suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Nieznane niebezpieczeństwa

Agresja ze strony rówieśników, cyberprzemoc, napady – z takimi zagrożeniami młodzież spotyka się dziś coraz częściej. Wielu młodych ludzi jest wobec nich bezradna, bo nie wie, jak reagować. Do stawienia czoła niebezpieczeństwom chcą ich przygotowywać specjaliści.

Dziś świat stawia przed młodymi ludźmi liczne wyzwania, ale często sprawia też, że są narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. W wielu przypadkach rodzice i nauczyciele nawet nie zdają sobie sprawy z istnienia grożących ich podopiecznym zjawisk i dlatego nie potrafią ich na nie przygotować. Pojawia się jednak coraz więcej inicjatyw, których celem jest uczenie młodych ludzi tego, jak radzić sobie z rosnącą liczbą zagrożeń.

Agresja przenosi się do sieci

W dobie mass mediów i wszechobecnej elektroniki dzieci i młodzież często bez ograniczeń używają komputerów. Z badań PBI/Gemius przeanalizowanych przez firmę Artmedia wynika, że każdego dnia niemal 1,3 mln dzieci korzysta z internetu. Ponad połowa użytkowników między 7. a 14. rokiem życia w 2011 r. surfowała po sieci codziennie, a 80 proc. małoletnich internautów – przynajmniej kilka razy w tygodniu. – Efektem jest występujący coraz częściej problem uzależnienia się coraz to młodszych dzieci od komputera i internetu. W wielu przypadkach niestety rodzice w żaden sposób nie kontrolują tego, ile czasu ich pociechy spędzają przed komputerem i czym zajmują się surfując po sieci. Brak nadzoru ze strony dorosłych powoduje natomiast, że młodzi ludzie są bardziej zagrożeni cyberprzemocą – komentuje Luiza Kalupa z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. Cyberprzemoc, zwana także cyberbullyingiem to agresja z użyciem mediów elektronicznych, przede wszystkim internetu i telefonów komórkowych. Do działań kwalifikowanych jako przemoc w sieci zalicza się wyzywanie, nękanie, poniżanie i straszenie, robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody, publikowanie filmów, fotografii lub informacji, które zawierają obrażające bądź ośmieszające treści, podszywanie się pod kogoś w sieci, a także tworzenie stron internetowych lub blogów, które mogą kogoś obrazić.

Z danych zebranych podczas projektu EU Kids Online wynika, że spośród polskich dzieci w wieku od 9 do 16 lat ofiarą cyberagresji było co siedemnaste z nich. – Cyberprzemoc nie zostawia fizycznych śladów, ale jest przyczyną wstydu i upokorzeń. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań, które podnoszą świadomość na temat niebezpieczeństw wiążących się z korzystaniem z internetu – mówi Luiza Kalupa z WSEIiI. Dzień Bezpiecznego Internetu, kampanie społeczne (na przykład „Dziecko w sieci”), projekty edukacyjne – to tylko niektóre działania zwracające naszą uwagę na zagrożenia związane z surfowaniem po sieci.

Bezpieczniejsi także „w realu”

Niestety cyberprzemoc nie jest jedynym niebezpieczeństwem, z jakim spotykają się dziś dzieci i młodzież. Patologie, wykorzystywanie, napady, gwałty, ataki na szkoły i miejsca, w których przebywają nieletni – takie sytuacje zdarzają się coraz częściej i skłaniają do zadania sobie pytania, czy młodzi ludzie są na nie przygotowani. Jednym z pomysłów na to, jak nauczyć ich odpowiednich reakcji było wprowadzenie w 2009 r. do szkół przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa. Takie zajęcia są dziś prowadzone w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Podczas nich poruszane są między innymi kwestie związane z obroną cywilną, ochroną przed różnego rodzaju zagrożeniami, przygotowaniem do postępowania w przypadku katastrof czy pierwszą pomocą.

W trosce o podnoszenie poziomu świadomości u młodych ludzi podejmowane są także inne inicjatywy. Jedną z nich jest wydarzenie „Edukacja dla bezpieczeństwa”, które już 4 kwietnia odbędzie się w Poznaniu. – Wezmą w nim udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, których będziemy uczyć tego, jak zachowywać się w obliczu różnego rodzaju niebezpieczeństw. Będą oni także uczestniczyć w warsztatach i treningach samoobrony – mówi Luiza Kalupa z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu, będącej organizatorem wydarzenia.

Niebezpieczeństw czyhających na dzieci i młodzież jest dziś wiele. Warto jednak pamiętać, że równie dużo, a może nawet więcej, jest sposobów na przeciwdziałanie im. Kluczem do sukcesu jest budowanie świadomości zarówno u dzieci, jak i dorosłych, rozmowy i stanowcze reagowanie, gdy dzieje się coś niepokojącego.

LTM Communications
Dodano: 2013-03-27 16:33:41

UNIWERSUS
Weryfikacja uprawnień spawalniczych.

Cinema Lumiere

Dzisiaj: (24.08.2016)

Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 23-08-19

1 USD: 3,93711 EUR: 4,3572
1 CHF: 3,98761 GBP: 4,8050
1 RUB: 0,0600 


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: