suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
„Nie bądź jeleń, weź paragon” zimą

16 stycznia rozpoczyna się ogólnopolska akcja Ministerstwa Finansów „Weź paragon” . Trwać będzie do 26 lutego a więc przez cały okres ferii zimowych. Obejmie ona swoim zasięgiem cały kraj, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości turystycznych. Główne cele akcji to edukacja i prewencja.

W ramach tych działań Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku będzie informować i uświadamiać społeczeństwo, że z paragonem wiążą się same korzyści dla kupujących. Z jednej strony chcemy przypomnieć kupującym, że także podczas zimowego wypoczynku są uprawnieni do otrzymania paragonu fiskalnego, a z drugiej sprzedawcom, że jego wydanie jest ich obowiązkiem. Edukacyjny przekaz akcji zostanie wzmocniony dzięki szerokiemu rozpropagowaniu materiałów informacyjnych w formie plakatów i pocztówek.

Akcja ma też funkcję prewencyjną. Mamy nadzieję, że zwiększona liczba kontroli spowoduje, że przedsiębiorcy z większym zaangażowaniem będą rejestrować transakcje, a wydawanie paragonów stanie się powszechne. Obszarem naszego zainteresowania objęta będzie wszelkiego rodzaju działalność handlowa i usługowa, w tym działalność sezonowa, związana z zimowym wypoczynkiem. Okres ferii zimowych to czas nie tylko zwiększonej sprzedaży detalicznej w miejscowościach turystycznych, ale również sprzedaży wszelkiego rodzaju usług. Dlatego też zostaną wzmożone kontrole u podatników zajmujących się handlem, w tym również na ulicznych stoiskach i bazarach. Pod lupę weźmiemy również działalność gastronomiczną, w tym prowadzoną w sezonowych punktach oraz rozrywkową. Inspektorzy będą wszędzie tam, gdzie obserwuje się wzmożony ruch turystyczny, tj. m.in. w miejscach sportów zimowych oraz wypożyczalniach sprzętu sportowego, a także w pubach i dyskotekach. Sprawdzać będziemy również wszelką działalność związaną z obsługą turystów, która w tym okresie nabiera dynamiki, np. stacje paliw.

Początki akcji „Weź paragon” sięgają 2004 r. Jej głównym celem jest wyegzekwowanie od wszystkich przedsiębiorców prowadzenia działalności w zgodzie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ewidencjonowania obrotu z użyciem kas fiskalnych.

Powszechność obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasach, zwłaszcza tam gdzie nie ma obowiązku wystawiania faktur VAT, przyczynia się do eliminowania szarej strefy i pozytywnie wpływa na kształtowanie zasad uczciwej konkurencji na rynku. Do wyegzekwowania od przedsiębiorców przestrzegania obowiązków rejestrowania sprzedaży potrzebna jest jednak współpraca całego społeczeństwa, w tym potencjalnych klientów. Oprócz funkcji kontrolnej i w jej konsekwencji zwiększenia wpływów budżetowych, działania te mają na celu walkę z szarą strefą, a przez to wsparcie przedsiębiorców, którzy uczciwie funkcjonują na rynku. Akcje z paragonem w tle mają jednak przede wszystkim charakter prewencyjny i służą podnoszeniu świadomości podatkowej obywateli oraz poczucia, że podatki muszą płacić wszyscy, na równych zasadach.

Zasadniczym celem ogólnopolskiej akcji „Weź paragon”, która jest prowadzona od ponad sześciu lat jest uświadamianie podatnikom, że biorąc paragon dbają nie tylko o interes państwa, ale również o swój własny. Biorąc paragon mamy gwarancję, że od danej transakcji zostanie odprowadzony podatek. Paragon to potwierdzenie, że podatek trafił do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy.

Przez konsumentów paragon postrzegany jest głównie jako dokument, dzięki któremu możliwe jest dochodzenie praw, jeżeli np. zakupiony towar lub usługa nie odpowiada jakości, jaką deklarował producent lub posiada wady. Dodatkowo każdy klient biorący paragon ma możliwość rachunkowej i rzeczowej kontroli dokonywanej transakcji czy porównań cen towarów na rynku. Paragon spełnia również wiele innych funkcji z których często konsumenci nie zdają sobie sprawy. Paragon to „strażnik’’ uczciwej konkurencji. Sprzedawca nie wydając paragonu nie ewidencjonuje części swoich przychodów i tym samym nie odprowadza do budżetu państwa podatku, naliczonego w cenie towaru i zapłaconego przez konsumentów. Ważne jest, aby o cenie towaru czy usługi decydowała jedynie operatywność sprzedawcy i stosowanie zasad uczciwej konkurencji.

Akcja informacyjna „Weź paragon’’ ma uświadomić wszystkich konsumentów, że ich zachowania mogą mieć wpływ na zmniejszenie „szarej strefy’’, co w przyszłości może doprowadzić do obniżenia stawek podatkowych

Dane statystyczne za minione okresy wskazują na potrzebę prowadzenia systematycznych kontroli. Tylko podczas ubiegłorocznych wakacji inspektorzy kontroli skarbowej w całym kraju wystawili 16 374 mandaty na kwotę ponad 3,8 mln zł. W zakresie przestrzegania obowiązków związanych z ewidencjonowaniem sprzedaży na kasach rejestrujących skontrolowano ponad 124 tys. przedsiębiorców. Ponadto, jak poinformował cytowany w czwartkowym komunikacie resortu finansów wiceminister finansów generalny inspektor kontroli skarbowej Andrzej Parafianowicz, w wyniku ubiegłorocznej akcji „Weź paragon” okazało się, że skontrolowani przedsiębiorcy w trzecim kwartale 2011 r. wpłacili aż o ponad 20 proc. więcej podatków niż w analogicznym okresie zeszłego roku. W przypadku przedsiębiorców, u których nie zagościły kontrole, wzrost wpłat z tytułu podatków wyniósł tylko około 5 proc.

Do najczęściej spotykanych nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania sprzedaży należały brak kasy fiskalnej bądź wprowadzenie na kasę tylko części sprzedaży. Jeśli chodzi o Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku, podczas ostatniej letniej akcji „Weź paragon” wystawiliśmy 667 mandatów na kwotę 183 tys. zł.

Każdy kto sprzedaje towar lub usługę z pominięciem kasy fiskalnej i nie wyda za tę transakcję paragonu potwierdzającego sprzedaż, popełnia wykroczenie. Do odpowiedzialności karnej z tego tytułu może być pociągnięty również właściciel lub kierownik sklepu, który nie dopełnił obowiązku nadzoru. Przypomnijmy, że wysokość mandatu może wynieść od 138 zł do 2772 zł.

Izabela Głowacka
Rzecznik Prasowy
Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku

Dodano: 2012-01-15 09:22:26

REKLAMA
SUWALKI.INFO
Reklama na rok 50% taniej!

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 24-01-20

1 USD: 3,84751 EUR: 4,2461
1 CHF: 3,96291 GBP: 5,0381
1 RUB: 0,0623 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: