suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Nietypowe prezenty na Dzień Matki

Z okazji zbliżającego się święta wszystkich mam, ich pociechy już od dawna zastanawiają się, co sprawić swoim rodzicielkom. Małe dzieci nie mają problemu z wyborem – narysują laurkę lub stworzą misterną konstrukcję z kubków po jogurtach. A co, jeśli już dawno skończyliśmy studia, a najważniejsza dla nas osoba jest seniorką?

Zamiast kupować kolejną książkę, film na DVD lub perfumy, warto zastanowić się nad prezentami, które będą mieć wartość zarówno materialną, jak i ponadczasową. Takich, które w znaczący sposób mogą poprawić kondycję i zdrowie bliskiej nam osoby lub podreperować jej, często skromny ze względu na niską emeryturę, budżet. Bo to właśnie na emeryturze często zaczynamy na nowo dostrzegać radość życia i budzi się w nas chęć do działania i odkrywania nowych miejsc, na co wcześniej nie było czasu.

Prezent z przyszłością

Aby wspomóc rodziców, nie musimy koniecznie kupować im egzotycznych wycieczek czy nowego samochodu. Można wskazać im możliwości, które nie wymagają żadnego wysiłku, a mogą w znaczący sposób wpłynąć na ich sytuację materialną. Jedną z takich opcji jest hipoteka odwrócona, przy pomocy której swój budżet mogą poprawić osoby powyżej 65 roku życia. Zasada jej działania jest prosta. Po podpisaniu umowy firma wypłaca seniorowi comiesięczną rentę hipoteczną w zamian za to, iż po jego śmierci będzie mogła rozporządzić nieruchomością. To tak, jakby sprzedać mieszkanie i móc nadal z niego korzystać otrzymując jednocześnie pieniądze.

A na jakie konkretnie miesięczne dochody mogą liczyć osoby zainteresowane takim rozwiązaniem? – Wszystko zależy od wartości nieruchomości oraz wieku i płci świadczeniobiorcy – mówi Robert Majkowski, Prezes Zarządu Funduszu Hipotecznego Dom, który jest pierwszą na rynku firmą oferującą odwróconą hipotekę. – Rozpiętość kwot jest spora, tak samo jak różne są ceny nieruchomości – zależnie od miasta, lokalizacji i standardu. Klienci mogą otrzymać miesięcznie od kilkuset do nawet 10 tysięcy złotych – wyjaśnia Robert Majkowski.

Dzięki takiemu rozwiązaniu poziom życia poprawia się nie na chwilę, jak w przypadku kredytów i pożyczek, które trzeba także spłacić, ale podczas całego czasu trwania emerytury. Co także ważne, umowy zawierane w ramach takiej usługi są bezpieczne dla seniorów – reguluje je Kodeks Cywilny w ramach umowy o dożywocie. Dlatego w momencie wstrzymania wypłacania „renty” za dom czy mieszkanie, umowa może być unieważniona. Wówczas prawo własności nieruchomości pozostaje u świadczeniobiorcy, a wypłaconych mu do tego momentu pieniędzy nie trzeba zwracać.

Prezent zdrowotny

Dzień Matki to dobry pretekst, by przypomnieć o zdrowiu i o tym, jak ważne jest jego badanie. Tym bardziej, że niektóre szpitale i przychodnie w sposób szczególny dostosowują swoje oferty badań do indywidualnych potrzeb pacjentek. – Możemy uniknąć wielu poważnych następstw zaniedbań zdrowotnych, jeśli będziemy przestrzegać zasady diagnostyki regularnych badań profilaktycznych – mówi doktor Agnieszka Bujnowska, kierownik przychodni poznańskiego szpitala Med Polonia. – Systematyczne wykonywanie podstawowych badań jest wskazane bez względu na wiek, styl życia czy samopoczucie. Dobrze jednak, kiedy zestawy przygotowane są specjalnie dla konkretnej grupy pacjentów. Wykonywane u nas badania dedykowane są konkretnym grupom wiekowym pacjentek, dlatego kompleksowo pozwalają ocenić stan zdrowia – dodaje. Systematyczna diagnostyka, szybka oraz fachowa reakcja na nieprawidłowe wyniki może uchronić kobietę przed podstępnym rozwojem ewentualnej choroby. Dlatego badania kontrolne powinniśmy wykonywać regularnie nawet wtedy, gdy nie odczuwamy żadnych niepokojących objawów. Na przykład w pakiecie ortopedyczno-rehabilitacyjnym w ciągu miesiąca otrzymamy regularne konsultacje lekarza ortopedy i fizykoterapeuty, trzy terapie rehabilitacyjne oraz zabieg fizykoterapeutyczny. Cena takiego zestawu wynosi 490 zł. Trudno jednak przeliczyć na złotówki wartość zdrowia.

Prezent relaksacyjny

Elementem zdrowia, o który również powinni zadbać seniorzy, jest dobra kondycja – nie tylko fizyczna, ale i duchowa. Dzięki spacerom czy weekendowym wycieczkom za miasto, można się odprężyć, ale jeszcze przyjemniejszą formą relaksu są masaże lub zabiegi, na przykład w sanatoriach lub SPA. Dla osób starszych są one szczególnie wskazane, ze względu na lecznicze właściwości niektórych masaży. Osobom cierpiącym na różne schorzenia, polecane są masaże o większym stopniu zaawansowania. Technika masażu musi być dostosowana do potrzeb danej osoby. Należy też pamiętać o przeciwwskazaniach, którymi są głównie problemy z układem krążeniowym i oddechowym, które u osób starszych są mniej wydolne. W uzdrowiskach można poddać się hydroterapii, fizjoterapii, terapii ruchowej czy leczeniu nadwagi.

Wielu seniorów chciałoby wyjechać do sanatorium, jednak nie wiedzą jak załatwić formalności i czy taki wyjazd będzie dla nich możliwy, dlatego warto im w tym pomóc. Jeśli senior nie ma natomiast problemów ze zdrowiem i chce jedynie poprawić sobie nastrój, powinien wybrać się do SPA lub salonu kosmetycznego. Znajdzie tam takie atrakcje jak choćby masaże czekoladą czy wiórkami kokosowymi. Co ciekawe, usługi SPA dostępne są również w wielu sanatoriach dla wymagających gości, którzy oprócz leczenia chcą poddać się relaksowi, na przykład w Uzdrowisku w Nałęczowie.

W tym roku na Dzień Matki i czerwcowy Dzień Ojca warto zastanowić się nad ofiarowaniem czegoś więcej niż kwiaty czy czekoladki. Można bowiem w prosty sposób uatrakcyjnić nie tylko ten jeden dzień, ale cały rok, a nawet lata życia bliskiej nam osoby.

LTM Communications


Dodano: 2011-05-24 21:32:44

PPUH LUDWIK
Stoły i krzesła

Cinema Lumiere

Dzisiaj: (19.08.2016)

Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 19-08-19

1 USD: 3,91991 EUR: 4,3519
1 CHF: 4,00711 GBP: 4,7531
1 RUB: 0,0586 


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: