suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Niektórzy pracujący emeryci muszą rozwiązać umowę o pracę

Pracodawcy RP przypominają, że ZUS zawiesi niektórym emerytom prawo do świadczenia, jeśli do końca września nie rozwiążą oni umowy o pracę.

Na mocy ustawy o finansach publicznych, od 1 października 2011 r. ZUS zawiesi świadczenia osobom, które od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. przeszły na emeryturę bez rozwiązywania umowy o pracę. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, zawieszenie emerytury grozi około 50 tys. osobom, jeżeli do końca września nie zwolnią się z pracy. O swoje świadczenie nie muszą się obawiać osoby na emeryturze, które prowadzą działalność gospodarczą lub wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej.

- Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na nieracjonalność przepisu, który wymaga rezygnacji z zatrudnienia w razie nabycia prawa do emerytury. Osoby, które chcą nadal pracować u dotychczasowego pracodawcy aby móc korzystać ze świadczeń muszą rozwiązać umowę choćby na jeden dzień – mówi ekspert Pracodawców RP, Wioletta Żukowska.

Minister Finansów uzasadniał takie rozwiązanie oszczędnościami rzędu 700 mln zł w skali roku. Ponadto zapewniał, iż połowa z tych osób zdecyduje się dalej pracować. - Przepisy zawierają jasny przekaz: albo praca, albo emerytura. Takie działanie jest krótkowzroczne i może zniechęcić emerytów do dalszej aktywności zawodowej – mówi Żukowska.

Nowelizacja przygotowana przez Prezydenta RP nie zmienia sytuacji pracowników - emerytów, lecz jedynie łagodzi konsekwencje obowiązujących przepisów. Zakłada ona, że osoby posiadające zawieszone prawo do świadczeń emerytalnych, które zdecydują się na kontynuowanie zatrudnienia, po 18 miesiącach pracy (licząc od 1 października), będą mogły przeliczyć swoją emeryturę z wykorzystaniem nowej kwoty bazowej. Składki zostaną wówczas podzielone przez niższy współczynnik dalszego trwania życia, w wyniku czego emerytura powinna być wyższa od dotychczasowej.

Jeżeli okaże się, że jest inaczej, to świadczenie nie zostanie obniżone. - Prezydencka zmiana zapewne nie przyniesie jednak oczekiwanych rezultatów, gdyż prawdopodobnie większość emerytów wybierze bezpieczne rozwiązanie, czyli emeryturę – zauważa Żukowska. Dlatego jej zdaniem konieczne są kompleksowe zmiany, które przyniosą odpowiednie efekty w przyszłości. Proponowana modyfikacja sposobu obliczania kwoty bazowej nie rozwiązuje bowiem problemu.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej


Dodano: 2011-09-21 21:35:47

Bajkowo
Usługi Rekreacyjne
Zimowisko w Szklarskiej Porębie

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 22-01-20

1 USD: 3,82021 EUR: 4,2370
1 CHF: 3,93281 GBP: 4,9894
1 RUB: 0,0616 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: