suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Pożegnanie z NIP-em

Pierwsze dni nowego roku to dla bardzo wielu podatników czas pożegnania z numerem NIP. Ułatwienia dotyczą osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są zarejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług i posiadają numer PESEL, który będzie teraz ich „identyfikatorem podatkowym”. Pozostali podatnicy także muszą pamiętać o kilku zmianach.

Mimo, iż pojęcie „identyfikatora podatkowego” wprowadzono zmianą przepisów, która zaczęła obowiązywać od 1 września 2011 r., dopiero od teraz znosi się numery identyfikacji podatkowej, które już nadano osobom fizycznym objętym rejestrem PESEL z wyłączeniem prowadzących działalność gospodarczą lub zarejestrowanych podatników podatku od towarów i usług. Od 1 stycznia br. jedynym identyfikatorem podatkowym takich osób jest PESEL.

Od 1 stycznia br. zniesiono także obowiązek dokonywania zgłoszenia identyfikacyjnego przez osoby fizyczne objęte rejestrem PESEL, z wyłączeniem prowadzących działalność gospodarczą lub zarejestrowanych podatników podatku od towarów i usług. Oznacza to, że od takich osób nie można już żądać podania numeru NIP. Jego „identyfikatorem podatkowym” jest bowiem PESEL.

Dużo prościej wygląda także procedura aktualizacji danych w urzędzie skarbowym. W przypadku podatników, będących osobami fizycznymi, objętych rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanym podatnikiem VAT za dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego uznaje się podanie przez tego podatnika aktualnego adresu miejsca zamieszkania w składanej deklaracji lub innym dokumencie związanym z obowiązkiem podatkowym. Podatnicy ci mogą również aktualizować swoje dane na aktualnie obowiązujących wzorach zgłoszeń aktualizacyjnych określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów.

Ponadto, od dnia 1 stycznia 2012 r. zmieniono oraz ujednolicono terminy dokonywania zgłoszeń identyfikacyjnych dla pozostałych podatników:
 • Podatnicy podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego są obowiązani dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu jednym z tych podatków, niezależnie od dokonywania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.
 • Pozostali podatnicy z wyłączeniem osób fizycznych objętych rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług oraz płatnicy podatków podlegający obowiązkowi ewidencyjnemu są obowiązani dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego nie później niż w terminie przewidzianym do złożenia pierwszej deklaracji, zeznania, informacji bądź oświadczenia, albo wraz z dokonaniem pierwszej wpłaty podatku lub zaliczki na podatek.

  Dla tych grup podatników zmieniono oraz ujednolicono terminy dokonywania zgłoszeń aktualizacyjnych. Mają oni obowiązek dokonania zgłoszenia aktualizacyjnego w terminie siedmiu dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

  Radosław Hancewicz
  Rzecznik prasowy
  Izby Skarbowej
  w Białymstoku


 • Dodano: 2012-01-08 12:25:44

  Zakład Szklarski "Kamena"
  Terraria

  Cinema Lumiere


  Reklama

  Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
  zbyt niskie wynagrodzenie
  zbyt wygórowane oczekiwania
  brak umowy o pracę
  brak szkoleń
  brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
  brak świadczeń dodatkowych
  inne

  Kursy walut

  Dane NBP
  (kurs średni)
  z dnia: 10-12-19

  1 USD: 3,87111 EUR: 4,2880
  1 CHF: 3,92511 GBP: 5,0945
  1 RUB: 0,0609 

  Start


  Aktualności


  Informacje


  Biznes


  Rozrywka


  Turystyka  Ogłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

  Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
  Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
  Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
  Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
  Projekt i wykonanie: