suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Spełniłem swoje marzenie, odkryłem nową gwiazdę - wywiad z Gabrielem Murawskim

20-letni suwalczanin spełnił swoje marzenie i odkrył na niebie nową gwiazdę zmienną. O tym w jaki sposób odkryć coś, czego jeszcze inni nie odkryli, jak połączyć naukę z pasją i gdzie udać się, by znaleźć wyjątkowe gwiazdy opowiedział Gabriel Murawski.

Na początku sierpnia dokonałeś niezwykłego odkrycia. Co to jest i czym się charakteryzuje?

W gwiazdozbiorze Ryb znajduje się gwiazdka, która w katalogu ma oznaczenie HD 5843. Na podstawie własnych obserwacji wykazałem, że należy do gwiazd zmiennych, czyli takich, które wykazują zmiany blasku. Przyczyny są różne - mogą wynikać z pulsowania gwiazd czy wzajemnego zakrywania się gwiazd. Ta, którą odnalazłem, należy do gwiazd pulsujących typu Delta Scuti (DSCT). Zmienia swoją jasność o 2% w okresie dwóch godzin.

Zanim jednak mogłeś się tym odkryciem pochwalić konieczne było przejście drogi formalnej. Na czym ona polegała?

Przede wszystkim musiałem udowodnić, że zaobserwowana przeze mnie gwiazda faktycznie zmienia swoją jasność. Trzeba wykluczyć, że różnice blasku mogłyby być spowodowane przez błędy w etapie obróbki danych. I co najważniejsze, musiałem sprawdzić czy gdziekolwiek jest już skatalogowana jako zmienna. Ta była nowa. Swoje obserwacje wysłałem do AAVSO, czyli American Association of Variable Star Observers, którzy zajmują się zbieraniem obserwacji gwiazd zmiennych i analizą zgłoszeń dotyczące nowych obiektów. To oni potwierdzili moje odkrycie.

Czy takie odkrycia zdarzają się często?

Naukowcy zainteresowani tematyką gwiazd zmiennych korzystają z automatycznych teleskopów, które robią przegląd nieba na masową skalę. W związku z tym, takich odkryć przypada miesięcznie ponad setkę. Jednak amatorzy mogą wnosić swój wkład, ale stanowi to mały procent. Resztę obiektów odnajdują takie projekty obserwacyjne, jak Kepler K2 lub ASAS, zostawiając nam same trudniejsze przypadki.

Jak wygląda proces takiej obserwacji, co jest do tego niezbędne?

Aby potwierdzić zmienność gwiazdy, musiałem wykazać, że z czasem zmieniała swoją jasność. W tym celu skierowałem swój obiektyw i kamerę w stronę gwiazdy HD 5843 i przez blisko dwie godziny wykonałem jej zdjęcia. Następnie wyznaczyłem jej blask na każdej klatce i umieściłem na tak zwanej krzywej jasności. I faktycznie wyszło - najpierw złapałem pociemnienie, a następnie pojaśnienie gwiazdy. Aby wykluczyć możliwość błędu, odnalazłem archiwalne obserwacje przez Kepler K2, ASAS oraz HIPPARCOS. Oni nie zwrócili wcześniej uwagi na HD 5843. Wszystko się zgadzało - gwiazda okazała się być zmienną.

Choć podkreślasz, że jesteś astronomem amatorem to jednak śmiało można powiedzieć, że obserwacjami zajmujesz się na poważnie. Na czym się skupiasz swoją pracę?

Przede wszystkim robię zdjęcia, a więc uprawiam astrofotografię. Jednak poza uzyskiwaniem szczegółowych obrazów gromad gwiazd, galaktyk, mgławic i planet, staram się podejść do tego naukowo. Fotografując gwiazdy mogę określać ich jasność, porównując z innymi klatkami. W ten sposób obserwuję tranzyty planet pozasłonecznych, gdy światło odległej gwiazdy jest przesłaniane przez egzoplanetę.

Gdzie najlepiej prowadzi się tego typu obserwacje?

Za miastem, gdzie zanieczyszczenie świetlne jak najmniej wpływa na jakość prowadzonych obserwacji. Nasze oko przyzwyczaja się do ciemności i pozwala dostrzec jeszcze słabiej świecące obiekty, których na terenie Suwałk możemy nie zauważyć.

Takie hobby na pewno wymaga wiele cierpliwości. Co może przeszkodzić w obserwacji?

Przede wszystkim obserwacje nieba wymagają ciemnego nieba oraz bezchmurnych nocy. Zanieczyszczenie świetlne pochodzące od Suwałk spowodowało, że rozstawiam swój zestaw na obrzeżach miasta. Z chmurami nie wygramy. Często uniemożliwiły mi obserwację długo wyczekiwanego zjawiska.

Nie jest to typowa pasja młodych osób. Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z astronomią?

Mniej więcej 11 lat temu znalazłem książkę o astronomii, która mnie bardzo zaciekawiła. Zacząłem kupować czasopisma astronomiczne i wkrótce otrzymałem swój pierwszy teleskop.

Dziś używasz profesjonalnego sprzętu, a od czego zaczynałeś?

Każdy miłośnik astronomii od czegoś rozpoczyna. Najpierw zaczęło się od niewielkiego teleskopu i lornetki, za pomocą których oglądałem nocne niebo. Dzięki stypendium mogłem kupić lustrzankę, za pomocą której rozpocząłem przygodę z astrofotografią. Nowy sprzęt pozwala na nowe możliwości.

Obserwacje nieba to nie jedyne twoje zajęcie, angażujesz się również w inne projekty

W astronomii można wybrać wiele kierunków. Jednych interesuje astrofizyka lub loty w kosmos. Oprócz obserwacji nieba, zajmuję się dodatkowo popularyzacją astronomii. Należę do Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, gdzie wspólnie z innymi członkami zachęcamy innych do obserwacji nieba. Oprócz tego, na Facebooku prowadzę stronę „1000 ciekawostek astronomicznych”. Można tam znaleźć transmisje z obserwacji nieba, informacje o zbliżających się zjawiskach, najnowsze odkrycia w świecie astronomii czy piękne fotografie wykonane przez Polaków.

Czy jest coś, co szczególnie chciałbyś osiągnąć w tej dziedzinie?

Moje marzenie właśnie się spełniło. Chiałem zostać odkrywcą pewnego obiektu na niebie lub mieć swój udział w jego odkryciu. Dzisiaj dostałem potwierdzenie, że stałem się odkrywcą gwiazdy zmiennej.

Jesteś laureatem różnych olimpiad, angażujesz się w różne przedsięwzięcia, jednak swojej dalszej edukacji nie związałeś z astronomią. Dlaczego?

Jestem obecnie na III roku studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym w Białymstoku, natomiast astronomię traktuję hobbystycznie. Uważam, że można zająć się dwiema rzeczami jednocześnie - w dzień pracą, w nocy zainteresowaniami.

Dziękuję za rozmowę
Dodano: 2017-08-16 17:28:06

PRZESTRONNE MIESZKANIA
3 POKOJOWE PRZY UL. PUTRY

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 17-01-20

1 USD: 3,80531 EUR: 4,2344
1 CHF: 3,94101 GBP: 4,9682
1 RUB: 0,0619 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: