suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
„Ta muzyka daje mi siłę” - rozmowa z założycielką Suwałki Gospel Choir Anną Szafranowską

To już pięć lat Suwałki Gospel Choir. O trudnych początkach, istocie „czarnej muzyki chrześcijańskiej”, sukcesach zespołu, pasji i czasie podsumowań opowiada założycielka i dyrygentka chóru Anna Szafranowska.

Suwalski chór gospel obchodzi piątą rocznicę swego istnienia. Zapowiada się duże wydarzenie w mieście. Jak w ogóle doszło do powstania chóru? Skąd pomysł, inspiracja do zapoczątkowania takiego przedsięwzięcia w Suwałkach?

Przyjechałam z Krakowa, szukałam pracy. Nie zamierzałam dłużej zostawać w Suwałkach, ale okazało się, że jest dla mnie miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury. Moim pomysłem na zajęcia z młodzieżą i z dziećmi był po pierwsze biały śpiew, po drugie właśnie gospel. Brakowało mi tego, bo śpiewałam przez 5 lat w najstarszym polskim chórze gospelowym - Kraków Gospel Choir.

Początki pewnie nie były łatwe?

Zebrała się mała grupka, 8-12 osób. Nikt nie wiedział za bardzo co to jest. Śpiewamy po angielsku, więc do tego podchodzono też z dystansem. Było dużo nieufności, nawet słyszałam, że ktoś nazwał nas sektą [!] Przez pierwsze dwa lata pracowałam z małą grupą, której na pewno nie można nazwać chórem. To była tylko forma zajęć: śpiew gospel.

Ale 5 lat temu nastąpił przełom…

Postanowiłam zrobić warsztaty. Napisałam projekt do kuratorium oświaty, pojawiła się możliwość dofinansowania i zdobyłam środki na pierwsze warsztaty gospel w Suwałkach, w 2007 roku. Zadbałam też o promocję. Przez te wszystkie lata współpracowałam z dyrygentką chóru z Krakowa. Leą Kjeldsen, to Dunka. Powiedziała mi, że koniecznie na warsztaty trzeba zaprosić czarnoskórego muzyka. Będzie wtedy ciekawie, to przyciąga młodzież. Tak naprawdę gospel jest „czarną muzyką”.

Zatem sięgnięcie do źródeł?

Tak, jeżeli mamy uczyć gospel, to tym źródłem powinien być czarnoskóry człowiek. A Stowarzyszenie Gospel w Krakowie ma bardzo szerokie kontakty w Europie. Współpracują z rewelacyjnymi, najlepszymi prowadzącymi z tego gatunku muzycznego. Do Suwałk przyjechał Colin Vassell. Warsztaty okazały się dużym sukcesem. Było prawie 70 osób. Przyjechali z Krakowa, z Białegostoku, z Augustowa ściągnęłam Adama Kozłowskiego, były osoby z Gołdapi i z Sejn. Marcin Pawlukiewicz zrobił z tych warsztatów ciekawy filimik, który jest na YouTube.

W kościele ewangelickim był finał. I właściwie po tych warsztatach, po promocji filmu, zaczęło więcej osób przychodzić na zajęcia. Wtedy przyszła taka fala popularności. Tak naprawdę gospel robię od 7 lat, ale te warsztaty w grudniu, 5 lat temu były właśnie początkiem chóru. Część osób, które wtedy dołączyły, do tej pory są w chórze.

Teraz przyszedł czas na uczczenie dotychczasowej pracy i może pewnego rodzaju podsumowanie?

Bardzo chciałam zrobić te 5-lecie. Z różnych względów. Czułam, że jest już spory dorobek. Teraz grupa liczy do 20 osób, stale pracuje 15. Jest rotacja. Właściwie z każdym początkiem roku wraca połowa. Myślę jednak, że na koncercie zaśpiewamy w składzie 20-osobowym.

A jeśli chodzi o osiągnięcia, które z dotychczasowych jest, według Ciebie, najważniejsze?

Myślę, że Muszelki Wigier, Grand Prix z tamtego roku jest dużym osiągnięciem. Poziom muzyczny tego festiwalu jest wysoki, przyjeżdżają ludzie nie tylko z Polski, ale i z Europy. Dla mnie wielką przyjemnością było to, że wystąpiliśmy na dwóch ważnych w regionie festiwalach. Byliśmy na Suwałki Blues Festival i na Jesieni z Bluesem w Białymstoku - to jest festiwal z bardzo dużymi tradycjami. To było duże wyróżnienie, bo jesteśmy chórem młodzieżowym, amatorskim.

Nie jesteśmy profesjonalistami. Każde zaproszenie jest dla nas cenne. To zaszczyt. Tym bardziej, że to do nas dzwonią. Ja nigdy nie załatwiam tych koncertów. To jest fajne, bo jednak ta praca w Młodzieżowym Domu Kultury jest rodzajem zajęć zamkniętych. Wielu mieszkańców Suwałk w ogóle o nas nie wie. Ja też szczególnie o to nie zbiegałam, żeby zaistnieć w lokalnych mediach.

Może pora, by to zmienić?

Na pewno to przedsięwzięcie, które się odbędzie 21 kwietnia, jest największym przez nas organizowanym. Koncert będzie składał się z dwóch części. W przerwie planujemy pokaz multimedialny z przebiegu tych 5 lat działalności. Będzie też wystawa fotografii. Wszyscy będą mogli poznać nasz dorobek artystyczny i to, co się działo na przestrzeni tego czasu.

Postanowiliśmy, oprócz tego, że jest koncert na 5-lecie, nagrać pamiątkową płytę demo. Znajdzie się na niej 6 utworów z naszego repertuaru. Jest to płyta tak naprawdę dla nas, którą zrobiliśmy jako pamiątkę. Jest zrobiona naszymi środkami. Ma być tylko 200 egzemplarzy. Nad sferą muzyczną czuwał Bogdan Kraśko, z którym współpracuję. To jest pianista chóru i też człowiek, który produkuje nam muzykę, robi podkłady.

Chciałbym po prostu taką klamrą spiąć ten czas. Bo dla mnie osobiście to jest też czas końca instytucji Młodzieżowego Domu Kultury.

To zamknięcie pewnego etapu w historii suwalskiej kultury, ale może wraz nową instytucją pojawią się nowe możliwości.

Tam wszystko będzie inne, będzie nowe i jest bardzo nieznane. Ale wierzę, że znajdzie się tam dla nas miejsce.

My także, zwłaszcza, że macie przecież plany - na dalsze działanie, na rozwój. Jakie są projekty na najbliższą przyszłość?

Ja bym chciała, aby ten chór rozkwitał i się rozrastał. Moim marzeniem jest to, aby ta praca była bardziej długofalowa, aby skład był stały.

Natomiast w tym roku myślę, że jeszcze dojdzie do warsztatów połączonych z koncertem gwiazdy gospel. Myślałam tutaj o Stanach Zjednoczonych. To stamtąd pochodzi gatunek. To utwory tamtych kompozytorów wykonujemy.

Właśnie, jaki macie repertuar?

Bardzo szeroki. Młodzież najbardziej lubi jednak gospel nowoczesne. To, co się dzieje teraz w muzyce gospel. Mamy niewiele utworów tradycyjnych czy spiritual. Wykonujemy również piosenki acapella. Chciałam się też pochwalić, że mamy jeden własny utwór.

Muzyka gospel ma przede wszystkim w sobie dużo duchowości, ma tak naprawdę przesłanie.

Jak można wyrazić to przesłanie słowami?

Ta muzyka niesie ze sobą i miłość, i nadzieję, i wiarę, bo jest to muzyka chrześcijańska i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie w tych treściach, które będziemy śpiewać.

Ja w tej muzyce odnajduję siłę, daje mi dużo satysfakcji. To jest moja praca, praca z młodzieżą i zapoznawanie, wprowadzanie ich w tę muzykę. A przez to, że pracujemy w dużej grupie, to jest atmosfera takiej rodziny, oni się po prostu lubią. Więc to jest wielopłaszczyznowe - ten chór, ta praca. To zresztą nie jest dla mnie tylko praca, to miłość, pasja.

To spełnienie, marzenie chyba każdego człowieka.

Cieszę się najbardziej wiesz z czego? Przez te 5 lat osoby, które wyszły z tego chóru, poszły na studia wyjechały, szukały chóru gospel tam, gdzie się znalazły. Mam solistkę w warszawskim chórze, zaprzyjaźnionym zresztą, Soul Connection. Druga dziewczyna szukała chóru w Kopenhadze i teraz tam śpiewa.

Ta sobota, 5-lecie to duże wydarzenie w Twoim życiu, w życiu chórzystów, ale też można chyba powiedzieć, że w życiu kulturalnym naszego miasta.

Przyznam, że mam dużą tremę przed sobotą. Chciałabym, żeby wszystko dobrze wypadło. Wszystko sama koordynuję. Oczywiście mam dużą pomoc, zwłaszcza przy płycie. Dużo pomagała Aneta Stabińska, projektowała okładkę. Bogdan Kraśko robił część muzyczną. Jeden z moich solistów Michał Kuczyński robił mastering tej płyty. Jacek Racis nagrywał to w studio MDK. Powstał też zapis wideo jednej z piosenek, który wykonał Bogusław Wasilewski. Pokażemy to na urodzinach.

Dziękuję wszystkim za pomoc!

Dodano: 2012-04-18 20:04:10

Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa
Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 06-12-19

1 USD: 3,85001 EUR: 4,2721
1 CHF: 3,89631 GBP: 5,0527
1 RUB: 0,0604 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: