suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Jak prowadzić bardziej ekologiczne życie – sprawdzone sposoby

Ostatnio można odnieść wrażenie, że wszyscy dosłownie „zwariowali” na punkcie ekologii. Czy to taka nowa moda, czy może faktycznie warto zacząć prowadzić bardziej ekologiczne życie niż dotychczas? Przeczytajcie nasze sprawdzone sposoby na życie w stylu eko i sami przekonajcie się, czy to „coś dla Was”.

Gdyby spytać kilka przypadkowych osób o ich przepis na szczęśliwe życie » , pewnie uzyskalibyśmy wiele różnych odpowiedzi. Jednym szczęście kojarzy ze zdrowiem, znalezieniem prawdziwej miłości niczym z romansów filmowych, a innym z wygraną w lotto i zakupieniem mnóstwa rzeczy. Coraz częściej można jednak zaobserwować też trend minimalistyczny, oparty o założenie, że im mamy mniej, tym jesteśmy spokojniejsi. Spokój wewnętrzny z kolei przekłada się na poczucie szczęścia. Czy styl życia „eko” może nam pomóc w odnalezieniu tego spokoju? Na to wygląda…

Bardziej eko w kuchni

Kuchnia jest zazwyczaj miejscem, które generuje najwięcej odpadów i gdzie wykorzystuje się najwięcej wody czy energii elektrycznej. Dlatego postanowiliśmy zacząć właśnie od tego pomieszczenia. Jak sprawić, aby nasze rachunki były niższe, a w kuchni panował ład?

Zacznijmy od problemu marnowania żywności. Robiąc zakupy warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób moglibyśmy wykorzystać później ewentualną „nadwyżkę” warzyw z dzisiejszego obiadu. Z pietruszki można przecież zrobić zdrowe pesto, z ciecierzycy pastę do kanapek, a pozostałe resztki wykorzystać do sałatek czy zup.

Pamiętajmy też o możliwości mrożenia większości potraw, a nawet gotowania na dwa dni z góry. Dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo czasu, który można wykorzystać na przyjemności.

Jeśli chodzi o zużycie wody, pamiętajmy aby zmywarkę za każdym razem wypełniać „do maksimum” zamiast uruchamiać ją w połowie pustą. Z kolei wodę, którą myjemy owoce czy warzywa można później wykorzystać na przykład do podlania roślin doniczkowych.

Eko w łazience

Tutaj ogromne znaczenie mają nasze codzienne nawyki. Czy mamy w zwyczaju myć zęby podczas gdy woda leci cały czas z kranu, do momentu aż skończymy? Czy marnujemy kosmetyki poprzez wyrzucanie tubek lub opakowań w momencie, gdy zawierają jeszcze sporo produktu na dnie? Czy codziennie napełniamy wannę wodą albo bierzemy półgodzinny prysznic?

Eko w pracy

Również w miejscu pracy, a także domowym biurze możemy być „eco-friendly”. Dotyczy to zwłaszcza zużycia papieru. Zacznijmy od wystosowania odpowiednich próśb (np. do dostawcy usług telekomunikacyjnych), aby przesyłano nam rachunki wyłącznie drogą mailową. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych stosów papierów i listów.

Ponadto, warto korzystać z kopiarki zaznaczając opcję dwustronnego drukowania i kserowania. Natomiast jeśli zdarzy nam się zapomnieć – zawsze można wykorzystać stare, niepotrzebne już zadrukowane z jednej strony kartki do zapisywania odręcznych notatek.

„Eko-elektronika”

Tutaj sprawa wydaje się oczywista. Po pierwsze warto zamienić zwykłe żarówki na te energooszczędne. Mimo iż za sztukę zapłacimy pewnie więcej niż za zwykłą żarówkę, to jednak koszty zakupu zwrócą się wielokrotnie na rachunku za prąd.

Nawet takie proste czynności jak gaszenie światła od razu po opuszczeniu pomieszczenia czy nie korzystanie z funkcji stand-by (np. telewizora) wpłyną znacznie na kwotę naszego rachunku.

Stare i niepotrzebne rzeczy

Początek wiosny to taki czas, kiedy wiele osób robi gruntowne porządki w szafach. Wymieniamy garderobę zimową na tą lżejszą i przy okazji znajdujemy mnóstwo rzeczy, które od lat są nieużywane. Zamiast wyrzucać je na śmietnik, warto zastanowić się gdzie mogłyby „dostać drugie życie”. Ubrania można oddać potrzebującym, natomiast zbędne koce i prześcieradła przydadzą się w schroniskach dla bezdomnych zwierząt.

Czymś, co nierzadko gromadzi się w szufladach w kuchni czy przedpokoju są także reklamówki po zakupach. Te z kolei mogłyby z powodzeniem posłużyć nam jako worki na śmieci. Dobrze jest mieć to na uwadze, kiedy kolejny raz będziemy chcieli wyrzucić cały plik takich „jednorazówek”.

Ekologia poza domem

Weźmy konkretny przykład – wybierając się na zakupy możemy również być pro-ekologiczni. Po pierwsze, warto zaopatrzyć się w dwie rzeczy – przygotowaną wcześniej listę zakupów (by nie skusić się na dziesiątki niepotrzebnych rzeczy) oraz zabranie ze sobą torby wielokrotnego użytku.

Wybierając produkty postawmy na jakość a nie na ilość. Produkty dobrej jakości (na przykład ubrania) – mimo iż zazwyczaj są droższe – z pewnością zostaną z nami na dłużej. Jeśli chodzi o warzywa i owoce – wybierajmy te od lokalnych dostawców zamiast tych z hipermarketów. Innym dobrym rozwiązaniem jest robienie zakupów przez Internet, co dodatkowo zaoszczędzi nasz czas.

Eko sprzątanie

Idąc do sklepu po środki czystości można nabawić się bólu głowy, bo dzisiaj znajdziemy produkt na wszystko – co innego czyści kabinę prysznicową, co innego podłogę, a jeszcze innego specyfiku trzeba użyć do płyty elektrycznej czy piekarnika. Natomiast jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu nasze mamy i babcie potrafiły utrzymać dom w doskonałej czystości bez całej tej chemii. W dodatku z korzyścią dla zdrowia. Dlatego niektórzy wracają dzisiaj do wykorzystywania soku z wyciśniętej cytryny, octu czy sody oczyszczonej przy sprzątaniu. Warto zapoznać się z ich cudownymi właściwościami i sprawdzić ile faktycznie zaoszczędzimy dzięki wykorzystaniu tych naturalnych płynów czy proszków.

Wspomniane przez nas sposoby na bardziej ekologiczne życie to tylko niewielki ułamek wszystkich niezliczonych możliwości. Być może sami dodalibyście coś od siebie do naszej listy?

Publikacja została przygotowana we współpracy z Magazynem Lottoland.pl
Dodano: 2017-03-19 19:04:48

KWATERY PRACOWNICZE
NIERUCHOMOSCI
SUWALKI.INFO
Kwatery pracownicze

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 23-01-20

1 USD: 3,83081 EUR: 4,2463
1 CHF: 3,95351 GBP: 5,0312
1 RUB: 0,0619 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: