suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
486 mandatów w ciągu miesiąca!

486 mandatów na przeszło 126 tys. zł wystawili inspektorzy z Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku podlaskim przedsiębiorcom, którzy podczas ferii nie wydali kupującym paragonów.

Właśnie zakończyła się kolejna zimowa edycja akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Finansów przebiegającej pod hasłem „Nie bądź jeleń, weź paragon”. Dane statystyczne pokazują, niestety, że szara strefa nadal funkcjonuje. Tylko od początku trwania akcji (tj. od 16 stycznia b.r. do 24 lutego b.r.) inspektorzy kontroli skarbowej z UKS w Białymstoku wystawili 486 mandatów na kwotę ponad 126 470 zł (podczas ubiegłorocznej zimowej akcji „Weź paragon” pracownicy UKS w Białymstoku wystawili 405 mandatów na kwotę prawie 125 tys. zł). Jeśli chodzi o powiat Suwalski i Augustowski spośród 76 podmiotów gospodarczych, u których przeprowadzono kontrole ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących w 10 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości.

Przy czym sytuacje nie ewidencjonowania obrotów na kasie fiskalnej wynikające z braku wiedzy na ten temat są już raczej rzadkością. Bodźcem do takiego zachowania jest przede wszystkim chęć ukrycia swoich dochodów, a w konsekwencji zmniejszenie zobowiązań podatkowych, a tłumaczenia są wciąż takie same: „Bardzo spieszyłem się i zapomniałem zabrać kasę z siedziby firmy” lub „ Mam kasę… w samochodzie, ale zapomniałem ją wyjąć” albo pechowo „Zabrakło prądu więc postanowiłem kasy nie uruchamiać”. Niektórzy sprzedający próbują również stosować różnego rodzaju chwyty marketingowe. Podczas czynności kontrolnych uwagę inspektorów przykuł umieszczony w witrynie sklepu przemysłowego plakat o treści : „Wielka zimowa promocja! W okresie ferii wszystkie towary tańsze o VAT”. Okazało się jednak, że sprytny sprzedawca proponując konkurencyjną cenę w rzeczywistości nie nabijał obrotu na kasie, która była głęboko schowana na zapleczu, zaniżając w ten sposób należne podatki.

Warto przypomnieć, że główne cele akcji to edukacja i prewencja. W ramach tych działań informujemy i uświadamiamy społeczeństwo, że z paragonem wiążą się same korzyści dla kupujących Z jednej strony chcemy przypomnieć kupującym, że także podczas zimowego odpoczynku są uprawnieni do otrzymania paragonu fiskalnego, a sprzedawcom, że jego wydanie jest ich obowiązkiem.

Akcja ma też funkcję prewencyjną. Mamy nadzieję, że zwiększona liczba kontroli spowoduje, że przedsiębiorcy z większym zaangażowaniem będą rejestrować transakcje, a wydawanie paragonów stanie się powszechne.

Pozytywne jest to, że wiele osób dostrzega sens i potrzebę tego rodzaju przedsięwzięć. Wiedzą, że wyrobienie nawyku żądania paragonu u konsumentów, przynosi konkretne korzyści nie tylko dla budżetu państwa, ale również dla samych konsumentów. Korzystają także uczciwi przedsiębiorcy, którzy wypełniając rzetelnie obowiązki związane z ewidencjonowaniem obrotu na kasach fiskalnych, mają prawo domagać się ochrony przed nieuczciwymi konkurentami. A oto dobry przykład: podczas kontroli sprawdzania ewidencjonowania sprzedaży na jednym z bazarów do kontrolujących podszedł starszy mężczyzna i zapytał czy możemy także pojechać do jednego ze sklepów, gdzie nie nabijają na kasę. Wyjaśnił, iż wielokrotnie upominał się o paragon w tym sklepie jednakże sprzedawczyni wystawiała mu tylko jakieś ręcznie pisane karteczki. Kontrolujący udali się pod wskazany adres. Znajdował się tam sklep mięsny. Stwierdzono, iż sprzedawczyni dokonuje sprzedaży mięsa i przyjmuje pieniądze. Po okazaniu legitymacji zapytano, dlaczego sprzedaż nie jest ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej. Sprzedawczyni rozbrajająco odpowiedziała, że kasa fiskalna znajduje się w domu i że zaraz przyniesie ją, podłączy i będzie już nabijała. Sprzedawczyni została ukarana mandatem karnym.

Powszechność obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasach, zwłaszcza tam gdzie nie ma obowiązku wystawiania faktur VAT, przyczynia się do eliminowania szarej strefy i pozytywnie wpływa na kształtowanie zasad uczciwej konkurencji na rynku. Do wyegzekwowania od przedsiębiorców przestrzegania obowiązków rejestrowania sprzedaży potrzebna jest jednak współpraca całego społeczeństwa, w tym potencjalnych klientów. Oprócz funkcji kontrolnej i w jej konsekwencji zwiększenia wpływów budżetowych, działania te mają na celu walkę z szarą strefą, a przez to wsparcie przedsiębiorców, którzy uczciwie funkcjonują na rynku. Akcje z paragonem w tle służą przede wszystkim podnoszeniu świadomości podatkowej obywateli oraz poczucia, że podatki musza płacić wszyscy, na równych zasadach. Zasadniczym celem ogólnopolskiej akcji „Weź paragon”, która jest prowadzona od ponad dziewięciu lat jest uświadamianie podatnikom, że biorąc paragon dbają nie tylko o interes państwa, ale również o swój własny. Biorąc paragon mamy gwarancję, że od danej transakcji zostanie odprowadzony podatek. Paragon to potwierdzenie, że podatek trafi do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy.

Izabela Głowacka
Rzecznik Prasowy
Jednoosobowe Stanowisko Pracy ds. Komunikacji
Urząd Kontroli Skarbowej w BiałymstokuDodano: 2013-03-06 14:04:42

ATRAKCYJNE DZIAŁKI
DZIAŁKA BUDOWLANA PŁOCICZNO-TARTAK

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 23-10-19

1 USD: 3,84731 EUR: 4,2778
1 CHF: 3,88871 GBP: 4,9449
1 RUB: 0,0602 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: