suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wywiad z Szymonem Racisem - prezesem spółki Racis Development

O deweloperskich inwestycjach spółki Racis Development w Suwałkach, sukcesie podczas ogólnopolskiego konkursu, a także o kolejnych budynkach mieszkaniowych, jakie powstaną w naszym mieście opowiada Szymon Racis - prezes spółki Racis Development.


Jak to się stało, że został pan deweloperem?

Kilka czynników zdecydowało, że wybrałem taki właśnie kierunek rozwoju. Jednym z ważniejszych są tradycje rodzinne w prowadzeniu prywatnego przedsiębiorstwa, które działa w branży pokrewnej od 1976 roku. Kolejnym jest fakt, że sam byłem zainteresowany nabyciem mieszkania, które spełniłoby moje dosyć wyśrubowane oczekiwania. Zadanie to okazało się dosyć problematyczne, ponieważ w dostępnej ofercie nie mogłem znaleźć wymarzonego apartamentu i tym sposobem zrodził się pomysł, aby wnieść trochę świeżego spojrzenia, na budownictwo w rodzinnym mieście.

Jako spółka deweloperska Racis Development istnieje dość krótko. Czy rozpoczynając pierwszą inwestycję nie obawiał się pan, że potencjalni klienci mogą podchodzić do inwestycji nieufnie?

Każdy, kto otwiera własny, ambitny projekt zastanawia się, w jaki sposób zareaguje rynek lokalny i czy oferowany produkt znajdzie uznanie w oczach klientów. Ja wyszedłem z założenia, że mamy obowiązek budować z najlepszych jakościowo materiałów, stąd decyzja o oknach trzyszybowych, wykończeniu ze szkła, stali nierdzewnej i granitu, wideodomofonach w mieszkaniach. Dzisiaj, prawie po 2 latach prowadzenia tego biznesu, mogę stwierdzić, że dobrze wykonana praca obroni się sama.

W 2013 roku spółka zakupiła grunty na ulicy Północnej. Dlaczego akurat w tym miejscu?

Ulica Północna to często niedoceniany fragment naszego miasta. Wielu moich przyjaciół mieszka i wywodzi się z suwalskiej Kameny, która przy wszystkich swoich słabościach ma również liczne zalety. Rezydencja Wileńska zrealizowana właśnie na Kamenie miała dać pozytywny impuls do rozwoju tego fragmentu Suwałk i w moim mniemaniu wywiązała się z tego zadania. Wielu mieszkańców Kameny jest wyraźnie zainteresowanych podwyższeniem standardu zamieszkiwania.

Jak długo trwała budowa Rezydencji Wileńskiej?

Pierwsze prace rozpoczęliśmy na początku wakacji w 2014 roku, oddanie do użytkowania nastąpiło zaś w listopadzie 2015. Bardzo szybko zleciało tych 16 miesięcy.

Rezydencja Wileńska robi wrażenie - ładnie wykończona klatka schodowa, dbałość o szczegóły. Pojawiają się jednak opinie, że sama lokalizacja jest jednak nietrafiona. Jak pan odniesie się do takich głosów?

Zarówno ja, jak i nasi klienci nie zgadzamy się z opinią, że lokalizacja jest nietrafiona. Według mnie Kamena potrzebowała czegoś zupełnie nowego o zdecydowanie wyższym standardzie. Rezydencja Wileńska doskonale wpisała się w tę niszę i na co liczę, na nowo wyznaczy standardy budownictwa mieszkaniowego w Suwałkach.

Inwestycja okazała się szczęśliwa - nie tylko prawie wszystkie lokale zostały sprzedane, ale sam budynek został nagrodzony. Za co dokładnie wyróżniono inwestycję?

Końcówka roku była dla nas bardzo udana. Wystarczy nadmienić, że dwa ostatnie, dwupoziomowe apartamenty znalazły swoich nabywców, a Racis Development zdobyło cenną i prestiżową nagrodę właśnie za Rezydencję Wileńska. W tegorocznym konkursie wzięło udział 47 inwestycji deweloperskich, ale to „Rezydencja Wileńska” została laureatem konkursu i otrzymała Kryształową Cegłę. Wyróżniono nas za wysoką jakość, dbałość o detale i kunszt wykonania. W dotychczasowych 14 edycjach konkursu rywalizowało ze sobą ponad 750 inwestycji budowlanych. Jest nam bardzo miło, że nasza inwestycja została tak wysoko oceniona, w tak prestiżowym konkursie. Wyróżnienie jest dla nas tym cenniejsze, że w kapitule konkursu zasiada grono wysokiej klasy fachowców. Dziękujemy wszystkim, którzy trzymali za nas kciuki.

Czy na Kamenie powstaną kolejne inwestycje Racis Development?

Obecnie skupiam się na innych projektach. Jeśli pojawi się interesująca działka to rozważę taką możliwość.

Zdecydowanie większą inwestycją są z kolei Słoneczne Tarasy przy ulicy Sportowej. Na jakim etapie jest obecnie budowa?

Słoneczne Tarasy to moje oczko w głowie. Inwestycję zacząłem realizować w kwietniu 2015 roku, poprzez uruchomienie procesu budowlanego na poszczególnych etapach budowlanych. Obecnie równolegle realizujemy budynek A, B, E oraz C, które z każdym kolejnym miesiącem rosną o kolejną kondygnację.

Jak docelowo będzie wyglądać budowane osiedle?

Osiedle będzie składać z 5 kameralnych budynków, 120 mieszkań i apartamentów o podwyższonym do 270 cm stropie. W budynku A powstanie 6 lokali handlowo-usługowych, które w zamyśle mają zaspokoić potrzeby realizowania drobnych zakupów i usług. Każde ze 120 mieszkań zostanie wyposażone w wideodomofon, wszystkie balkony zostaną wykończone stalą nierdzewna i szkłem. Podjąłem również decyzję o zamontowaniu trzyszybowej stolarki okiennej, która ze względu na swoje doskonałe parametry cieplne, gwarantuje sporą oszczędność i komfort użytkowania. Cichobieżne windy zapewnią wygodny wjazd na wyższe kondygnacje, a granit na częściach wspólnych pozwoli zachować nienaganną czystość i estetykę. Cała inwestycja zostanie elegancko ogrodzona, a na wjeździe do osiedla zostanie zamontowana automatyczna brama wjazdowa, obsługiwana z wygodnego pilota. Słoneczne Tarasy to również wygoda dla zmotoryzowanych. Każdy z indywidualnych, wygrodzonych garaży będzie posiadał automatyczną bramę obsługiwaną pilotem. Dla najmłodszych projektujemy specjalną niespodziankę - przestronny plac zabaw z edukacyjnymi atrakcjami. Starsi będą mogli ćwiczyć na napowietrznej siłowni.

Sprzedaż mieszkań już trwa. Proszę opowiedzieć, jakie lokale będą do dyspozycji klientów.

Naszym klientom oferujemy mieszkania od 30 do 72 m2. Większość mieszkań posiada salony z aneksami kuchennymi, pokoje dla dzieci i wygodne sypialnie. Szczególną wagę przywiązujemy do podziałów funkcjonalnych. Klienci nabywają mieszkania i płacą za każdy metr. Prawdziwą sztuką jest takie zaprojektowanie mieszkania, żeby każdy jego metr pracował i dobrze służył przyszłym mieszkańcom. Jeśli jednak któryś z klientów życzy sobie przearanżowanie ścianek działowych, to na tym etapie nie ma najmniejszych problemów.

Kiedy planowane jest oddanie poszczególnych budynków do użytku?

Do budynku A mieszkańcy będą mogli wprowadzić się już z końcem sierpnia. Blok E i B zostanie oddany do użytku do końca tego roku, a etap C i D do września 2017 roku.

Co pana zdaniem jest największą zaletą Słonecznych Tarasów?

Gdybym miał wybrać jedną, najistotniejszą zaletę inwestycji, to byłaby to lokalizacja. Zwłaszcza w kontekście ludzi młodych jest to czynnik bardzo istotny. Ulica Sportowa, przy której jest zlokalizowany nasz kompleks mieszkaniowo-apartamentowy jest trochę na uboczu, z dala od miejskiego zgiełku, a jednak wszystko jest w zasięgu ręki. W promieniu 1 km znajdziemy bardzo ładne przedszkola, szkołę podstawową, pływalnię, stadion lekkoatletyczny oraz zalew Arkadia. Mieszkania i apartamenty cechują się funkcjonalnością oraz wysokim standardem wykonania, co sprawi, że inwestycja niezależnie od koniunktury na rynku nie straci na wartości.

Pomimo że inwestycja Słoneczne Tarasy jest jeszcze w budowie, już została doceniona przez suwalczan.

Tak to prawda. Głosami suwalczan, podczas ubiegłorocznych Międzynarodowych Targów Budowlanych, Słoneczne Tarasy zostały nagrodzone Kryształowymi Schodami 2015, czyli statuetką dla najlepszej inwestycji mieszkaniowej w Suwałkach.

A skąd wzięła się nazwa Słoneczne Tarasy i kto był jej pomysłodawcą?

Nazwę wymyśliłem osobiście. Wzięła się ona od dużych, przestronnych tarasów, jakimi będą charakteryzować się mieszkania. A warto zauważyć, że niektóre będą miały powierzchnię nawet do 60 m2 przy jednym mieszkaniu.

Na jaki profil nabywców się państwo nastawiacie?

Większość naszych klientów stanowią młode rodziny z dziećmi, które najczęściej poszukują swojego pierwszego, komfortowego mieszkania. Plac zabaw, napowietrzna siłownia, do tego pięknie zakomponowana zieleń i małe formy architektoniczne stworzą dobre warunki życiowe. Moim prywatnym marzeniem jest stworzenie inwestycji, która będzie na nowo definiować pojęcie komfortu mieszkaniowego w Suwałkach.

Na jakim etapie jest najnowszy państwa projekt czyli Villa Muzyczna?

Villa Muzyczna jest to projekt, który jeszcze dopracowuję z bardzo uznanym architektem. Dopracowujemy najmniejsze detale po to, żeby stworzyć bardzo ciekawą formę architektoniczną. Villa Muzyczna, będzie skierowana do osób dojrzałych. Doskonale wiem, że działki o tak prestiżowym położeniu to dzisiaj rzadkość, która wymaga stosownej oprawy.

Jakie lokale będzie można tam nabyć?

Obecny projekt zakłada 5 lokali handlowo-usługowych i tylko 10 ekskluzywnych apartamentów. Nie mogę jednak wykluczyć, że w toku prac wprowadzę jakieś dodatkowe zmiany. Jestem pewien, że zakup apartamentu lub lokalu w tym miejscu, będzie dobrą inwestycją kapitałową.

Czy zdradzi pan dalsze plany spółki?

Firma posiada grunty na terenie Suwałk i poszukuje dalszych możliwości rozwoju. W minionym roku nabyliśmy atrakcyjnie ulokowaną działkę przy ulicy Chopina. Jako że wychowałem się i pochodzę z Suwałk to w swojej pracy, staram się zawsze stawiać na rozwój lokalnego rynku. Kolejne inwestycje będą prawie na pewno w Suwałkach, ale uważnie obserwuję również inne rynki.

Racis Development to firma, która widoczna jest nie tylko w działalności gospodarczej. Spółka wspiera także wiele miejskich inicjatyw, w szczególności działa charytatywnie.

Tak, dostrzegamy potrzebę działania na rzecz lokalnej społeczności i chętnie wspieramy charytatywne inicjatywy. Włączyliśmy się między innymi w przygotowania Szlachetnej Paczki, a także wsparliśmy Mikołajkowy Turniej im. Tomka Godlewskiego. Ostatnim naszym wsparciem jest pomoc finansowa w leczeniu malutkiej Wiktorii z Suwałk.

Dziękuję za rozmowę
Dodano: 2016-01-22 16:23:26

Zakład Szklarski "Kamena"
Terraria

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 18-10-19

1 USD: 3,85031 EUR: 4,2844
1 CHF: 3,89691 GBP: 4,9671
1 RUB: 0,0602 


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: