suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Na szlaku suwalskiej kawy - wywiad z Jagodą Suską, Dyrektorem Handlowym firmy SIDO

Już od 25 lat suwalska kawa Sido gości na stołach smakoszy. O tym, jaki jest sekret receptury, która cieszy się tak dużym powodzeniem, skąd sprowadzane są ziarna, w jakich rodzajach kawy mogą wybierać klienci oraz jakie są plany firmy na kolejne ćwierć wieku opowiada Jagoda Suska - Dyrektor Handlowy firmy SIDO.


W tym roku mija 25-lecie istnienia firmy SIDO. Jak smakuje kawa, która już od ćwierć wieku gości na stołach wielu osób?

Uważam, że najlepiej mogą to ocenić Ci, dzięki którym istniejemy, czyli nasi wierni klienci. To oni pamiętają smak pierwszej wypitej kawy SIDO, który towarzyszy im już od ćwierćwiecza.


Chociaż kawa SIDO nierozerwalnie wiąże się z Suwałkami, pewnie nie wszyscy znają jej historię. Proszę pokrótce o niej opowiedzieć.

Początki palarni kawy SIDO to 1991 rok. W tamtych czasach powstało bardzo dużo zakładów produkujących kawę, co wzięło się z dużego zapotrzebowania na ten produkt i sprzyjających ku temu warunków. Dziś większości tych zakładów już nie ma. Pierwszy zakład SIDO powstał na ulicy Moniuszki, potem został przeniesiony na ulicę Waryńskiego. Obydwie lokalizacje charakteryzowały się małą powierzchnią, gdzie rozładunek 24-tonowego tira z kawą był sporym wyzwaniem. Od 1999 roku pracujemy przy ulicy Buczka w nowoczesnym zakładzie z dużą powierzchnią biurową, laboratoryjną , produkcyjną oraz magazynową.

Czy dużo pracowników zatrudnionych jest w SIDO?

Na dziś zatrudnionych jest około 30 osób i większość pracowników to ludzie o stażu w SIDO niewiele krótszym niż historia zakładu. To właśnie dzięki wielkiemu zaangażowaniu tych ludzi we wspólną sprawę, zakład tak długo działa na tym trudnym rynku.

Jakie rodzaje kawy oferują Państwo dziś swoim klientom?

W naszej ofercie mamy zarówno kawy mielone, ziarniste, rozpuszczalne oraz miksy kawowe w różnych opakowaniach i gramaturach. Kawa naturalna dzieli się na dwa podstawowe gatunki: arabikę, która ma bardziej wysublimowane walory smakowe, lecz jest trudniejsza w uprawie i przez to droższa oraz robustę - tańszą z delikatnie większą zawartością kofeiny. W swoich mieszankach używamy zarówno jednych i drugich. Tak więc mamy dość szeroką ofertę, ale cały czas jednym z wiodących produktów jest sprzedawana niemalże od początku kawa Tradycyjna. Na Suwalszczyźnie króluje z kolei kawa Dobra.


Proszę opowiedzieć, jakim procesom jest poddawana kawa SIDO zanim trafi na półkę w sklepie?

Pierwszy etap produkcji to przyjęcie surowca, który zwykle dostarczany jest do nas w 60-kilogramowych jutowych workach. Przed rozładunkiem pobierana jest średnia próba z całej dostawy, która następnie jest oceniana w zakładowym laboratorium na zgodność z określonymi wymaganiami. Po wstępnym oczyszczeniu ziarno poddawane jest wypalaniu i ten proces jest bardzo istotny dla produktu finalnego. W naszym zakładzie każdy gatunek kawy wypalany jest oddzielnie, bo każdy wymaga specjalnych parametrów. Z tak przygotowanych wypalonych ziaren tworzymy dopiero określone recepturami mieszanki kawowe. To nas odróżnia od dużych zakładów produkujących kawę, gdzie najpierw miesza się różne gatunki ziaren, a potem je wypala. Po wypaleniu ziarno poddane jest procesowi stabilizacji, co korzystnie wpływa na efekty mielenia. Ostatni etap procesu produkcyjnego to pakowanie. Z magazynu wyrób gotowy transportowany jest do hurtowni, skąd trafia na półki sklepowe.

A skąd sprowadzane są ziarna kawy, z których produkowana jest kawa SIDO?

Od lat współpracujemy z dwoma sprawdzonymi dostawcami surowej kawy i oni dziś mogą nam dostarczyć niemalże każdy gatunek ziarna, który sobie wymyślimy. Głównie sprowadzamy surowiec z Brazylii, Kolumbii i Wietnamu, który w ostatnich latach jest jednym z większych dostawców na świecie. Sprowadzamy również kawy afrykańskie. Staramy się w swoich mieszankach łączyć ze sobą różne gatunki.

Czy receptura od lat pozostaje taka sama, czy jest modyfikowana?

Nie ma takiej możliwości, aby przez 25 lat receptura była niezmienna chociażby ze względów pogodowych, kiedy to susze lub intensywne opady eliminują na lata jakieś gatunki kaw. Mamy bardzo nowoczesny system tworzenia mieszanek, w którym cały czas pracujemy nad ulepszaniem receptury z jednoczesnym utrzymaniem charakteru produktu, do którego przyzwyczaili się nasi klienci.


Czy smakiem kawy SIDO mogą delektować się tylko mieszkańcy Polski, czy produkt jest też eksportowany?

Duża konkurencyjność rynku, a także zmiana struktury sprzedaży z tradycyjnego handlu na nowoczesny spowodowała konieczność poszukiwań innych dróg sprzedażowych dla naszej firmy. Od wielu już lat eksportujemy nasze produkty do sąsiednich krajów, a szczególnie mocno związani jesteśmy ze Słowacją.

Konkurencji na rynku kawy nie brakuje, czym SIDO wyróżnia się na tle innych produktów?

Jesteśmy niewielką firmą koncentrującą się na od lat sprawdzonych preferencjach lokalnych klientów. Dostarczamy na rynek zarówno popularne mieszanki kawy jak wspomniana wcześniej Tradycyjna, ale mamy też w swojej ofercie kawę Kamea, która doceniana jest przez smakoszy najwyższej jakości arabik.


Jak najlepiej przyrządzić suwalską kawę?

Właściwie nie ma jednego przepisu na suwalską kawę, gdyż każdy ma swój ulubiony sposób parzenia, a gusta nie podlegają dyskusji. Mogę mówić o swoich preferencjach i to jest dobrej jakości kawa ziarnista, świeża bo to bardzo ważne, w ekspresie ciśnieniowym, czarna bez cukru. Chętnie piję też zalewaną wrzątkiem kawę mieloną.

Jakie plany ma firma na przyszłość? Czy planowane jest wprowadzenie kolejnych produktów?

Chcielibyśmy dostarczać nasze produkty przez kolejne 25 lat. Cały czas obserwujemy rynek i zmiany jakie w nim zachodzą, szczególnie w świecie kawy i nie wykluczamy nowych produktów. Chciałabym jeszcze na zakończenie w imieniu właścicieli i pracowników SIDO podziękować wszystkim naszym klientom za to, że tak długo z nami są.

Dziękuję za rozmowę i życzę przynajmniej kolejnych 25 lat działalności.Dodano: 2016-03-25 09:44:26

PRZESTRONNE MIESZKANIA
3 POKOJOWE PRZY UL. LITYNSKIEGO

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 17-01-20

1 USD: 3,80531 EUR: 4,2344
1 CHF: 3,94101 GBP: 4,9682
1 RUB: 0,0619 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: