suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Dotacje z Urzędu Pracy

Środki na podjęcie działalności to łakomy kąsek. Warto ubiegać się o pieniądze, które chce nam dać państwo, jednak czy aby na pewno spełnimy warunki do tego, aby takie środki uzyskać?

Można dzięki nim zakupić nowy sprzęt, poszerzyć grono pracowników albo „wypróbować” osobę, z którą nie musimy nawiązywać stosunku pracy. Urząd pracy stwarza przedsiębiorcom wiele możliwości wsparcia. Z czego można skorzystać?

Środki na podjęcie działalności gospodarczej

Ten rodzaj pomocy przysługuje początkującym biznesmenom, a dokładnie tym, którzy są zarejestrowani w urzędzie i dopiero planują podjęcie działalności gospodarczej. Jednorazowa refundacja na podjęcie działalności to aktualnie kwota 20 797,98 zł, czyli 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Kwota raczej przydatna, zwłaszcza dla początkujących adeptów biznesu. Żeby ją uzyskać, trzeba spełnić pewne warunki, spośród których najważniejszy to bycie osobą bezrobotną, zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy.

Pozostałe wymagania to m.in.: niepodleganie karze za przestępstwa przeciw obrotowi gospodarczemu w okresie ostatnich dwóch lat, nieodmówienie pomocy ze strony PUP w ciągu ostatniego roku i nieprowadzenie działalności gospodarczej w ciągu ostatniego roku, a także nieotrzymanie dotychczas środków publicznych na podjęcie działalności. Taka dotacja jest bezzwrotna, ale trzeba pamiętać o tym, że środki muszą być wykorzystane w ciągu 30 dni. Na udokumentowanie i rozliczenie poniesionych wydatków beneficjent ma dwa miesiące.

Doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność co najmniej sześć miesięcy, może ubiegać się o dofinansowanie w kwocie do 20 797, 98 zł. Wysokość wsparcia jednak jest uzależniona od środków, jakimi dysponuje dany urząd pracy. Aby uzyskać taki bonus z urzędu pracy, pracodawca powinien spełniać kilka wymogów, przede wszystkim: w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie zwolnić pracownika za wypowiedzeniem; nie zalegać z opłacaniem wynagrodzeń oraz składek; nie być w trudnej sytuacji ekonomicznej i oczywiście złożyć odpowiedni wniosek. Warunkiem otrzymania dotacji (bezzwrotnej!) jest zatrudnianie bezrobotnego skierowanego z urzędu pracy przez okres co najmniej dwóch lat (i utrzymanie stanowiska pracy w tym czasie). Kiedy można uzyskać pieniądze z urzędu? Po przedłożeniu rozliczenia i udokumentowaniu kosztów na doposażenie/wyposażenie w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia zatrudnienia skierowanego bezrobotnego.

Refundacja składek na ubezpieczenie społeczne

Gdy pracodawca zatrudni osobę bezrobotną, skierowaną przez powiatowy urząd pracy i osoba ta będzie pracować na danym stanowisku przez 12 miesięcy i dłużej, przedsiębiorca może z tego tytułu uzyskać refundację aktualnie w wysokości do 4158 zł, czyli do 300 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Staż

Nawet jeśli prowadzimy jednoosobową działalność, możemy przyjąć stażystę (w takiej sytuacji tylko jednego). Co nam to daje? Zyskujemy pracownika, którego możemy „przetestować”, przyuczyć albo po prostu sprawdzić. Nie nawiązujemy z nim stosunku pracy, stąd też przyjęcie stażysty nie generuje nam dodatkowych kosztów w firmie. Warto więc zgłosić się do najbliższego urzędu pracy i dostarczyć wiosek o przyjęcie na staż. Niekiedy mogą to być wnioski imienne, ze wskazaniem konkretnej osoby bezrobotnej. Można też zdać się na urzędników, którzy skierują do nas kandydata (bądź kandydatów) do odbywania stażu.

Inne formy pomocy

Urzędy pracy oferują wiele dodatkowych form refundacji kosztów przy zatrudnianiu osób bezrobotnych. Warto zapoznać się np. z możliwościami, jakie daje zatrudnienie osoby bezrobotnej w ramach prac interwencyjnych czy robót publicznych. Pracodawcy, którzy lekceważą formy pomocy z urzędu, często dobrowolnie pozbawiają się możliwości dodatkowego wsparcia finansowego. Niejednokrotnie urzędnicy spotykają się z problemem, gdy dany pracodawca zatrudni osobę bezrobotną, a dopiero później informuje o tym urząd pracy, licząc na profity z tego tytułu. Niestety, wówczas jest już za późno. Dlatego też wskazane jest wcześniejsze zapoznanie się z ofertą urzędów pracy, aby móc sobie dobrać najdogodniejsze formy wsparcia.

Zielona Linia


Dodano: 2011-08-10 15:36:39

KANCELARIA
HORYZONT CONSULTING
DORADZTWO UPADŁOŚCIOWE
I RESTRUKTURYZACYJNE

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 28-01-20

1 USD: 3,88441 EUR: 4,2794
1 CHF: 4,00941 GBP: 5,0614
1 RUB: 0,0617 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: