suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Młodzi coraz bardziej gniewni

Obrzucanie wyzwiskami, kłótnie, bójki czy znęcanie się nad kolegami coraz częściej zdarzają się na korytarzach szkolnych i podwórkach. To dla młodych ludzi często sposób na zwrócenie na siebie uwagi czy odreagowanie stresu. Choć o tym zjawisku i jego przyczynach mówi się często, poziom agresji szczególnie wśród młodzieży nieustannie rośnie.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2011 r. tylko w szkołach doszło do 28 tys. przestępstw. To o prawie 2 tys. więcej niż rok wcześniej. W ciągu ostatnich dwóch lat niemal o połowę wzrosła też liczba bójek i pobić. Ich sprawcy są coraz młodsi i coraz bardziej agresywni.

Skąd tyle złości?

Agresywne zachowania nastolatków to często reakcja obronna lub sposób na to, by nie okazać niepewności czy słabości. Sprzyja im też panująca w dzisiejszym świecie atmosfera rywalizacji. – Chcemy być lepsi od innych, mieć silną pozycję w grupie. To dotyczy także młodych ludzi, którzy często właśnie za pomocą agresji próbują udowodnić kolegom swoją wartość i pokazać, że są od nich silniejsi, a więc lepsi – komentuje Luiza Kalupa z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. – Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które w rzeczywistości mają bardzo niskie poczucie własnej wartości, nie wierzą w siebie i swoje umiejętności, ale na zewnątrz starają się to zamaskować. Agresja wydaje im się najłatwiejszym sposobem – dodaje.

Nie można także zapomnieć o bardzo istotnym czynniku wpływającym na wzrost agresji, jakim są media. Brutalne filmy i gry komputerowe powodują narastanie negatywnych emocji oraz inspirują do naśladowania przez młodzież pokazywanych w nich agresywnych zachowań. Niebezpieczne jest też to, że często oglądane sceny przemocy przyczyniają się do pewnego znieczulenia na tego typu zachowania i sprawiają, że wśród młodych ludzi panuje pewne przyzwolenie dla agresji i przeświadczenie, że jest ona powszechnie dozwolona.

Często jednak agresywne zachowania są w rzeczywistości wołaniem o uwagę. – Kiedy dziecko nie radzi sobie z problemami, a jednocześnie nie wie, jak zwrócić się po pomoc do rodzica czy nauczyciela, próbuje w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Łatwiej jest mu popchnąć czy obrazić kolegę, niż przyznać się przed samym sobą i innymi, że ma problemy – mówi Luiza Kalupa z poznańskiej WSEIiI.

Poskromić agresję

Coraz częściej rodzice i pedagodzy nie są w stanie poradzić sobie z rosnącą w dzieciach i młodzieży agresją bez dodatkowego wsparcia. Wprowadzanie kolejnych zakazów i nakazów czy kar nie zawsze jest bowiem skuteczne. Jak więc w inny sposób opanować agresywne zachowania nastolatków? Czy można im przeciwdziałać? Między innymi na te pytania będą próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Metodycznej „Niedostosowana młodzież czy niedostosowany świat?”, która odbędzie się 29 października w Poznaniu. – Celem organizowanej przez nas konferencji jest rozpowszechnianie wiedzy na temat przyczyn agresywnych zachowań wśród dzieci i młodzieży – mówi Luiza Kalupa z WSEIiI, będącej organizatorem wydarzenia. – Chcemy zwrócić uwagę na eskalację tego zjawiska, a także przedstawić nowe metody zapobiegania zaburzeniom wychowawczym oaz patologiom, w szczególności w środowisku szkolnym. Liczymy na to, że to wydarzenie przyczyni się także do dyskusji na temat niebezpiecznych uzależnień powodujących wzrost poziomu agresji wśród młodych ludzi, jakimi są gry komputerowe – dodaje.

Agresywne zachowania młodzieży często nie są przejawem złej woli, a niedoskonałym sposobem na wyrażenie emocji i potrzeby akceptacji. Ważne jest, by dyskutować o tym problemie oraz szukać sposobu na pokazanie młodym ludziom, że agresja nie jest sposobem rozwiązywania ich problemów.

LTM Communications
Dodano: 2012-10-12 13:00:31

PPUH LUDWIK
Meble Tapicerowane

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 18-11-19

1 USD: 3,87671 EUR: 4,2884
1 CHF: 3,91331 GBP: 5,0257
1 RUB: 0,0607 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: