suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
„Zupełnie nowa jakość” - rozmowa z dyrektorem szkoły muzycznej Bernardem Michniewiczem

O planach szeroko zakrojonych przedsięwzięć, nowoczesnych technologiach użytych przy budowie szkoły muzycznej, a także o problemach z przestarzałym budynkiem oraz o tym, ile kosztują organy piszczałkowe opowiada mgr Bernard Michniewicz, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach.

Prace budowlane przy szkole muzycznej zbliżają się do finału, do końca drugiego kwartału tego roku inwestycja ma być gotowa?

Myślę, że Skanska jest w stanie dotrzymać terminu. Jest to solidna firma. Tak wynika z moich obserwacji, z półtorarocznej współpracy. Koniec prac jest zaplanowany na 30 czerwca.

Czyli wakacje to przeprowadzka do nowego budynku?

Tak. I mam nadzieję, że 3 września, bo wtedy wypada początek nowego roku szkolnego, będziemy już w nowym budynku.

Panie Dyrektorze, co się właściwie zmieni, czy raczej: jak dużo się zmieni? Co będzie nowego, spektakularnego w nowej Państwowej Szkole Muzycznej w Suwałkach?

Tak naprawdę zmieni się wszystko. Dlatego, że ten budynek, w którym byliśmy przez prawie 20 lat, od 1990 roku, nigdy nie przeszedł gruntownego remontu. Dał szansę szkole na rozwój, ale tylko na jakiś czas. Było więcej miejsca, więcej klas niż w poprzednio zajmowanym budynku przy ulicy Kościuszki. Jednak warunki pracy były dość uciążliwe, bo wszyscy się nawzajem słyszeliśmy i otoczenie też nas słyszało.

Utrzymanie tego obiektu było także dość drogie. Mimo że w tej chwili powierzchnia i kubatura się zwiększy prawie dwukrotnie, będziemy mieli około 4 tysiące 600 metrów, to koszty utrzymania niewiele wzrosną. Nowy budynek jest zaprojektowany konkretnie do działań szkoły muzycznej.

Ilość klas nieznacznie wzrosła, ale są dwie windy, sala koncertowa na 300 miejsc. Dzięki uprzejmości świętej pamięci prezydenta Józefa Gajewskiego dostaliśmy trzy działki dodatkowo, na których było można wybudować salę koncertową. To będzie zupełnie nowa jakość. Standard prac również wzrośnie.

Przez to też szkoła będzie miała bardzo atrakcyjną ofertę edukacyjną…

Oferta edukacyjna zdecydowanie się poprawi. Jak zostało zapisane w studium wykonalności, mamy też wstępne zapewnienie z Centrum Edukacji Artystycznej, liczba etatów muzycznych wzrośnie. Dojdą nowe specjalności, na których będziemy nauczać. To między innymi instrumenty dęte, takie jak puzon, obój, waltornia. Jak uda się znaleźć nauczyciela, być może powstanie też klasa klawesynu, co daje poszerzenie o muzykę dawną.

Będą też nowe organy piszczałkowe, które powstają w Niemczech. Instrument jest już na ukończeniu i w momencie kiedy wybudowany zostanie budynek, będą zamontowane w sali kameralnej na 50 miejsc.

Jaki jest koszt takiego instrumentu?

714 tysięcy.

Oszałamiająca kwota.

Kosmiczna, ale to profesjonalny instrument. Takie są niestety ceny tych instrumentów.

Wrócimy do samej inwestycji. Jakich materiałów, technologii użyto do zbudowania wyciszonych sal?

Projekt akustyczny został przygotowany przez specjalistę, panią akustyk. Sala koncertowa została zbudowana według jej projektu. Natomiast klasy przeprojektowano na nowo, według nowoczesnych metod akustycznych. Są budowane według technologii „pudełko w pudełku”. Oprócz normalnych ścian, są dodatkowe, mamy podwójne ściany w klasach plus ustroje akustyczne, które powodują, że akustyka jest „konkretna”. Na przykład, w klasie fortepianu parametry są obliczone właśnie dla tego instrumentu.

Generalnie wszystko to jest budowane według nowoczesnych technologii, które są dostępne teraz na rynku. Mam nadzieję, że ten obiekt będzie spełniał nasze wymagania i oczekiwania, a mamy dość duże jako muzycy.

Przede wszystkim ten budynek jest wybudowany konkretnie pod zamawiającego, czyli dla szkoły muzycznej. Myśmy przez 20 lat funkcjonowali w budynku zastępczym.

Zaadoptowanym.

On tak naprawdę nigdy nie był zaadoptowany. Pieniądze, które dostawaliśmy na remonty bieżące były na łatanie dziur w dachu czy na wymianę stolarki okiennej. Przyszedł moment taki, w którym przebywanie w tym obiekcie stanowiło zagrożenie dla dzieci, odpadające tynki, fruwające elementy elewacji przy wichurach. Mieliśmy taki przypadek, że parę elementów spadło na samochody nauczycieli parkujących przy szkole.

Remont był konieczny. Przypomnijmy: ile wyniosła dotacja unijna?

Na projekt Poprawa oferty edukacyjno-kulturalnej PSM w Suwałkach poprzez rozbudowę, przebudowę i wyposażenie przyznano dokładnie 31 milionów 788 tysięcy 235 złotych. Na taką kwotę opiewa umowa podpisana przez ministra kultury, który był tu osobiście 30 marca 2010 roku. 85 proc. to są środki unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet XI - Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działanie 11.3 - Infrastruktura Szkolnictwa Artystycznego. Z budżetu państwa pochodzi 15 proc. wartości inwestycji.

Część środków udało się zaoszczędzić. Już wiadomo na co pójdą te pieniądze?

Po ogłoszeniu przetargów na wykonawcę generalnego i na inwestora zastępczego okazało się, że inwestycja będzie kosztować mniej. Na część budowlaną było przeznaczonych około 27 milionów, natomiast my zaleźliśmy wykonawcę za nieco ponad 18 milionów złotych. To już była oszczędność 8 milionów netto. Te pieniążki niestety wróciły do ministerstwa kultury, one są w dyspozycji ministra i tego na razie nie wykorzystamy.

Pozostała część, powyżej tych 27 milionów [około 5 mln zł - red.] jest przeznaczona na wyposażenie i zakup trzech instrumentów. Oprócz organów planujemy zakup dwóch fortepianów, w tym jeden pełny koncertowy. I wyposażenie, w tym 20 stanowisk komputerowych, kamera, serwer. Jeżeli chodzi o wyposażenie sali koncertowej, to jest już w ramach inwestycji budowlanej. To załatwia Skanska. Czekają nas jeszcze dwa albo trzy przetargi na wyposażenie, czyli ławki, biurka itd.

Bardzo dużo się zmienia. Mówił Pan jednak o pewnej niekorzystnej, nieprzychylnej atmosferze wokół inwestycji, możemy to wyjaśnić?

Są różne opinie. I zachwyt, i podziw, że to w Suwałkach taka inwestycja. Mam poczucie w jakimś stopniu spełnienia się, bo ileś lat starań i zabiegów o to, żeby to miało miejsce, przyniosło efekt. Natomiast być może są oczekiwania takie, że przy okazji tej budowy jeszcze załatwimy parę innych problemów związanych z tym kwartałem, w którym się mieści szkoła muzyczna, czyli problemy z energią elektryczną, wodociągami itd. itd.

Problemów, których skutkiem była między innym niedziałająca winda w Zespole Szkół nr 1?

Ten problem został już rozwiązany. Powstał, bo faktyczna moc zamówiona dla III Liceum była za mała. Nie da się jednak załatwić wszystkich problemów sąsiadów. Projekt obejmuje określoną inwestycję.
Ten przestarzały budynek, dawniej komitet wojewódzki, kiedyś funkcjonował jako jeden kompleks. W momencie kiedy część zajęła szkoła muzyczna, a część III Liceum, powodowało to duże utrudnienia w życiu codziennym. Rozdzielnica prądu dla całego obiektu mieściła się właśnie w szkole muzycznej. Jednak jako sąsiedzi dobrze się dogadywaliśmy.

W sytuacji kiedy przekazałem obiekt pod remont i rozbudowę, i naruszono stare struktury, okazało się, że wymagają one przebudowy.

Uporządkowany zostanie też teren wokół szkoły, powstaną parkingi. Prezydent Suwałk poinformował, że inwestycja zostanie zrealizowana wcześniej niż przewidywano, jeszcze w tym roku.

To jest dla mnie bardzo cenne. Teren ma być zagospodarowany, jest już projekt, wykonawca. To zostało zsynchronizowane na szczęście z naszą budową. Do połowy sierpnia wykonawcy uporają się z tą częścią, która dotyczy najbliższych okolic szkoły muzycznej.

Czy po rozpoczęciu funkcjonowania szkoły w nowym obiekcie, z dużą salą koncertową, uruchomione zostaną nowe przedsięwzięcia, projekty muzyczne?

Oprócz dotychczasowych festiwali, które już się na stałe zapisały w kalendarzu, planujemy jeszcze kilka innych przedsięwzięć, o których będę mógł powiedzieć dopiero wtedy, kiedy to zafunkcjonuje.

Chciałbym wrócić do festiwalu saksofonowego, którego byłem współorganizatorem z panem Krzysztofem Herderem, moim profesorem z Akademii Muzycznej z Warszawy. Zorganizowaliśmy trzy edycje: w 2001, 2002 i w 2003 roku. Z udziałem międzynarodowych wykładowców. Na pierwszym był David Pituch ze Stanów Zjednoczonych, potem Jean Pennings z Belgii. Na ostatnim, można powiedzieć, osiągnęliśmy mistrzostwo, bo był jeden z największych saksofonistów na świecie - Claude Delangle z Konserwatorium Paryskiego.

Chciałbym do tego przedsięwzięcia wrócić, także z racji własnych zainteresowań, jestem saksofonistą - klarnecistą z wykształcenia. I jeszcze parę innych działań planujemy, które będą wspomagały naszą pracę z uczniami, które dadzą możliwość większego rozwoju dla naszych wychowanków.

To także jest korzyść dla miasta. Gwiazdy takiego formatu w Suwałkach to duża promocja.

Myślę, że tak, i jeszcze dwa lub trzy przedsięwzięcia zafunkcjonują. Co do kalendarza, zasięgu, charakteru to będzie można, porozmawiać dopiero jak się zainstalujemy i będziemy widzieli możliwości, jakie da nam nowy obiekt.Dodano: 2012-04-12 10:02:25

ATRAKCYJNE DZIAŁKI
DZIAŁKA W POBLIŻU SUWAŁK - ZIELONE KRÓLEWSKIE

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 28-01-20

1 USD: 3,88441 EUR: 4,2794
1 CHF: 4,00941 GBP: 5,0614
1 RUB: 0,0617 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: