suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Seniorzy w centrum zainteresowania

Jeszcze dziesięć lat temu rynek produktów i usług dla seniorów był bardzo ubogi. Dziś, jak grzyby po deszczu, rosną firmy i instytucje, które kierują swoją ofertę do osób starszych. Zmienia się też podejście społeczeństwa i choć pojawiają się głosy, że seniorzy to grupa marginalizowana, gdy przyglądamy się ich działaniom, energii i radości z życia, zaczynamy weryfikować swoje poglądy.

Uniwersytety Trzeciego Wieku, Targi Senioralne, turystyka dla osób na emeryturze, wreszcie – produkty finansowe skierowane do tej grupy docelowej – seniorzy doczekali się indywidualnego traktowania. To świetnie, bo coraz częściej – wbrew istniejącym stereotypom – czerpią z życia pełnymi garściami. Czy aby na pewno mowa o polskich emerytach?

Nauczę się włoskiego

W Polsce powstaje coraz więcej Uniwersytetów Trzeciego Wieku. To właśnie tam seniorzy mogą poszerzać horyzonty, doszkalać się, wymieniać poglądy. Tematyka zajęć jest bardzo bogata, od kursów językowych i komputerowych, poprzez wykłady z historii sztuki, aż po udział w sekcjach muzycznych i sportowych. Niektóre z warsztatów są odpłatne, inne ogólnodostępne. Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej można wybierać między wykładami z architektury, techniki, kursami komputerowymi, językowymi, ruchowo-rehabilitacyjnymi. Uczelnia prowadzi również wykłady związane z muzyką europejską i światową, fotografią, plastyką. Organizuje także zajęcia w plenerze np. w Łazienkach Królewskich, Muzeum Narodowym, Teatrze Wielkim. Uniwersytet Trzeciego Wieku Domu Kultury Zacisze natomiast zaprasza do udziału w sekcjach brydża, tańca i chóru. Z kolei kursy języka włoskiego, francuskiego, niemieckiego i angielskiego odbywają się w UTW im. Haliny Szwarc. Chętnych nie brakuje!

Finanse dla Seniora

Konta osobiste skrojone z myślą o seniorach można spotkać m.in. w PKO BP, BGŻ, Banku Pocztowym, BPS, BZ WBK oraz w Deutsche Banku. Czym różnią się one od „zwykłych” rachunków? Przede wszystkim niższą opłatą za prowadzenie (od 0 do 5 zł) oraz niższymi opłatami za przelewy zewnętrzne realizowane w Placówce (około 2-3 zł). Banki przygotowały również kilka innych bonusów. BZ WBK i Deutsche Bank dodają do kont senioralnych ubezpieczenie assistance medyczne, ten drugi dodatkowo ubezpieczenie assistance domowe, czyli pomoc w razie usterki w miejscu zamieszkania. Klienci BZ WBK mogą liczyć na rabaty w sieci jednej z aptek, z kolei Bank Pocztowy udostępnił usługę, w ramach której listonosz przyniesie klientowi gotówkę do domu. Ciekawym rozwiązaniem może być również hipoteka odwrócona. Co to takiego?

Odwróćmy hipotekę

Hipoteka odwrócona to rozwiązanie przeznaczone dla osób po 65 roku życia, które mają swoje mieszkanie lub dom. Nie da się ukryć, że finanse na rencie, czy emeryturze wyglądają raz lepiej, raz gorzej, a hipoteka odwrócona to swoistego rodzaju „dodatkowa emerytura”. Dlaczego tak zwykło się ją nazywać? Gotówka, którą senior dostaje od świadczeniodawcy co miesiąc poprawia domowy budżet. Zasada działania hipoteki odwróconej jest prosta. W ramach umowy o dożywocie beneficjent, którym jest Senior posiadający nieruchomość, otrzymuje dożywotnią rentę hipoteczną w zamian za prawo do dysponowania po jego śmierci wspomnianą wyżej nieruchomością. – Rozpiętość kwot, które oferujemy seniorom jest duża, tak samo jak różne są ceny nieruchomości – zależnie od lokalizacji i standardu mieszkania, czy domu – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM, który jest pierwszą i największą na polskim rynku instytucją oferującą hipotekę odwróconą. – Klienci mogą otrzymać miesięcznie od kilkuset do kilku tysięcy złotych – dodaje.

Żyć pełnią życia

Coraz większą popularnością cieszą się wycieczki, wczasy oraz szeroko pojęta turystyka dla seniorów. W pakiecie są wyjazdy zagraniczne np. „Tunezyjskie słońce dla seniorów” ze zwiedzaniem okolicy, folklorystycznym wieczorkiem połączonym z biesiadą, kolacją, pokazem laserowym z cyklu „Światło i dźwięk w amfiteatrze”. Ciekawe są wczasy i jednodniowe wycieczki po Polsce np. do Odrzykonia, Wieliczki, Zakopanego. Seniorzy zaczynają również przekonywać się do uprawiania bezpiecznych sportów, które nie forsują całego organizmu. Mowa o nordic walking, czyli spacerze z kijami, zajęciach pilatesa czy ćwiczeniach na basenie. Ciekawym rozwiązaniem jest również joga i inne zajęcia aerobowe, dlatego miejsc, w których można poćwiczyć oraz skorzystać z fachowych porad jest coraz więcej. Potencjał Seniorów dostrzegają także media. Gazeta Wyborcza na przykład od niedawna, raz w tygodniu publikuje dodatek „Lata lecą” w którym pisze o tematach ważnych dla tej grupy społecznej, a co więcej - przedstawia sposoby na życie wybranych przez siebie osób. Gdy czytamy o osiemdziesięciolatce, która pracuje jako DJ lub siedemdziesięciolatku, który biega po kilkanaście kilometrów dziennie, zaczynamy rozumieć co to znaczy „żyć pełnią życia”. Firmy i instytucje również zaczynają dostrzegać potencjał seniorów, a sami zainteresowani mogą się tylko cieszyć.

LTM CommunicationsDodano: 2011-07-18 14:39:26

KWATERY PRACOWNICZE
NIERUCHOMOSCI
SUWALKI.INFO
Kwatery pracownicze

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 22-01-20

1 USD: 3,82021 EUR: 4,2370
1 CHF: 3,93281 GBP: 4,9894
1 RUB: 0,0616 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: