suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
„Działać ponad podziałami” - rozmowa z Bożeną Kamińską

Z kandydatką Platformy Obywatelskiej na posła o suwalskiej obwodnicy, sympatii do Jolanty Kwaśniewskiej i Marii Kaczyńskiej oraz miłości do nart

Na pierwszej konferencji prasowej PO poseł Damian Raczkowski deklarował, że „nie pozwolicie na boksowanie posłowi Zielińskiemu”. Nawiązując do tej metafory z okolic ringu – w czasie kampanii przydadzą się rękawice bokserskie? Spodziewa się Pani ataków ze strony pozostałych kandydatów?

Miałam kiedyś okazję być chwilę na ringu i przymierzyć rękawice bokserskie, ale była to tylko zabawa. Mam nadzieję, że w kampanii takie doświadczenie nie będzie potrzebne. Jestem nową postacią na scenie politycznej i absolutnie nie boję się ataków, bo nie mam sobie nic do zarzucenia. Wierzę, że możemy rozmawiać merytorycznie, a nie kierując się złymi emocjami.

Przyjmijmy, że wszystkim kandydatom z Suwałk uda się wejść do Sejmu. Wierzy Pani, że możliwe jest odsunięcie na bok animozji między waszymi partiami i solidarne działanie na rzecz naszego regionu?

Zawsze wierzę w porozumienie między ludźmi. I dołożę wszelkich starań, aby w przyszłości działać ponad podziałami. Bez względu na przynależność partyjną.

Od ponad 10 lat pełni Pani funkcję dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Suwałkach. Nie żal Pani porzucać pracy z młodymi ludźmi w miłej atmosferze dla kłótni i słownych przepychanek na sejmowych korytarzach?

Nie porzucam wcale Suwałk, chcę reprezentować suwalczan tam, gdzie zapadają najważniejsze decyzje w kraju. Od wielu lat jako dyrektor i osoba angażująca się społecznie jestem na świeczniku i jestem ciągle oceniana. Kłótni też się nie obawiam, bo jestem niepokorna i potrafię walczyć o swoje.

W swoim programie zapowiada Pani, że jako poseł będzie zabiegać o dalsze fundusze unijne dla Suwalszczyzny. Na jakie inwestycje w pierwszej kolejności należy przeznaczyć te pieniądze?

Priorytetem dla Suwałk jest oczywiście obwodnica – od lat czekamy na rozwiązanie, które wyprowadzi tiry z naszego miasta. Ostatnio podeszła do mnie starsza kobieta; od razu zwróciłam uwagę na widoczną bliznę na jej twarzy. Wytłumaczyła, że jakiś czas temu razem z mężem miała wypadek samochodowy na Utracie – w ich auto uderzył tir. Prosiła o działanie w sprawie obwodnicy. Takie historie jeszcze bardziej motywują mnie do walki o zmiany w naszym regionie. Brak obwodnicy to zagrożenie dla bezpieczeństwa suwalczan oraz utrudnienie w rozwoju miasta.

A co poza obwodnicą?

Nasz region potrzebuje infrastruktury turystycznej i sportowej. To przyciągnęłoby turystów, a jednocześnie stworzyłoby nowe miejsca pracy. Sama uprawiam różne sporty, więc z własnego doświadczenia wiem, jak bardzo jest to potrzebne. Suwalszczyzna ma ogromny potencjał, który należy wykorzystać.

Od kilkunastu lat działa Pani w organizacjach pozarządowych. Na swojej konferencji mówiła Pani o trudnościach, z jakimi muszą zmagać się te instytucje. Co w takim razie można z myślą o nich usprawnić?

W Suwałkach działa wiele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji. Często realizują zadania państwa i samorządu. Ludzie w nich działający to pasjonaci – prowadzą działania w dziedzinie edukacji, kultury, sportu czy zdrowia. Dlatego zasługują na wsparcie -należy umożliwić im rozliczanie się i prowadzenie księgowości w sposób uproszczony. To ułatwi im funkcjonowanie.

Która polska posłanka lub kobieta związana ze światem polityki imponuje Pani i jest wzorem do naśladowania?

Na polskiej scenie politycznej podoba mi się styl posłanki Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Zawsze jest merytoryczna i opanowana. Bardzo cenię również Jolantę Kwaśniewską za jej zaangażowanie w sprawy społeczne i dążenie do kompromisu. Miałam też okazję spotkać się w Pałacu Prezydenckim ze śp. Marią Kaczyńską – odebrałam ją jako bardzo ciepłą i przyjazną osobę. W dodatku, tak jak ja, miała korzenie harcerskie.

Jak na Pani start w wyborach zareagowali najbliżsi? Nie protestowali?

Moja rodzina już się przyzwyczaiła, że zawsze mam wiele projektów do realizowania i angażuję się społecznie. Nie było to dla nich wielkim zaskoczeniem, więc nie było też żadnych protestów. Bardzo mocno mnie wspierają. A mój mąż powtarza: „Bożena, ty się tam nadajesz!” – to mnie bardzo motywuje.

Wspominała Pani wcześniej o tym, że uprawia różne sporty. Pływanie, tenis, może jogging?

Moją pierwszą wielką miłością było narciarstwo. Dawniej klasyczne, teraz tylko zjazdowe. Kiedyś nawet wygrałam pierwszą edycję Biegu Jaćwingów. Uwielbiam żeglować po Wigrach. Prowadzę też fitness, mam również tytuł instruktora flamenco. Marzy mi się poprowadzenie zajęć z tego hiszpańskiego tańca.

Na swoim profilu w pewnych portalu społecznościowym jako ulubionego wykonawcę wybrała Pani Stinga. Ostatnio również Grzegorz Schetyna zdradził, że ucieszyłby się z poparcia tego brytyjskiego piosenkarza. To ulubiony wokalista wśród członków Platformy Obywatelskiej?

- Nic mi o tym nie wiadomo, ale rzeczywiście bardzo lubię utwory Stinga, ale również brytyjskiej grupy Coldplay. Sting śpiewał kiedyś „Englishman in New York”, a ja chciałabym być „Suwalczanką in Warsaw”.

Dziękujemy za rozmowę.Dodano: 2011-08-29 12:32:12

ZAKŁAD STOLARSKI
ZAKŁAD STOLARSKI

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 24-01-20

1 USD: 3,84751 EUR: 4,2461
1 CHF: 3,96291 GBP: 5,0381
1 RUB: 0,0623 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: