suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Abolicja dobiega końca

Poniedziałek 2 lipca jest ostatnim dniem składania wniosków o abolicję.

Podlaskie

Do Wojewody Podlaskiego wpłynęło 141 wniosków. Wydano już 40 decyzji pozytywnych i 16 negatywnych (osoby nie spełniały warunków abolicyjnych). 39 spraw przekazano innym wojewodom (zmiana miejsca zamieszkania w trakcie postępowania już po złożeniu wniosku).

- Od początku trwania abolicji staraliśmy się, dotrzeć z informacją do jak najszerszej grupy cudzoziemców, pomagaliśmy wypełniać wnioski, robiliśmy wszystko, by cudzoziemcy byli obsługiwani szybko i sprawnie. Cieszę, że sporo osób z tej szansy skorzystało, tych którzy jeszcze się wahają zapraszam do urzędu w poniedziałek. Dziękuję podlaskim dziennikarzom za pomoc w informowaniu o abolicji. Bez tej pomocy akcja nie byłaby tak skuteczna - podał Wojewoda Podlaski.

Kraj

Do tej pory cudzoziemcy złożyli 8377 wniosków. Najwięcej - 6496 – u wojewody mazowieckiego. Wydano już 2326 pozytywnych i 594 negatywnych decyzji. Wnioski można składać też pocztą (decyduje data stempla).

Najczęściej o abolicję wnioskowali mieszkańcy Wietnamu – złożyli 1977 wniosków. Wpłynęło także 1839 podań od obywateli Ukrainy i 1277 od obywateli Pakistanu. Najwięcej wniosków w skali kraju - 6496 – nielegalnie przebywający cudzoziemcy złożyli do wojewody mazowieckiego, który wydał już 1654 pozytywnych decyzji. - Jesteśmy usatysfakcjonowani wynikami akcji abolicyjnej, która właśnie dobiega końca. Cieszy nie tyle liczba złożonych wniosków, co decyzji pozytywnych. Teraz czas, by umożliwić pozostałym cudzoziemcom legalizację swojego pobytu w trybie systemowym, na łatwiejszych warunkach. Czas na nową ustawę o cudzoziemcach, której wejścia w życie spodziewamy się w styczniu 2013 roku - powiedział Rafał Rogala, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Cudzoziemcy, którzy złożyli wnioski, do czasu wydania ostatecznej decyzji przebywają w Polsce legalnie. Uzyskanie prawa do legalnego pobytu w ramach procedury abolicyjnej umożliwi im korzystanie w pełni z praw socjalnych i pracowniczych. Cudzoziemcy, którzy wniosą o abolicję i otrzymają pozytywną decyzję, mogą podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez dodatkowego zezwolenia, które będzie wymagane tylko w przypadku umów cywilnoprawnych takich jak umowa zlecenie czy o dzieło. Wszyscy, którzy zalegalizują swój pobyt w trybie abolicji, będą mogli także składać wizyty w krajach pochodzenia bez obawy o możliwość powrotu do Polski. Ich dane zostaną także wykreślenie z wykazu cudzoziemców niepożądanych w kraju. Po upływie ważności decyzji abolicyjnej, w celu przedłużenia legalnego pobytu, cudzoziemcy będą mogli skorzystać ze zwykłego trybu jego legalizacji.

Ustawa abolicyjna obowiązuje od 1 stycznia 2012 roku do 2 lipca 2012 roku. Obejmuje osoby, które przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 roku. Cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium RP, skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 roku. Abolicja obejmuje także wszystkich, wobec których 1 stycznia 2010 roku trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy.Dodano: 2012-06-30 13:09:37

ATRAKCYJNE DOMY
RYŻÓWKA - DOM Z DOSTĘPEM DO JEZIORA

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 18-11-19

1 USD: 3,87671 EUR: 4,2884
1 CHF: 3,91331 GBP: 5,0257
1 RUB: 0,0607 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: