suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Polacy biegają – O niesamowitych korzyściach wynikających z biegania

Kiedy w 2013 roku CBOS przeprowadził badania dotyczące aktywności fizycznej Polaków, nikt się raczej nie spodziewał, że w ciągu zaledwie 3-4 lat wyniki badania tak znacząco ulegną zmianie. Otóż, wśród najbardziej popularnych sportów znalazły się wówczas: jazda na rowerze (51%) i pływanie (28%). Do regularnego biegania przyznało się z kolei 18% ankietowanych. A jak jest dzisiaj? Wystarczy dobrze rozejrzeć się po okolicy i z całą pewnością spotkamy wielu entuzjastów biegania. Nie da się ukryć, że jogging w pewnym sensie stał się nowym trendem wśród Polaków. Jednak poza modą, wiąże się on z wieloma korzyściami, nie tylko zdrowotnymi.

Polski entuzjasta joggingu – profil

Socjo-demograficzny profil polskiego biegacza kształtuje się następująco: Jest to raczej mieszkaniec dużego miasta, z przedziału wiekowego 18-34 lata. W większości mowa o osobie z wykształceniem wyższym (niemal jedna trzecia osób) i zarobkami oscylującymi wokół 5 tysięcy złotych lub większymi. Co ciekawe, częściej biegają osoby samotne niż te w związkach małżeńskich.

Według raportu „Polacy Biegają 2016” (na podstawie badań Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz IBRIS), wielu fanów biegania w Polsce trenuje regularnie od 3 do 5 lat, a nawet powyżej 5 lat. Większość przyznaje, że trenują 2-3 razy w tygodniu, najczęściej wybierając dystans do 5 kilometrów. Główną przyczyną, dla której biegamy jest oczywiście zdrowie. Tak przyznało 68% wszystkich zapytanych. Dalsze 20% nie ukrywa, że zależy im też na zrzuceniu zbędnych kilogramów. Co ciekawe, aż 80% ankietowanych bierze udział w imprezach biegowych.

Korzystny wpływ biegania na zdrowie

Korzyści wynikające z regularnego biegania można by mnożyć. Zwłaszcza jeśli chodzi o korzyści zdrowotne. Po pierwsze, jogging usprawnia pracę serca, znacznie zmniejszając ryzyko wystąpienia poważnych chorób. Po drugie, wzmacnia ogólną wydolność całego organizmu, a zwłaszcza funkcjonowanie układu oddechowego. Warto dodać także korzyści wynikające z prowadzenia aktywnego życia w ogóle, takie jak zapobieganie wystąpienia cukrzycy oraz osteoporozy.

Kolejnym plusem i pożądanym „skutkiem ubocznym” regularnego biegania jest tak zwana „fit sylwetka”, bowiem bieganie wzmacnia mięśnie, pomaga ujędrnić skórę i zgubić zbędne kilogramy. Wykazano także pozytywną korelację pomiędzy uprawianiem joggingu a dietą. Okazuje się bowiem, że gdy zaczynamy regularnie biegać, często samoistnie zmieniamy dietę i „przerzucamy się” na zdrowsze i lżejsze posiłki. A zatem te wspomniane dwa - trzy treningi tygodniowo zaczynają stopniowo wpływać na nasz styl życia. To z kolei wiąże się z dalszymi korzyściami, nie tylko zdrowotnymi…

Jogging a zadowolenie

Raport „Polacy biegają 2016” pokazał, jak wielu fanów biegania z czasem wykazuje zainteresowanie tak zwanymi imprezami biegowymi. Z resztą w mediach coraz częściej słyszy się o tego typu wydarzeniach. Z psychologicznego punktu widzenia możemy więc mówić o wytworzeniu się pewnej społeczności. Natomiast przynależność do grupy i angażowanie się we wspólne projekty (w tym wypadku sportowe) znacznie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. W ten sposób można bowiem realizować potrzebę przynależności (może to tłumaczy
popularność biegania wśród osób samotnych) i posiadania wytyczonego celu (polepszenie zdrowia, usprawnienie kondycji, itd.).

Ponadto, nie bez znaczenia są także relacje międzyludzkie, które również odgrywają tutaj niebagatelną rolę. Wiele osób zaczyna biegać w pojedynkę, często o stałych porach i wybierając stałe trasy. Oczywistym jest, że przy takiej liczbie biegaczy w naszym kraju, będą one natykały się na te same twarze, co z czasem może przerodzić się we wspólne umawianie się na treningi, a nawet rodzące się przyjaźnie…

Trening – sposób na zawiązywanie przyjaźni?

Doskonałym przykładem jest chociażby osławiona ostatnio w mediach (m.in. za sprawą reportażu w Dzień Dobry TVN, z 14 kwietnia 2017) lokalna inicjatywa mieszkańców małej miejscowości Witunia (woj. kujawsko-pomorskie). Otóż, niejaki Ryszarda Kałaczyński, miejscowy ultra-maratończyk i trener biegania tak bardzo zmotywował mieszkańców Wituni do regularnego joggingu, że obecnie większość tamtejszych kobiet zmieniło swój styl życia o 180 stopni. „Kobiety wyszły z domu”, „Jak któraś ma gorszy dzień, to jedna drugą wyciąga” – tak o wzajemnej pasji i motywowaniu opowiadają mieszkanki Wituni. Ich spotkania to bowiem nie tylko treningi w malowniczych miejscach, ale także wspólne pogaduchy w babskim gronie.

Czego jeszcze „uczy” regularne bieganie?

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że regularne treningi pomagają nam rozwinąć wiele pozytywnych cech i kształtują charakter. Wytrwałość, badanie własnych granic i możliwości przekładają się na różne obszary życia. Samo uświadomienie sobie jak wiele jesteśmy w stanie znieść (np. zmęczenia fizycznego) może wpłynąć na naszą pewność siebie i zachowanie.

Regularność i cykliczność treningów także znajduje z czasem odzwierciedlenie w zwykłym życiu. Jeżeli wcześniej mieliśmy problemy, by robić coś regularnie – sam fakt, że z bieganiem ta regularność nam wychodzi, zaczynamy myśleć: „skoro tam mogę, to w innych obszarach też dam radę”. Nagle zupełnie inaczej podchodzimy do nauki języków obcych, sprzątania mieszkania co kilka dni, trenowania gry na skrzypach. A to z kolei ma bezpośredni wpływ na odnoszenie życiowych sukcesów.

Jeśli wspomniane wyżej korzyści płynące z regularnego joggingu przekonały Was do tego, by spróbować tej aktywności fizycznej, zachęcamy po przeczytaniu tego tekstu odłożyć na chwilę laptopa czy smatfona, założyć sportowe obuwie i udać się choćby na krótki marszobieg po okolicy.

Artykuł przygotowany we współpracy z Magazynem Euromillions ».
Dodano: 2017-05-16 08:49:11

Zakład Szklarski "Kamena"
Terraria

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 27-01-20

1 USD: 3,87251 EUR: 4,2679
1 CHF: 3,99151 GBP: 5,0709
1 RUB: 0,0619 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: