suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Hospicja uratowane

Będą korzystne zmiany w przepisach! Hospicja, stacje opieki, domy opieki paliatywnej nie będą musiały działać tak jak przedsiębiorstwa.

Ministerstwo Zdrowia zmienia przepisy ustawy o działalności leczniczej w taki sposób, by organizacje pożytku publicznego mogły prowadzić tę działalność na takich samych warunkach jak obecnie. Oznacza to, że nie będą musiały przekształcać się w przedsiębiorstwa i nie będą podlegały przepisom o działalności gospodarczej. Tym samym postulat organizacji pozarządowych, o którego uwzględnienie zwrócili się do Ministra Zdrowia m.in. parlamentarzyści podlaskiej Platformy Obywatelskiej: senator Tadeusz Arłukowicz, poseł Robert Tyszkiewicz i posłanka Bożena Kamińska, został wpisany do najnowszego projektu nowelizacji ustawy. Projekt trafił już pod obrady Rady Ministrów. Zapisano w nim jednoznacznie, że nowelizacja musi wejść w życie przed 1 lipca 2012 roku, tj. przed dniem, kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać.

Na początku marca trójka parlamentarzystów, popierając postulaty wielu organizacji prowadzących działalność leczniczą (m.in. Caritasu, Eleosu, Towarzystwa Przyjaciół Chorych) wystąpiła do Ministra Zdrowia z wnioskiem o zmianę przepisów w nowej ustawie, tak by organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie mogły ją prowadzić nadal, w ten sam sposób – nie czerpiąc z niej zysków, natomiast pokrywając koszty działalności z wpłat pochodzących z 1 proc. podatku przekazywanego OPP, darowizn i zbiórek publicznych oraz angażując w tę działalność wolontariuszy. Gdyby bowiem nowe przepisy weszły w życie bez zmian, organizacje te jako przedsiębiorcy nie mogłyby pozyskiwać w ten sposób pieniędzy na swoją działalność.

Ministerstwo Zdrowia uwzględniło ten postulat w przesłanym do Rady Ministrów projekcie nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Zaproponowano w nim, by organizacje zostały dołączone do katalogu jednostek prowadzących działalność leczniczą, które będą mogły ją prowadzić nie posiadając statusu przedsiębiorcy.

- To świetna wiadomość, o to nam chodziło. Teraz należy jeszcze tylko zrobić wszystko, aby nowelizacja została uchwalona przed 1 lipca 2012 roku, a to oznacza przeprowadzenie zmian w ciągu dwóch i pół miesiąca przez Radę Ministrów, Sejm i Senat. Jestem jednak przekonany, że to możliwe. Zobowiązuję się tego dopilnować w parlamencie - mówi poseł Robert Tyszkiewicz. - Na tym polega rola parlamentarzysty - by dbać o jakość prawa, a w przypadku niedociągnięć i luk - reagować - dodaje senator Tadeusz Arłukowicz. - Byłam pełna przekonania, że wspólne działanie przyspieszy prace nad nowelizacją ustawy i zdążymy przed 1.07.2012 r. uratować działalność leczniczą wielu organizacji pozarządowych działających w całym kraju - mówi Bożena Kamińska.

Źródło: Biuro Poselskie Bożeny Kamińskiej


Dodano: 2012-04-19 14:34:52

PRZESTRONNE MIESZKANIA
3 POKOJOWE PRZY UL. LITYNSKIEGO

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 10-12-19

1 USD: 3,87111 EUR: 4,2880
1 CHF: 3,92511 GBP: 5,0945
1 RUB: 0,0609 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: