suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wywiad z profesorem Tadeuszem Popławskim

Spotkanie profesora Tadeusza Popławskiego - prezesa Stowarzyszenia Innowacyjna Polska Wschodnia z kierownictwem Parku Naukowo-Technologicznego w Suwałkach może okazać się punktem zwrotnym w historii instytucji. IPW rozważa zlokalizowanie w nowo budowanych obiektach suwalskiego Parku Międzynarodowego Wschodniego Centrum Innowacji.

Jaka jest misja i program Stowarzyszenia Innowacyjna Polska Wschodnia?

Misją IPW oraz zależnych od niego Międzynarodowego Wschodniego Centrum Innowacji oraz BEST Parku sp. z o.o. jest działanie na rzecz rozwoju gospodarki opartej na wiedzy przy wykorzystaniu współpracy międzynarodowej, w szczególności dla rozwoju Polski Wschodniej, a także dla podejmowania wspólnych przedsięwzięć, wykorzystujących zaawansowane technologie, z parterami zagranicznymi z makroregionu Północno-Wschodniej Europy.

Kim są członkowie Stowarzyszenia?

Stowarzyszenie skupia grono wybitnych specjalistów z różnych dziedzin nauki, procesów innowacyjnych i biznesu rekrutujących się z kadry naukowej i menadżerskiej renomowanych uczelni z całego kraju, m.in.: Politechniki Warszawskiej, Instytutu Łączności, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także Polskiej Agencji Przedsiębiorczości, kilku ministerstw i organizacji pozarządowych.

Jakie czynniki przekonały Stowarzyszenie do podjęcia rozmów z kierownictwem Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach?

Przede wszystkim doskonała baza powstającego parku, świetne położenie Suwałk, blisko Skandynawii, gdzie działają najlepsze parki naukowo-technologiczne i może najważniejszy czynnik – Międzynarodowe Wschodnie Centrum Informacji, które jest pomysłem nieżyjącego od kilku tygodni niestety doktora Białkowskiego z czasów, kiedy to ze śp. prezydentem Gajewskim zakładali suwalski park. Można powiedzieć, że przez IPW i MWCI podlaskie wraca do swoich źródeł, a z drugiej strony - baza to nie wszystko, ważna jest platforma skupiająca naukowców i praktyków, zasoby ludzkie, które posiada IPW. Myśmy planowali stworzyć nowy park, ale wydaje się najwłaściwszym wspomóc w wiedzę i doświadczonych fachowców tworzący się park suwalski.

Jakie znaczenie dla rozwoju regionu i kraju mają kontakty gospodarcze ze Wschodem?

Jest to ważna inicjatywa dla Podlasia i całej Polski Wschodniej. Mam nadzieję, że uratowany zostanie zarówno znakomity pomysł, aby utworzyć prężny ośrodek współpracy ze Wschodem, jak i dotychczasowy dorobek i prestiż Stowarzyszenia Innowacyjna Polska Wschodnia. Jeśli zastanawiamy się na tym, jak sprowadzić do Suwałk i na Podlasie ludzi o wielkich walorach intelektualnych i kreatywnych możliwościach – to właśnie to połączenie sił jest znakomitym dowodem na to, że może tak być.

Jaki jest udział Centrum w budowaniu gospodarki opartej na wiedzy w naszym regionie?

Kilka spraw jest tu ważnych – przede wszystkim Podlaskie nie ma własnych dostatecznych zasobów ludzkich w zakresie innowacji, więc musi się posiłkować wiedzą , know-how przede wszystkim w oparciu o potencjał Warszawy. Promocja innowacji jest bardzo istotna. Centrum powoli i skutecznie budowało platformę wsparcia dla innowacji w regionie peryferyjnym, jakim jest nasze województwo. Konstruowało klastry, inicjowało fora i targi innowacji, budowało kontakty z centrami transferu technologii we Lwowie, Mińsku, Moskwie, ale i Lund czy Sztokholmie. Innowator roku w woj. podlaskim 2011 to nagroda właśnie za ten Network, czyli sieć powiązań, która stoi za MWCI.

Czy Suwałki ze swoim Parkiem Technologicznym mają szansę stać się silnym ośrodkiem o znaczeniu międzynarodowym?

Liczę bardzo na to, że Suwałki wykorzystają do końca swoje świetne położenie i piękną infrastrukturę parku. Są prawdziwym mostem na tzw. Pribałtykę, ale i innowacyjną niezwykle Skandynawię oraz Rosję (Obwód Kaliningradzki i Sankt Petersburg). Jest tutaj pewna konkurencja o potencjał innowacyjny, bo powstają naraz dwa parki w woj. podlaskim przy niewielkim wsparciu instytucji innowacyjnych, bo ich nie ma, a warto wiedzieć, że agencje innowacyjne rządowe, zwłaszcza na Łotwie i w Estonii, też nie zasypiają przysłowiowych „gruszek w popiele”, tylko działają. Nie mówiąc o małej Finlandii, która jest prawdziwie wielka, gdy chodzi o budowanie powiązań pomiędzy nauką a biznesem. Moim zdaniem zatem należy naśladować model skandynawski i adaptować go do polskich warunków. My się za bardzo skupiamy na infrastrukturze, a oni przede wszystkim na kooperacji szkół średnich z politechnikami, firm z uczelniami, ochronie własności intelektualnej, komercjalizacji, pomocniczości.

Jakie działania przeprowadzono, jakie projekty są w trakcie realizacji i jakie przedsięwzięcia są planowane w związku rozwojem innowacyjności Polski Wschodniej?

IPW może poszczycić się wieloma prestiżowymi działaniami, w tym: organizacją czterech edycji International Forum on Innovative Technologies for Medicine (Międzynarodowe Forum Innowacyjne Technologii Medycyny, Special Forum Best of East – for Eastern Partnership, wielokrotną organizacją Dni Nauki i Technologii Polska – Wschód, utworzeniem Polskiego Wschodniego Klastra Medycznego, powołaniem do życia spółki, której zadaniem jest utworzenie Best Parku. Stowarzyszenie zrealizowało dotąd 53 projekty o wartości kilkudziesięciu milionów złotych.

Wymierne efekty działalności Stowarzyszenia to…

Stowarzyszenie Innowacyjna Polska Wschodnia – poniekąd sukcesor pomysłu stworzyło znakomicie funkcjonującą sieć powiązań i współpracy pomiędzy ośrodkami naukowymi i wsparcia biznesu i innowacji w Polsce i na wschodzie Europy. My będziemy organizować praktyczne kontakty – spotkania grup biznesu, transakcje, targi produktów i technologii, szkolenia z zakresu potrzeb i oczekiwań rynków na wschodzie i zachodzie Europy.

Jak, zgodnie z założeniami, mają wyglądać działania Centrum z siedzibą w PNTPW? Jaką funkcję ma spełniać w ramach tych działań Stowarzyszenie?

Międzynarodowe Wschodnie Centrum Innowacji ma szansę stać się centrum kontaktów biznesowych ze Wschodem nie tylko dla Polski , ale też dla krajów Unii Europejskiej. Doskonale wyposażone budynki Parku, w tym nowoczesne sale konferencyjne oraz wystawiennicze, a także towarzyszące zaplecze gastronomiczne i hotelowe, doskonale wpisują się w potrzeby działającego już od 10 lat Stowarzyszenia Innowacyjna Polska Wschodnia.

Jakie czynnik będą kluczowe, aby przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem?

Kluczowe będzie polityczne wsparcie, finansowanie i uruchomienie projektów ze Wschodem. Istotnym czynnikiem będzie wsparcie lokalnych uczelni z Suwałk i powiązanych z nimi partnerów. Ważne będzie sprowadzanie do Suwałk ludzi, którzy są emocjonalnie związani z tym regionem lub chcą wybudować domek nad licznymi jeziorami i lubią tu przebywać. Takich ludzi jest wielu, nie tylko w Warszawie. Pasja i wola – to dwie rzeczy najważniejsze. No i żeby kryzys obecny nie przeszkodził zbyt mocno. Promocja miasta i parku oraz lobbing, zwłaszcza w Warszawie i Brukseli jest ważne.

Czy Pańskim zadaniem lokalne władze, instytucje, przedsiębiorcy i sami mieszkańcy Suwałk są gotowi na tak ambitny projekt?

Nie mają już raczej wyjścia. Zbudowano przecież wielki, piękny obiekt, jakiego mógłby Suwałkom pozazdrościć największy europejski park IDEON w Lundzie, gdzie powstały firmy Ericson (SONY), Alfa-Laval, Provit. W tym parku jednak współpracuje ze sobą miasto, IKEA i firma, która była właścicielem gruntu. De facto zatem jest to partnerstwo publiczno-prywatne, które jest niezwykle efektywne, a miastu Lund się zwróciło w postaci zysków z podatków już po drugim roku. Duszą tego przedsięwzięcia jest współpraca aż 13 uczelni szwedzkich i duńskich. I naszym zadaniem jest zapewnienie takiego montażu. Władze lokalne wiedzą, że powodzenie parku przyczyni się do zatrzymania w Suwałkach i powrotu do nich młodych, wykształconych ludzi, synów i córek tychże suwalczan. Suwałki zmienią się nie do poznania. Wizerunek miasta innowacyjnego, dynamicznego też ma swoją wartość w dzisiejszych trudnych czasach.Dodano: 2011-12-14 11:32:43

Bajkowo
Usługi Rekreacyjne
Urodziny dla Dzieci

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 23-01-20

1 USD: 3,83081 EUR: 4,2463
1 CHF: 3,95351 GBP: 5,0312
1 RUB: 0,0619 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: