suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Sposób na używane auto

Aż w 66 proc. przypadków stan auta deklarowany w ogłoszeniu nie zgadza się ze stanem faktycznym. Właściciele sprzedawanych samochodów często mają tak wiele do ukrycia, że aż 30 proc. z nich nie zgadza się na oględziny samochodu wykonane przez eksperta.

MotoRaporter działa od maja 2013 r., wcześniej przez kilka miesięcy działał w ramach „testów rynkowych” pod marką OK-Auto; w tym czasie firma wykonała zlecenia dla ponad tysiąca klientów zainteresowanych zakupem używanego samochodu - raport powstał w oparciu o dane zebrane podczas tych „interwencji”.

- Ponad tysiąc oględzin i raportów ze stanu samochodów wystawionych na sprzedaż to już solidna baza do wyciągania pierwszych wniosków. A te nie są zbyt optymistyczne, chociaż jednocześnie niespecjalnie zaskakujące - nasz pomysł na stworzenia takiej ogólnopolskiej sieci ekspertów jaką jest MotoRaporter wziął się właśnie z obserwacji „wolnoamerykanki” jaka na tym rynku panuje - mówi Marcin Ostrowski, współwłaściciel i Prezes spółki Caliope, będącej właścicielem MotoRaporter.

Z analiz MotoRaportera wynika, że aż w 66 proc. przypadków stan auta deklarowany w ogłoszeniu nie zgadza się ze stanem faktycznym. Właściciele sprzedawanych samochodów często mają tak wiele do ukrycia, że aż 30 proc. z nich nie zgadza się na oględziny samochodu wykonane przez eksperta. Aż 74 proc. wystawianych na sprzedaż aut jest po wypadku. Z grupy, który zgodziła się na oględziny eksperta, ponad jedna czwarta sprzedających (26 proc.) nie zgodziła się z kolei na odbycie jazdy próbnej.

Badania przeprowadzono na podstawie oględzin i raportów ponad tysiąca wystawionych na sprzedaż samochodów (20 proc. badanych aut zostało wystawionych przez prywatnych właścicieli, 80 proc. przez komisy samochodowe).

Opel, BMW, Honda i Nissan – najczęściej poszukiwane marki

Najbardziej poszukiwanymi markami używanych aut były w I połowie 2013 r. Opel (11,33 proc.), BMW (8,67 proc.), Honda i Nissan (po 6 proc.). W kategorii popularności w ramach konkretnej marki bezkonkurencyjny okazał się Volvo XC90 - tym właśnie modelem zainteresowanych było aż 55 procent poszukujących auta tej marki, również bardzo dużą popularnością w ramach swoich marek cieszyły się modele Ford Mondeo i Audi A4 (odpowiednio 44 i 40 proc.).

Najczęściej poszukiwane były auta młode i w średnim wieku (32 proc. z rocznika 2011 i młodszego, 39 proc. z przedziału 2006 – 2010), z niedużymi silnikami (54 proc. z przedziału 1000-2000 cm), z niewielką przewagą diesli nad benzynowcami (55 proc. wobec 45 proc.), ze ze stosunkowo dużym przebiegiem (zdecydowana większość badanych aut, bo aż 71 proc. miała powyżej 100000 km).

Co warte podkreślenia – jest to przebieg de facto deklarowany, ponieważ aż w 40 proc. przypadków Eksperci MotoRaportera mieli podstawy by podejrzewać „cofnięcie licznika”.

Skąd auto?

Prawie 80 procent wystawionych na sprzedaż samochodów (dokładnie 79 proc.) pochodzi z importu, z czego zdecydowanie najwięcej z Niemiec (38 proc.). OtoRaporter to ogólnopolska sieć ekspertów samochodowych, korzystająca z usług ok. 200 ekspertów „terenowych”, którzy w ciągu 24 godzin są w stanie na życzenie klienta sprawdzić samochód oferowany w sprzedaży w dowolnym miejscu Polski, sporządzić jego dokumentację techniczną i drogą e-mailową dostarczyć kupującemu szczegółowy raport z komentarzami. Pozwala to każdemu, bez ruszania się z domu, uzyskać informacje na temat stanu technicznego i wizualnego wybranego samochodu i podjąć decyzję o ewentualnym zakupie.

- Zakup samochodu to spory koszt i ważne wydarzenie w życiu każdego kupującego. Ogromna liczba ogłoszeń motoryzacyjnych dostępnych w Internecie oznacza wygodę i dostęp do szerokiego wyboru przy poszukiwaniu wymarzonego pojazdu w rozsądnej cenie. Jednak z drugiej strony kupno auta używanego to bardzo duże ryzyko, nie brak bowiem nieuczciwych sprzedawców aut powypadkowych lub z ukrytymi wadami technicznymi - mówi Marcin Ostrowski - Nasz raport pokazuje, że tylko co trzecie auto w rzeczywistości odpowiada opisowi z ogłoszenia, w sumie 57 proc. sprawdzanych aut nie uzyskuje pozytywnej rekomendacji naszych ekspertów.

MotoRaporter jest członkiem Polskiego Związku Motorowego oraz Polskiej Izby Motoryzacji.


Dodano: 2013-07-01 16:26:45

PPUH LUDWIK
Studio Kuchni

Cinema Lumiere

Dzisiaj: (18.08.2016)

Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 16-08-19

1 USD: 3,92811 EUR: 4,3543
1 CHF: 4,00931 GBP: 4,7713
1 RUB: 0,0596 


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: