suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Polki w pracy

Kobiety na rynku pracy są wciąż w gorszej sytuacji niż mężczyźni. Jak rozwiązać ten problem? Odpowiedzią na to pytanie są szkolenia oraz pomoc w prowadzeniu własnej firmy.

Według badań PKPP Lewiatan 47 proc. zdolnych do pracy Polek jest aktywna zawodowo. Tylko 43,5 proc. utrzymuje stałe zatrudnienie. Jedynie 2 proc. zajmuje najwyższe stanowiska w zarządach firm. Polki są dobrze wykształcone. 94 proc. ma co najmniej średnie wykształcenie. To jeden z najlepszych wyników w Europie. - W dalszym ciągu utrzymuje się jednak niski wskaźnik zatrudnienia kobiet. Pomimo tego, że są wykształcone i pracowite, trudniej im znaleźć pracę. Trudno także wrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim - mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.

Problemy ze znalezieniem pracy dla ambitnej kobiety rozpoczynają się już na etapie rekrutacji. W ogłoszeniach poszukuje się osób na stanowisko dyrektora, menedżera, kierownika, ale z drugiej strony sekretarki czy asystentki. Na rozmowach kwalifikacyjnych kobiety pytane są o sytuację rodzinną, plany prokreacyjne. Typowo kobiece zawody takie jak nauczycielka, sekretarka lub pielęgniarka, należą do najniżej opłacanych.

Podobnie jest w sferze wynagrodzeń. Polki wciąż zarabiają mniej od mężczyzn, średnio o 15 proc. Dodatkowo im wyższe stanowiska są porównywane, tym większe są różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn. - Różnice w znacznej części wynikają z tego, że praca kobiet, przerywana na czas ciąży i wychowywania dzieci, jest niestety gorzej wyceniana - dodaje Aneta Grzyb-Hejduk.

Ale Polki chcą zajmować kierownicze stanowiska, więcej zarabiać i być partnerem w negocjacjach. Dlatego zakładają własne firmy. Prowadzenie własnej firmy przestaje być domeną mężczyzn. 36 proc. polskich przedsiębiorców to kobiety. Dla porównania w Niemczech - 28 proc., a w Szwecji - 26 proc. Wykształcenie, chęć podnoszenia kwalifikacji, cechy charakteru pomoce w prowadzeniu przedsiębiorstwa to ich atuty.

Akademia PARP wspiera kobiecą przedsiębiorczość oraz zapewnia łatwiejszy dostęp do edukacji. - Ważne jest, aby dać kobietom narzędzie do dalszego rozwoju. Dostęp do wiedzy biznesowej umożliwi im poprowadzenie z sukcesem własnego przedsiębiorstwa, a szkolenia uczynią ich firmy konkurencyjnymi na rynku pracy - mówi Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP. Kobiety rezygnują ze szkoleń i z możliwości podniesienia swoich kwalifikacji, bo wiąże się to z koniecznością zapewnienia opieki dzieciom, wyjazdem i rozłąką z bliskimi.

Bezpłatne, multimedialne i interaktywne szkolenia dostępne są pod adresem www.akademiaparp.gov.pl

Akademia PARP


Dodano: 2011-10-11 15:15:25

KWATERY PRACOWNICZE
NIERUCHOMOSCI
SUWALKI.INFO
Kwatery pracownicze

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 23-01-20

1 USD: 3,83081 EUR: 4,2463
1 CHF: 3,95351 GBP: 5,0312
1 RUB: 0,0619 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: