suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Kongres Samorządów Województwa Podlaskiego

Ponad 150 gości, 9 prelegentów, prezentacje poszczególnych gmin oraz prawie 5 godzin wystąpień, prelekcji i merytorycznych dyskusji na temat piękniejącego Podlasia. W ten sposób przebiegał Kongres Samorządów Województwa Podlaskiego, który odbył się 26 kwietnia bieżącego roku w siedzibie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Kongres Samorządów był częścią oficjalnych obchodów jubileuszu 500-lecia istnienia województwa podlaskiego. Organizatorzy, tj. Podlaski Urząd Wojewódzki, Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego oraz Publikator, dali samorządowcom niepowtarzalną możliwość spotkania, wymiany poglądów, prezentacji dotychczasowych dokonań, a wreszcie zapoznania się z założeniami programowymi na lata 2014-2020. Odzew był bardzo dobry – w imprezie wzięli udział przedstawiciele większości podlaskich gmin. Cześć z nich zdecydowała się na ekspozycje swoich małych ojczyzn w holu Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. W Kongresie licznie uczestniczyli też przedstawiciele uczelni wyższych i podlaskich przedsiębiorców.

Podlaskie pięknieje!

Przedsięwzięcie odbyło się właśnie pod tym hasłem. Kongres był wyjątkowym wydarzeniem, z uwagi na fakt, iż po raz pierwszy zaprezentowano założenia programów operacyjnych, które będą realizowane w nadchodzącej perspektywie finansowania UE. Była to więc okazja do zapoznania się zarówno ze źródłami finansowania, jak też z zakresem działań i typami projektów, jakie będą w przyszłości preferowane do dofinansowania na poziomie programu regionalnego i programów krajowych. Ta wiedza pozwoli rozpocząć przygotowania do aplikowania o wsparcie realizacji działań rozwojowych planowanych przez samorządy, uczelnie wyższe i przedsiębiorstwa.

Warto dodać, że prelegenci, poza prezentacją konkretnych założeń na najbliższe lata, starali się również wpłynąć na świadomość samorządowców i wskazać, na realizację których pomysłów będą mieli największe szanse przy wykorzystaniu funduszy unijnych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele następujących instytucji: Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Departamentu RPO, Centrum im. Adama Smith’a, Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Opinie:

Co daje udział w takim przedsięwzięciu?
Marek Nazarko, Burmistrz Michałowa
Kongres jest częścią obchodów 500. urodzin województwa podlaskiego. Michałowo jest jego częścią, więc nie mogło nas tu zabraknąć, szczególnie że mamy co pokazać. A co nam daje obecność w wydarzeniu? Przy okazji każdego z naszych działań staramy się udowodnić, że Michałowo to gmina otwarta na wszelki rodzaj aktywności. W związku tym chcemy zwrócić na siebie uwagę biznesmenów, przedstawicieli władz, a także wszystkich ludzi. Chcemy pokazać miejsce, w którym warto inwestować, któremu warto pomagać i wreszcie w którym warto żyć. Nasze dotychczasowe osiągnięcia są tylko potwierdzeniem tych słów. Ale w żadnym wypadku nie zamierzamy spocząć na laurach. Prezentujemy zatem nasze plany, a przez pryzmat dotychczasowych efektów pokazujemy, że jesteśmy godni zaufania i że zrealizujemy nasze zamierzenia. Mamy przecież doświadczenie, jesteśmy bardzo zmotywowani w dążeniu do celu i mamy wciąż dużo sił, a jeśli to się połączy, pojawią się też konkretne efekty.


Czy można postawić znak równości pomiędzy terminami Podlasie i Rozwój?
Andrzej Parafiniuk, Prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
Oczywiście TAK. Nasz region niestety ciągle ma tak dużo rozwojowych zapóźnień, najczęściej zupełnie niezawinionych przez współczesnych, że nie ma innego wyjścia niż permanentny rozwój. Określone w strategii cechy województwa: zielone, otwarte, dostępne i przedsiębiorcze dziś są zalążkami, dlatego mają ogromny potencjał na rozwój. Musimy zrobić wszystko, żeby całość środowisk władzy, nauki i biznesu zaangażować do realizacji prorozwojowych działań po to, żeby nie tylko nam w naszym regionie żyło się najlepiej, ale żeby też inni marzyli, by tu zamieszkać.

Parada

Po zakończeniu Kongresu ulicami stolicy województwa przemaszerowało prawie trzy tysiące osób, by uczcić 500. urodziny podlaskiego - trzynaście orkiestr, trzy zespoły mażoretek, kilka grup rekonstrukcyjnych, dwa orszaki konne i reprezentanci blisko siedemdziesięciu gmin. Wśród nich znaleźli się suwalczanie. Maria Konopnicka w bryczce, Miś UśMich, lekkoatleci z suwalskiego Zespołu Szkół nr 3, pływacy z Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Olimpijczyk” oraz tancerki z Zespołu Tańca Nowoczesnego „Dotyk”, działającego w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Suwalski orszak zamykały zespoły ludowe z powiatu suwalskiego. Najmłodszym widzom najbardziej przypadły do gustu rozmowy z Marią Konopnicką, która zachęcała do mądrej lektury i przybijanie „piątki” z Misiem UśMichem. Suwalski Miś był jedną z najchętniej fotografowanych postaci. Na zakończenie Parady odbył się uroczysty koncert na Rynku Kościuszki, w którym świetnie zaprezentowały się tancerki z „Dotyku”, pracującego pod kierunkiem Ewy Niedźwieckiej.

Gościem honorowym Parady był Bronisław Komorowski, Prezydent RP. Natomiast Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk przemaszerował w honorowej kolumnie samorządowców z naszego województwa, otwierającej pochód.
Dodano: 2013-04-30 07:52:38

PRZESTRONNE MIESZKANIA
3 POKOJOWE PRZY UL. LITYNSKIEGO

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 13-12-19

1 USD: 3,82341 EUR: 4,2747
1 CHF: 3,89191 GBP: 5,1292
1 RUB: 0,0613 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: