół ze 147 krajów. Dyplom IB jest honorowany i uznawany za prestiżowy przez najlepsze uniwersytety na całym świecie.


Jak dużo liceów w Polsce ma taka maturę?

Mamy kilkadziesiąt takich liceów. Najbardziej znane to Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. U nas w województwie podlaskim jest jedna taka klasa w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. To dobry moment, aby także suwalczanie otrzymali możliwość kształcenia się w takim systemie.

Czyli jak wygląda nauka w polskim liceum w takim międzynarodowym systemie?

Przygotowanie do matury IB wygląda tak samo na całym świecie, niezależnie od tego w jakim kraju jest przeprowadzana. Dwuletni program nauczania odpowiada poziomowi nauczania w polskim liceum ogólnokształcącym. Wszystkie przedmioty realizowane są w języku obcym. W Polsce nauka w liceum ogólnokształcącym trwa obecnie trzy lata, dlatego uczniowie podchodzący do matury międzynarodowej rozpoczynają program nauczania po pierwszej klasie. W większości szkół w Polsce pierwszy rok w liceum to tak zwane pre-IB. Podczas roku szkolnego uczniowie realizują polską podstawę programową oraz mają kilka, a nawet kilkanaście lekcji języka obcego w tygodniu. Na początku dwuletniego programu uczeń wybiera 6 przedmiotów z każdej grupy, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Z każdego z nich będzie trzeba zdać egzamin maturalny. Uczeń ma obowiązek realizować połowę przedmiotów na poziomie rozszerzonym, a resztę na poziomie podstawowym.


Jak długo będzie trwało wprowadzenie takiej matury w Pani liceum?

Proces ten trwa dwa lata. Pierwszy krok już zrobiliśmy. Złożyliśmy wniosek o klasy wstępne pre-IB, w których chcielibyśmy w roku szkolnym 2018/2019 uczyć już dwujęzycznie.

Pomysł świetny, ale wymaga dużo pracy od młodzieży.

Tak, nie jest łatwe opanować tak język, żeby doskonale rozumieć teksty naukowe z konkretnej dziedziny. To wymaga dużo pracy. To ważne, żeby do takich klas IB przychodzili uczniowie również z klas dwujęzycznych ze szkół podstawowych. W Suwałkach funkcjonują takie klasy obecnie w Gimnazjum nr 1 oraz w prywatnym Gimnazjum im. Marii Konopnickiej. To dla nas dobra sytuacja, że takie klasy już są i tej młodzieży będzie łatwiej startować do naszego liceum, a nam będzie łatwiej z nimi pracować.

Jakie ma Pani inne pomysły oprócz matury międzynarodowej?

Oprócz matury chcę polepszyć współpracę z innymi liceami zagranicy. Z uwagi na to, że jesteśmy obszarem transgranicznym powinniśmy rozwijać współpracę z Litwą, Białorusią i Rosją. Zależałoby mi na kontaktach z podobnymi szkołami z obszaru dawnej Rzeczpospolitej. W literaturze mamy wiele odniesień do tamtych terenów i łatwiej będzie wszystkim, zarówno nauczycielom oraz uczniom jak pojadą i zobaczą niektóre miejsca, ważne dla nas na Wschodzie.

Nauka języków jest dziś bardzo ważna, spotkania i komunikacja ze światem również, ale zapytam o pozostałe przedmioty nauczania i ich kondycję w I LO.

Nie będziemy stali w miejscu. W ramach miejskiego programu „Zolny suwalczanin” prowadzony jest program dla młodzieży uzdolnionej matematycznie, są zajęcia ponadklasowe dla nazjdolniejszych czy specjalne obozy matematyczne. Planujemy także współpracę z Uniwersytetem Poznańskim w dziedzinie chemii. Naukowcy z tej uczelni przyjadą do nas do Suwałk na specjalne zajęcia z uczniami. Mamy także możliwości współpracy na miejscu w Suwałkach np. z Parkiem Naukowo-Technologicznym i Państwową Wyższą szkołą Zawodową w Suwałkach, które dysponują dobrymi laboratoriami. Będziemy chcieli to wykorzystać.

I LO jest obecnie w rankingu polskich liceów poza setką, ok. 130 miejsca. To dość daleko. Jak to zmienić?

No niestety, tak jest. Wszyscy lubią rankingi, ja bym jednak patrzyła na nie z dużą dozą ostrożności. Oczywiście, wszyscy lubią być wysoko. My też byliśmy kiedyś na 12. miejscu. Moim zdaniem głównym miernikiem jakości są olimpiady. Musimy być dumni, że w Suwałkach mamy najwięcej olimpijczyków porównując pozostałe licea. Pomimo tego celem naszym jest wskoczyć do tej setki w rankingu, bo to sprawa prestiżowa.

Dziękuję za rozmowę.Dodano: 2017-11-15 11:06:38

Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa
Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 18-11-19

1 USD: 3,87671 EUR: 4,2884
1 CHF: 3,91331 GBP: 5,0257
1 RUB: 0,0607 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: