suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Najpierw spełnijmy życiowe potrzeby
Rozmowa z Philippe Muszyńskim, dyrektorem Komunalnego Centrum Pomocy Socjalnej w Grande Synthe.

- Czy przed przyjazdem do Suwałk miał Pan wyobrażenie o systemie pomocy społecznej w Polsce udzielanej osobom najbardziej potrzebującym?

- W Polsce jestem po raz drugi. Pierwszy raz byłem jako mały chłopiec, w Warszawie skąd pochodzi mój ojciec. Przyjeżdżając teraz nie miałem żadnej wiedzy w jaki sposób pomaga się w Polsce ludziom biednym.

- Pobyt w Suwałkach spędził Pan bardzo pracowicie. Czy starczyło czasu aby zapoznać się z problemem świadczenia pomocy społecznej?

- Już podczas wizyty w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej zauważyłem podstawową różnicę w świadczeniu pomocy we Francji i w Polsce. U nas pomoc finansowana jest przede wszystkim ze budżetu państwa, w Polsce bo jak myślę, że nie tylko w Suwałkach, jest to zadanie głównie władz samorządowych, a w drugiej kolejności dofinansowywane z pieniędzy rządowych, Unii Europejskiej i innych źródeł. Inna jest też zasada przyznawania świadczeń.

- W czym tkwi różnica?

- We Francji staramy się w pierwszej kolejności zabezpieczyć minimum socjalne, które wynosi 460 euro na osobę. Jednak pieniądze taka osoba otrzymuje w ostatniej kolejności. Najpierw zabezpieczamy podstawowe potrzeby: opłatę czynszu, znalezienie mieszkania i pracy, pomoc stypendialną dzieciom. Jeżeli te podstawowe potrzeby życiowe człowieka zostają spełnione wtedy można się jego edukacją, resocjalizacją, zwrócić uwagę na potrzeby wyższego rzędu. I jeszcze jedna różnica. W Polsce i we Francji obowiązuje bardzo skrupulatne rozliczenie z przyznanych pieniędzy, ale u nas rozliczany jest też efekt świadczonej pomocy. W Polsce zdaje się tego nie ma. Osoba taka otrzymuje zasiłek ale w jego sytuacja raczej się nie zmienia.

- Kim są osoby biedne we Grande Synthe?

- Najliczniejszą grupę stanowią emigranci, głównie z Afryki Północnej. Są też osoby, które zakończyły swoją edukację w wieku 16 lat. Nie mają żadnego zawodu ani wykształcenia. Im najtrudniej znaleźć jakąkolwiek pracę. Bezrobocie w Grande Synthe, gdzie żyje ok. 24 tys. mieszkańców wynosi ok. 20 procent. Stałą opieką obejmujemy ok. 200 - 300 rodzin. Jak się orientuję jest to mniej niż w Suwałkach.

- Jakie wrażenie sprawiły suwalskie instytucje zajmujące się pomocą społeczną?

- Jestem pod wrażeniem osób pracujących w tych instytucjach. Są one bardzo szczere, wrażliwe, mają bardzo dużo pomysłów chociaż myślę, ze im samym też nie brakuje różnych problemów i nie żyje się łatwo. Usłyszałem dużo propozycji do współpracy na przyszłość.

- Które z przedstawionych propozycji współpracy warte są kontynuowania w przyszłości?

- O dalszej współpracy zdecyduje merostwo. Ja nie mam takich uprawnień, żeby dzisiaj podjąć decyzję. Wszystkie zgłoszone propozycje przedstawię po powrocie w merostwie w Grande Synthe. Bardzo interesująca jest propozycja wymiany doświadczeń pomiędzy pracownikami domów pomocy społecznej w Suwałkach i u nas. Myślę, że jest to bardzo realny pomysł. Podobną propozycję wymiany doświadczeń pomiędzy pracownikami socjalnymi zgłosiła pani dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Tu mam wątpliwości. Ponieważ na innych uwarunkowaniach prawnych opiera się pomoc społeczna w Polsce i we Francji.

- Dziękuję za rozmowę. Życzę miłego pobytu w Suwałkach.

Rozmawiał Ryszard Łapiński - Tygodnik Suwalski


Dodano: 2005-08-27 17:35:06

PRZESTRONNE MIESZKANIA
3 POKOJOWE PRZY UL. PUTRY

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 06-12-19

1 USD: 3,85001 EUR: 4,2721
1 CHF: 3,89631 GBP: 5,0527
1 RUB: 0,0604 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: